Kodėl plaunant rankas svarbu muiluoti bent 20 sekundžių

Rankų plovimas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2019-10-15 10:30
Kiekvienais metais Lietuvoje yra užregistruojama apie 20 tūkst. žarnyno infekcinėmis ligomis susirgusių žmonių. Apie 10 tūkst. žmonių suserga bakterijų sukeltomis infekcijomis, apie 10 tūkst. virusų sukeltomis infekcijomis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė sako, kad viena veiksmingiausių priemonių, kuri padeda išvengti žarnyno užkrečiamųjų ligų – taisyklingas rankų plovimas.

Pasak specialistės, dažniausiai tarp virusų pasitaiko rota virusai, kurie yra patogeniški ir labai pavojingi naujagimiams ir vaikams iki metų. Ir didžiausias sergamumas  kiekvienais metais maždaug nuo 3 iki 5 tūkst. naujų rota virusinės infekcijos atvejų užregistruojamas tarp vaikučių iki 3 metų amžiaus.

Todėl gydytoja higienistė Galina Zagrebnevienė pataria mamoms, ypač krūtimi maitinančioms motinoms ypatingą dėmesį skirti savo rankų švarai.

„Motinos rankos turėtų būti ypatingai kruopščiai paruoštos, visų pirma neturi būti nei žiedų, nei apyrankių, nei lakuotų ilgų nagų ir t.t. Kodėl? Todėl kad, prieš plaunant rankas visų pirma reikėtų visa tai nuimti, nes po žiedais, po ilgais nagais, po apyrankėmis labai sunku pašalinti tuos patogeninius mikroorganizmus, kuriuos mama galbūt turi ant rankų. O jų turi tikrai, patikėkite“, – pasakoja G.Zagregnevienė.

Jos teigimu, labai svarbi netgi rankų muilavimo trukmė. Vandeniu sudrėkintas rankas reikėtų muiluoti ne trumpiau 20 sekundžių. Tik tada galime būti ramūs, jog ant rankų patogeninių mikroorganizmų jau neliko. „Na, jeigu laikrodžio neturime, sudainuokime sau su gimimo diena, du kartus tuos kupletus, tai bus maždaug 20 sekundžių“, – sako B.Zagrebnevienė.

Nušluostyti rankas taip pat patariama vienkartine servetėle arba popieriniu rankšluosčiu. „Todėl kad, ant daugkartinio naudojimo rankšluosčio gali būti užsilikusių kitų šeimos narių paliktų patogeninių mikroorganizmų. Jie kur kas sėkmingiau dauginasi drėgnoje terpėje“, –  sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė.

Gydytoja taip pat pataria žindančioms motinoms po tekančiu vandenį nuplauti ir krūtį, ją nusausinti taip pat vienkartine servetėle ar popieriniu rankšluosčiu. Ir tik tada žindyti kūdikį. Tik laikantis pagrindinių higienos taisyklių įmanoma apsaugoti naujagimius ir kūdikius nuo užkrečiamųjų žarnyno infekcinių ligų. Medikai taip pat primena, kad nuo rota viruso vaikai skiepijami antrąjį gyvenimo mėnesį.

Gydytoja pataria visiems šeimos nariams taip pat laikytis ypatingų higienos reikalavmų. Rankas plautis gerokai dažniau ir kiekvienam naudotis asmeniniu rakšluosčiu.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikų, per nešvarias rankas plinta apie 80 proc. infekcinių ligų. Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių padidėja rizika susirgti ne tik žarnyno infekcijomis, tačiau ir kvėpavimo takų ligomis. Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą kvėpavimo takų ligomis. Tinkamai plaunant rankas apsisaugotume nuo aštuonių iš dešimties ligų.

Daugiau nei 80 proc. registruojamų protrūkių kasmet kyla dėl netinkamo maisto ruošimo ir rankų higienos. Dažniausia protrūkių priežastis rotaviruso, noraviruso ir Salmonella sukėlėjai.

Spalio 15-oji yra pasaulinė rankų plovimo diena.

Galina Zagrebnevienė / Roberto Zamario nuotr.
Galina Zagrebnevienė / Roberto Zamario nuotr.