Kodėl svarbi vaikų taisyklinga laikysena? Ortopedo patarimai tėvams prieš mokslo metus

Mokymasis namuose nuotoliniu būdu / BNS nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-08-30 11:27
Netaisyklingą vaikų laikyseną sąlygoja keli išorės veiksniai – netaisyklingas sėdėjimas, mažas fizinis aktyvumas, sako VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninės Vaikų ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjas, „InMedica“ klinikos gydytojas dr. Giedrius Bernotavičius.

Vaikų ortopedas-traumatologas G.Bernotavičius prieš mokslo metus pataria tėvams:

Tinkamai paruošti vaiko darbo vietą. „Labai svarbu tinkamas sėdėjimas prie stalo. Turėtų būti išlaikyta keturių taškų taisyklė – abi alkūnės padėtos ant stalo, abi pėdos – ant grindų. Būtų labai gerai, kad reguliuotųsi kėdės aukštis“, – sako gydytojas G.Bernotavičius.

Pasirūpinti ergonomiška vaiko kuprine. „Kuprinė turėtų būti ergonomiška, petnešos – ant abiejų pečių, kuprinės apačia turėtų būti iki nugaros vidurinio trečdalio, juosmeninės dalies vidurio. Labai svarbu svoris, kad kuprinė nebūtų prikrauta. Ji turėtų sverti 7-10 proc. kūno masės“, – sako vaikų ortopedas.

Užrašyti vaiką į sporto būrelį. Vaikų ortopedas-traumatologas G.Bernotavičius sako, kad pagrindinė vaikų taisyklingos laikysenos sąlyga yra pakankamas fizinis aktyvumas, nes tai stiprina nugaros raumenis. „Sporto būrelis – būtinybė, mažiausiai 2-3 kartai per savaitę, kad būtų rezultatas. Pirmu pasirinkimu vaikų ortopedai rekomenduoja baseiną – plaukimas yra pati fiziologiškiausia sporto šaka, kuri subalansuoja nugarą. Bet iš esmės pakanka bet kokio sporto, kuris vaikui patinka ir kurį jis lanko 2-3 kartus per savaitę mažiausiai pusmetį, o geriausia – metus ir daugiau“, – sako gydytojas G.Bernotavičius.

Gydytojas vaikų ortopedas-traumatologas dr. Giedrius Bernotavičius. Asmeninio archyvo nuotr.
Gydytojas vaikų ortopedas-traumatologas dr. Giedrius Bernotavičius. Asmeninio archyvo nuotr.

Netaisyklinga laikysena – normalu tam tikrame amžiuje

Gydytojas vaikų ortopedas-traumatologas G.Bernotavičius sako, kad netaisyklinga laikysena dažniausiai išryškėja vaikų intensyvaus augimo metu, kai jie per metus išauga 8–10 cm. Tačiau neretai netaisyklinga laikysena vaikams hiperdiagnozuojama.

„12–14 metų mergaičių ir 13–15 metų berniukų augimas būna labai intensyvus, stuburas auga labai intensyviai, o raiščiai ir raumenys nespėja kartu, nėra tolygaus augimo. Pečių juostos ar menčių asimetrija per intensyvų augimą gali būti fiziologinė norma. Po intensyvaus augimo šie simptomai susitvarko savaime. Labai dažnai šeimos gydytojai rašo netaisyklingos laikysenos arba skoliozės diagnozę, o po vaikų ortopedo konsultacijos vaikai išeina sveiki“, – teigia gydytojas.

Nepaisant to, vaikų ortopedas G.Bernotavičius sako, kad mažo fizinio aktyvumo sąlygota netaisyklinga vaikų laikysena yra didelė problema.

Skausmas – netaisyklingos laikysenos pasekmė

Kodėl  svarbu siekti taisyklingos vaikų laikysenos? „Yra keletas aspektų – dėl netaisyklingos laikysenos, ypač kūprinimosi, nukenčia išvaizda, reprezentatyvumas. Kūprinantis nugaros raumenys nėra pakankamai stiprūs, kad laikytų nugarą tiesią. Didesnis krūvis tenka pačiam stuburui, stuburo slanksteliams, diskams. Nieko nedarant anksčiau ar vėliau atsiras skausmai“, – sako vaikų ortopedas-traumatologas G.Bernotavičius.

Pasak gydytojo, netaisyklingos laikysenos pasekmės išryškėja vėliau.

„Gali būti, kad vaikui pradės skaudėti nugarą intensyviai augant arba pradėjus intensyviau sportuoti, jei jis nesportavo iki šiol. Tai gali būti mėnesių, metų ar dešimtmečių klausimas, kada pradės skaudėti nugarą. Jei kalbame apie 15-metį paauglį, tai po 10–20 metų jis vis tiek dar bus jaunas žmogus, bet jau bus su nugaros skausmais ir didelėmis problemomis“, – sako vaikų ortopedas-traumatologas G.Bernotavičius.

Užsiregistruoti pas gydytoją vaikų ortopedą-traumatologą Giedrių Bernotavičių GALIMA ČIA.