Protiniai dantys / Shutterstock nuotr.

Kodėl reikia šalinti protinius dantis?

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-10-21 21:20
Protinių dantų šiuolaikiniam žmogui iš esmės nereikia – evoliucijos eigoje pasikeitus maistui, jie neteko savo funkcijos. Daliai žmonių protiniai dantys ir nebeišdygsta. Ir tik retais atvejais išdygę protiniai dantys yra taisyklingoje padėtyje ir atlieka kramtymo funkciją. Dantų implantologijos klinikos „DIKlinika“ gydytoja burnos chirurgė Jolanta Buinovska sako, kad nepašalinti protiniai dantys ateityje gali sukelti daug problemų.
Protiniais arba aštuntaisiais vadinami paskutiniai abiejuose žandikauliuose esantys dantys. Evoliucijos eigoje pamažu pakeitus natūralų gamtos maistą į perdirbtą, termiškai apdorotą, kurio beveik nereikia kramtyti, silpnėja ir protinių dantų kramtymo funkcija. „Taip pat žandikauliai tapo šiek tiek mažesni, sutrumpėjo dantų lankas, todėl dalies žmonių protiniams dantims tiesiog neliko vietos, kur jie galėtų tvarkingai išdygti“, – paaiškina dantų implantologijos klinikos „DIKlinika“ gydytoja burnos chirurgė Jolanta Buinovska.

Pasak J.Buinovskos, dalis žmonių jau visai neturi išdygusių protinių dantų arba neturi vieno ar kelių protinių dantų. Ir labai retais atvejais paciento protiniai dantys būna išdygę taisyklingai. „Jeigu jie išdygsta taisyklingai, yra lygūs, jei dantų lanke yra vietos, juos galima palikti, jeigu jie taisyklingai kontaktuoja su antagonistais (priešingame žandikaulyje esančiais dantimis), jie gali perimti kramtymo krūvį ir funkcionuoti. Tačiau tokie atvejai labai reti“, – sako burnos chirurgė Jolanta Buinovska.

Pasak gydytojos, anksčiau protinius dantis buvo labiau bandoma išsaugoti, jie kartais tarnaudavo kaip atrama protezams, tačiau atsiradus implantams, palikti protinį dantį nebetenka prasmės. „Šiuo metu jau paaugliams dar nespėjus išdygti šaliname protinius dantis“,– sako burnos chirurgė J.Buinovska.

Kokias problemas sukelia netaisyklingai išdygę protiniai dantys

Nepašalintas netaisyklingoje padėtyje esantis protinis dantis ateityje gali sukelti daug problemų. „Dėl vietos trūkumo protiniai dantys dygsta netaisyklingoje padėtyje, dygsta susigrūdę, gali įsiremti į gretimus dantis, juos pastumti ir pakeisti kitų dantų padėtį arba visą sukandimą. Jei neteisingai išdygsta, gali žaloti skruostą, sudaryti žaizdeles burnoje. Tokius dantis sunku išvalyti, jie greičiau genda, dėl susigrūdimo gali gesti šalia esantis dantis, nes jo higiena irgi yra apsunkinta. O prireikus protinį dantį taisyti, tai irgi problema, nes jis sunkiai pasiekiamas. Jeigu dantis yra nepilnai išdygęs, dažnai sukelia minkštųjų audinių uždegimą aplink tokį dantį“, – sako burnos chirurgė J.Buinovska.

Jei protinis dantis išdygęs geroje padėtyje, tačiau priešingame žandikaulyje nėra kito protinio danties, išdygęs protinis dantis taisyklingai nefunkcionuos, jį taip pat siūloma šalinti. „Jeigu protinis dantis neturi antagonisto, jo padėtis keičiasi, jis išilgėja, pradeda neteisingai kontaktuoti su šalia esančiu dantimi, tarpdantis tarp tų dantų tampa didesnis ir sunkiai išvalomas“, – teigia gydytoja J.Buinovska.

Burnos chirurgė Jolanta Buinovska. „DIKlinika“ nuotr.

Burnos chirurgė Jolanta Buinovska. „DIKlinika“ nuotr.

Palikus protinius dantis – ypatingas dėmesys higienai

Pasak burnos chirurgės J.Buinovskos, pacientai kartais klaidingai mano, kad jei jau protinis dantis išdygo, reiškia, jis reikalingas, taip pat klaidingai galvoja, kad šalinami tik tokie dantys, kurie skauda. Nusprendusiems visgi nešalinti protinių dantų burnos chirurgė J.Buinovska pataria juos kruopščiai valyti. „Protinio danties higiena apsunkinta. Jis stovi toli, dažniausiai minkštuose audiniuose, dažniausiai neteisingoje padėtyje. Tačiau pati higiena nesiskiria nuo kitų dantų – šepetukas, pasta, tarpdančio šepetukas. Tik reikia išvalyti visus paviršius, ne tik kramtomąjį, dantis turi penkis paviršius“, – sako J.Buinovska.

Lengviau protinį dantį pasiekti vieno danties šepetuku. „Jei norime tą dantį išsaugoti, tikrai labai svarbu gera higiena. Savarankiškai – būtinai kas vakarą ir ryte po pusryčių, taip pat – kartą į pusmetį pas burnos higienistą“, – sako burnos chirurgė J.Buinovska.

Užsiregistruoti pas burnos chirurgę Jolantą Buinovską galima ČIA.