Dantis atkurti galima dviejų rūšių protezais – fiksuotais arba išimamais.

Kodėl svarbu laiku atkurti prarastus dantis?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2019-12-18 08:00
Kiekvienas dantų netekęs žmogus, ypač vyresnio amžiaus, tikrai apsidžiaugtų galimybe vėl nevaržomai šypsotis. Apie dantų protezavimą, apie tai, kokį būdą rinktis, kokios yra kainos ir išsimokėjimo galimybės, kalbame su odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja odontologe Ingrida Lapėnaite-Krasnicke.
Kodėl patariama praradus dantis nedelsiant kreiptis į specialistus?

Jeigu jaunas žmogus praranda, tarkime, krūminius dantis, kurių nematyti, tai netrukdo estetiniam vaizdui, bet būtina juos atkurti, nes jie lemia tai, kaip formuojasi sąkandis. Laiku ir kokybiškai atkūrus dantis ir sąkandį užtikrinama, kad kitiems dantims neteks pernelyg didelio krūvio, sumažės nusidėvėjimo ar lūžio rizika. Bet kurio amžiaus žmonėms svarbu atkurti prarastus dantis, nes dėl prarastų dantų pakinta ne tik estetinis vaizdas, bet ir viso organizmo funkcijos. Pavyzdžiui, dėl blogai sukramtyto maisto gali sutrikti virškinimas. O jeigu dėl dantų protezavimo kreipiamasi tik po kelerių metų, norima dantis atkurti pasitelkus implantus, gali paaiškėti, kad likę per mažai kaulo implantams įsukti, todėl reikia jį priauginti. 

Odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja odontologė Ingrida Lapėnaitė-Krasnickė.

Odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja odontologė Ingrida Lapėnaitė-Krasnickė.

Ar visada būtina priauginti kaulą?

Priauginti kaulą reikia tuomet, kai žandikaulio pločio ir aukščio padėtis trukdo sėkmingai įstatyti dantų implantus. Žandikaulio kaulo irimą dažniausiai lemia trūkstami dantys ar rimta periodonto liga. Tai paprastai nutinka tiems žmonėms, kurie praradę dantis ilgą laiką delsia ir nesikreipia dėl protezavimo. Priauginti kaulą gali prireikti ir tuomet, kai patirta trauma, pašalinta cista ar auglys arba kai yra vystymosi defektų, galinčių turėti įtakos kaulo augimui.

Kokie yra dantų protezavimo būdai? Kokiems pacientams jie tinka ir kokiems galbūt ne?

Dantis atkurti galima dviejų rūšių protezais – fiksuotais arba išimamais. Fiksuotiems dantų protezams priskiriami mikroprotezai – laminatės, įklotai ir užklotai, taip pat vainikėliai ir tiltai, tvirtinami ant dantų arba implantų, išimamiems – lanko atraminiai protezai ir plokštelės.

Ką geriau rinktis: išimamas plokšteles ar implantus? Kokie yra pagrindiniai skirtumai tarp jų?

Šiuo metu pats pažangiausias ir patikimiausias būdas, kaip atkurti dantis, – naudoti dantų implantus. Dantis atkuriant implantais greta esantys dantys apsaugomi nuo pasislinkimo, o žandikaulis – nuo tirpimo. Be to, nereikia šlifuoti ar apkrauti greta esančių dantų. Tinkamai prižiūrimi nauji dantys ant implantų paprastai tarnauja visą gyvenimą. Deja, dėl finansinių apribojimų ar kontraindikacijų ne kiekvienas gali rinktis atkurti dantis implantais. Dantų plokštelės, neatsižvelgiant į trūkumus, matomus palyginus jas su implantais, bet kuriuo atveju pagerina gyvenimo kokybę. O pacientams galime pasiūlyti ir išimamą protezą ant implantų – plokštelę su lokatorine sistema, kuri patikimai užfiksuoja išimamą protezą ant dviejų implantų. Tai gerokai sumažina galimus plokštelės keliamus nepatogumus.

Kuo skiriasi plokštelės ant lokatorių?

Vienas didžiausių išimamų plokštelių trūkumų – jos prastai užsifiksuoja burnoje, dėl jų gali būti sunku kalbėti ar kramtyti maistą. Šias problemas padeda išspręsti ant lokatorių tvirtinami dantų protezai. Implantuose ir plokštelėse įmontuojamas specialus metalinis korpusas, padedantis protezams tvirtai laikytis ant implantų. Žandikaulyje įsriegiami 2 implantai, ant kurių tvirtinama išimama plokštelė. Ji laikosi tvirtai net ir be klijų, su tokia plokštele patogiau ir saugiau kalbėti, šypsotis ir kramtyti maistą.

Protezuoti būtina, bet tai nėra pigus malonumas. Ar būtina turėti visą sumą iš karto?

Iš tiesų galima pirmiausia pradėti džiaugtis nauja šypsena, o atsiskaityti vėliau. „Denticijos“ odontologijos klinikos yra sudariusios sutartis su lizingo bendrovėmis, todėl suteikia galimybę atsiskaityti išsimokėtinai. Užtikrinamas patrauklus išsimokėjimo terminas, palūkanų dydis ir kitos palankios sąlygos. Susipažinti su sutarties sąlygomis ir pasirašyti sutartį pacientai gali čia pat, klinikoje, taigi sutaupomas jų laikas. Be to, „Denticijos“ odontologijos klinikose galima atsiskaityti sveikatos draudimu. Bendradarbiaujame su Teritorinėmis ligonių kasomis, todėl pacientai turi galimybę mokėti mažesnę paslaugos kainos dalį arba visai nieko nemokėti.

Pas gydytoją registruokitės internetu www.manodaktaras.lt