Kokios profesijos pavojingiausios moters širdies sveikatai?

Kokios profesijos pavojingiausios moters širdies sveikatai? / 123RF.com nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-14 12:30
Gyvensena daro įtaką širdies ir kraujagyslių ligų rizikai, ją didina nesveika mityba, fizinio aktyvumo stoka, rūkymas. Tačiau vertinant širdies ligų riziką vienas aspektas nesulaukia tiek dėmesio, kiek galbūt turėtų – tai žmogaus profesija. JAV mokslininkai pristato tyrimo apie moters sveikatą rezultatus, kurie rodo, kad didesnę riziką susirgti širdies ligomis turi tam tikrų profesijų atstovės.

Neseniai atlikti tyrimai rodo galimą ryšį tarp žmogaus veiklos ir didesnės širdies ir kraujagyslių ligų rizikos. Tyrimas Japonijoje atskleidė, kad širdies ligų rizika – didesnė dirbantiems vadovaujantį darbą, nepriklausomai nuo srities. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai pabrėžia, kad vis dar neaišku, kaip profesiniai rizikos veiksniai daro įtaką širdies sveikatai, raginama atlikti daugiau tyrimų.

Filadelfijos Drexel universiteto mokslininkai ieškojo galimų sąsajų tarp širdies sveikatos ir skirtingų profesijų. Jie analizavo daugiau kaip 65 tūkst. moterų, kurių vidutinis amžius 63 metai, duomenis. Buvo įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų rodikliai, gyvenimo būdo veiksniai, rūkymas, svoris, fizinis aktyvumas, mityba, taip pat cholesterolio kiekis, kraujo spaudimas, cukraus kiekis kraujyje. Tyrėjų komanda taip pat vertino dažniausiai tarp tyrimo dalyvių pasitaikančias 20 profesijų.

Beveik 13 proc. tyrimo dalyvių nustatyta prasta širdies sveikatos būklė. Rastas ryšys tarp tam tikrų profesijų ir didesnės širdies ligų rizikos. 36 proc. didesnė širdies ligų rizika nustatyta socialinį darbą dirbančioms moterims, 33 proc. didesnė rizika – kasininkėms, 14-16 proc. didesnė – slaugėms ligoninėje ir namuose, psichiatrėms.

Tam tikrų profesijų atstovėms širdies ligų rizika nustatyta mažesnė nei kitų profesijų atstovėms. 24 proc. širdies ligų rizika buvo mažesnė nekilnojamojo turto brokerėms, 11 proc. mažesnė administracijos darbuotojoms.

Tyrėjus nustebino tai, kad didesnė rizika nustatyta sveikatos apsaugos srityje dirbančioms moterims – slaugėms ir slaugytojoms namuose. Tokios darbuotojos paprastai turėtų labiau išmanyti rizikos veiksnius, darančius įtaką širdies sveikatai. Šio tyrimo rezultatai svarbūs dėl to, kad medikai, vertindami širdies ligų riziką, kartu su kitais veiksniais turėtų apsvarstyti ir paciento profesiją.

Parengė Monika Kairienė pagal medicalnewstoday.com