Kokie simptomai įspėja, kad būtina pasitikrinti dėl COVID-19?

Ligoninės priėmimo skyrius / BNS nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-03-30 11:33
Medikai teigia, kad baigiantis gripo sezonui, bus galima daug lengviau atpažinti COVID-19 simptomus ir identifikuoti susirgimus šia infekcija.

Sveikatos apsaugos ministerija sekmadienį pranešė, kad dėl koronaviruso galės būti tiriami visi, kam pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto prodekanas profesorius Vytautas Kasiulevičius feisbuke primena, kad infekcija prasideda gerklės skausmu, kosuliu, labai greitai atsiranda karščiavimas. Tai nebūdinga pavasariniams rinovirusams.

„Temperatūra yra pirmas ženklas verčiantis pagalvoti apie COVID-19. Mano nuomone, visi sukarščiavę šiuo laikotarpiu turėtų būti traktuojami, kaip sergantys šia infekcija, kol nebus paneigta kitaip“, – tvirtina V. Kasiulevičius. Jo teigimu, sukarščiavus atsiranda ir kitų požymių, pvz. didelis nuovargis ir raumenų skausmas. Labai svarbus požymis yra dažnėjantis kvėpavimas.

„Jeigu suaugusio žmogaus kvėpavimo dažnis viršija 20 kartų per minutę, stiprėja kosulys ir karščiavimo fone prisideda dusulys, tikėtina, kad jums vystosi COVID-19 sukeltas plaučių uždegimas“, – įspėja gydytojas.

Temperatūra yra ženklas verčiantis pagalvoti apie COVID-19. Visi sukarščiavę šiuo laikotarpiu turėtų būti traktuojami, kaip sergantys šia infekcija, kol nebus paneigta.

Tad jeigu namuose turite vaistinėje ar medicinos reikmenų parduotuvėje įsigytą pulsoksimetrą, tikslinga išmatuoti deguonies įsotinimą SpO2. „Jeigu šis rodiklis kelis kartus matuojant neviršija 94 proc. ir yra anksčiau įvardinti požymiai jūsų vieta tikrai ligoninėje“, – teigia V. Kasiulevičius.

Šie simptomai gali reikšti, kad susirgote COVID-19 infekcija:

  1. Gerklės skausmas
  2. Kosulys
  3. Karščiavimas
  4. Didelis nuovargis
  5. Raumenų skausmas
  6. Dažnėjantis kvėpavimas

Jaučiantiems simptomus būtina skambinti Karštąja koronaviruso linija tel. 1808. Galite skambinti visą parą, nemokamai.

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – veikia mobilūs punktai, kur pacientams imami mėginiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. Juose galima atlikti tyrimą tik gavus 1808 konsultanto pritarimą.

Šiuo metu tyrimai nustatant COVID-19 atliekami Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, Santaros klinikose, Kauno klinikose, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje.

Taip pat savivaldybėse turėtų atsirasti vadinamosios karščiavimo klinikos, ten viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją. Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.