Kokią įtaką vaiko raidai daro laiku nustatyta raumenų tonuso būklė?

Kūdikis, raumenų tonusas, vaiko raida / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-09-10 13:00
Kaip žinia, raumenų tonusas – tai nevalingas raumenų įsitempimas, kuris reikalingas išlaikyti kūną tam tikroje padėtyje. Jo dėka mes galime sėdėti, stovėti, išlaikyti pusiausvyrą bei atlikti kitus judesius. Vaikų kineziterapeutė Viktorija Paltanavičiūtė neslėpė vis dar susidurianti su tėvais, kurie per vėlai specialistui parodo vaiką, turintį padidėjusį arba itin žemą raumenų tonusą, ir patarė nesivadovauti nuomone: „Vis tiek išaugs“.

Kaip atpažinti, koks vaiko raumenų tonusas?

Pasak vaikų kineziterapeutės, kūdikio raumenų tonuso būklę paprastai nustato gydytojas pirmųjų vizitų metu, tačiau tai tikrai gali pastebėti ir patys tėvai. Su manodaktaras.lt skaitytojais ji sutiko pasidalinti keliomis rekomendacijomis, kaip atpažinti per žemą ar padidėjusį raumenų tonusą.

Per žemo raumenų tonuso požymiai:

  • kūdikis būna tarsi suglebęs;
  • jis guli „varlytės“ poza, pirščiukai ištiesti, kūnas atsipalaidavęs;
  • sąnariai laisvi, raumenynas minkštas;
  • per žemą raumenų tonusą turintiems kūdikiams daug sunkiau atlikti šiuos judesius: gulint ant pilvelio remtis rankomis, išlaikyti galvą, pradėti vartytis, ropoti, sėdėti.

Per didelio raumenų tonuso požymiai:

  • kūdikis įsitempęs, sustingęs;
  • jį sunkiau nurengti ir aprengti, pakeisti sauskelnes;
  • jam sunku pakelti rankytę ar kojytę, nenoriai leidžiai ištiesti net rankų pirščiukus.

Dažniausiai padidėjusį raumenų tonusą turintys kūdikiai, negali atsipalaiduoti net maudynių metu, tačiau kineziterapeutė patarė neapsigauti: „Padidėjęs raumenų tonusas – visiška norma kūdikiams iki antrojo mėnesio pabaigos. Tuo laikotarpiu judesiai būna netikslūs, monotoniški. Naujagimių tonusą rodo sulenkti rankų pirščiukai, sulenktos kojytės ir rankytės.“

Pirmosios procedūros – tik prižiūrint kineziterapeutui

Jeigu raumenų tonuso pakitimai nėra dideli, anot pašnekovės, gelbsti kūdikio masažas ir mankštos, kurias rekomenduoja vaiką prižiūrintis specialistas.

„Padidėjusiam raumenų tonusui reikėtų taikyti atpalaiduojantį masažą ir gydomąsias mankštas. Esant žemam tonusui, masažas turėtų būti labiau stimuliuojantis. Tačiau geriausia, kad visas pirmąsias procedūras atliktų specialistai, kurie ne tik parodys, kaip taisyklingai tai daryti, bet ir tėveliams duos „namų darbų”. Gydomieji masažai dažnai skiriasi nuo paglostymų ir masažiukų, kurios namuose atlieka patys tėvai. Tokiems mažyliams neužtenka vieno ar dviejų užsiėmimų. Tai dažnai tampa ilgesniu, kiekvienos dienos smagiu užsiėmimu“, – tikino vaikų kineziterapeutė V.Paltanavičiūtė.

Kūdikis, raumenų tonusas, vaiko raida / Shutterstock nuotr.
Kūdikis, raumenų tonusas, vaiko raida / Shutterstock nuotr.

Pratimai, galintys padėti mažyliui

Tik tuomet, kai jau aiški vaiko raumenų tonuso būklė, galite atlikti keletą pratimų namuose, žinoma, rekomendavus vaiko kineziterapeutui.

Pratimai, esant padidėjusiam raumenų tonusui:

Esant per dideliam raumenų tonusui, pasak specialistės, labai svarbu visus mažylio sąnarius išlankstyti pilna amplitude – ištiesti ir sulenkti.

„Padidėjęs tonusas dažnai lemia mažylių sustingimą, todėl svarbiausia mamos ar tėčio užduotis – švelniai masažuojant ar glostant ištiesti rankyčių ir kojyčių pirštelius, lengvai palankstyti čiurnos ir riešo sąnarius, palankstyti kojas per kelio ir klubo sąnarius, ištiesti rankas, švelniai pamasažuoti. Jeigu mažyliui patinka maudynės, pasistenkite dažniau išmaudyti vonelėje, vanduo taip pat prisideda prie raumenų atpalaidavimo“, – tikino pašnekovė.

Pratimai, esant žemam raumenų tonusui:

Turintys per žemą tonusą mažyliai nenoriai užsiima fizine veikla, jiems sunku gulėti ant pilvo, laikyti galvą, vartytis, tad su jai reikia daugiau pasportuoti. Kaip tikino V.Paltanavičiūtė, užduotys priklauso nuo vaiko amžiaus ir nuo to, ką tokio amžiaus jis jau geba atlikti.

„Pati pirmoji užduotis – gulėjimas ant pilvelio, pasirėmus sulenktomis rankomis ir mokymasis išlaikyti galvytę. Silpni mažyliai labai nenoriai tą daro, todėl tėvams tenka pasitelkti nemažai kantrybės. Reikėtų vaikučius kuo dažniau guldyti ant pilvuko, taisyklingai sudėlioti rankas ir tokioje padėtyje palaikyti bent 10-20 sekundžių, arba tiek laiko, kol kūdikis pradės pykti. Tai reikėtų atlikti daug kartų per dieną ir geriausia prieš valgį“, – patarė specialistė.

Vaikui, kuris pagal savo amžių jau turi pradėti vartytis, reikia padėti ir parodyti, kaip tą daryti, tik labai svarbu vartyti mažylį į abi puses. Na, o jeigu mažylis jau turi sėdėti, bet to nedaro, pasak kineziterapeutės, reikia jam padėti: „Pasodinkite, prilaikykite, pabandykite sudominti ir motyvuoti. Svarbi taisyklė – stenkitės tai daryti, kai kūdikis geros nuotaikos, pamiegojęs ir nėra alkanas.“

Kokių klaidų tėvai turėtų vengti?

Pasak V.Paltanavičiūtės, jei nesijaučiate saugūs, atlikdami pratimus su mažyliu – geriau to ir nedarykite.

„Norėčiau, kad tėvai, pastebėję bent menkiausius pakitimus vaiko raidoje, nedelstų parodyti šeimos gydytojui, kuris nukreiptų pas reikalingą specialistą. Dažnai tenka susidurti su tėvelių nuomone neva „vaikas išaugs, kažkada juk vis tiek pradės sėdėti, stovėti“, tačiau nepatariu tuo vadovautis. Svarbu atminti, kad taisyklingi judesiai kūdikystėje užtikrina ne tik geresnę vaiko fizinę, bet ir protinę raidą. Turime suprasti, kad laiku išmoktas, pavyzdžiui, žaislo griebimas, vartymasis ar tiesiog galvytės laikymas, padeda suprasti ir pažinti aplinką – tobulėti protiškai“, – patarimų negailėjo vaikų kineziterapeutė.