Kol valstybė trypčioja, bendruomenė ir verslas kuria Kupiškio algoritmą – unikalią savižudybių prevencijos iniciatyvą

Savižudybių prevencija / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-03-26 11:34
„Niekas netikėjo, kad problemą galima išspręsti. Lietuva kaip ir buvo susitaikiusi su tuo, kad blogai ir niekas nieko nesprendė, nei institucijos, nei Vyriausybė netikėjo, kad čia galima ką nors padaryti“, – portalui manodaktaras.lt sako verslininkas Vladas Lašas. Šiandien jis džiaugiasi fantastiniu rezultatu, kurį savižudybių prevencijos srityje pasiekė Kupiškio iniciatyvos komanda.

Kupiškio rajono savižudybių prevencijos modelis, kitaip dar žinomas Kupiškio algoritmo pavadinimu, buvo pradėtas kurti 2014 metų pavasarį. Šioje savivaldybėje per metus nusižudžiusių žmonių skaičius dvigubai viršijo Lietuvos ir 4 kartus Europos vidurkį. Šiandien situacija pasikeitė kardinaliai – 2020 metais skaičiai jau nebesiekia net Europos vidurkio.

„Noriu pasidžiaugti fantastiniu rezultatu, kurį pasiekė visa Kupiškio iniciatyvos komanda. Prieš daugiau kaip penketą metų, kai pradėjome šią iniciatyvą, Kupiškyje dėl savižudybių kasmet prarasdavome 10-15 žmonių, 2020 metais Kupiškio savivaldybėje netekome 2 žmonių. Tai jau maždaug atitinka Europos vidurkį – apie 12 savižudybių 100,000 gyventojų per metus. Tikiu, kad „Rotary Supreme Aim“ ir visų kitų iniciatyvų dėka netrukus tokius rodiklius pasieksime visos Lietuvos mastu – ir tai bus šimtai išgelbėtų gyvybių!“ – unikaliu pasiekimu džiaugiasi verslininkas Vladas Lašas

Verslininkas ir visuomenės veikėjas V.Lašas kukliai nutylėjo apie savo paties indėlį, kaip gimė Kupiškio argoritmo idėja, kiek reikėjo pastangų, kad jis taptų sėkmingas ir parodytų pavyzdį visai Lietuvai, kokia turėtų būti savižudybių prevencija.

Vladas Lašas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Vladas Lašas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Lietuva garsėjo ne krepšiniu...

Verslininkas V.Lašas puikiai prisimena, kaip kažkada dalyvaujant konferencijoje Oksforde, vakare vyko svečių priėmimas. Bendraujant su vakaro šeimininku ir prisistačius, kad yra iš Lietuvos, jis išgirdo pasakymą: „Žinau, kuo Lietuva garsėja...“ „Ir tai buvo ne krepšinis, tai buvo savižudybės, kad mes esame vieni iš labiausiai pažeidžiamų šalių pasaulyje šiuo aspektu“, – nemalonias akimirkas prisimena verslininkas.

Toks Lietuvos įvaizdis buvo skausmingas ne vienam, tad prieš 7 metus Globalios Lietuvos lyderiai pradėjo galvoti, kaip būtų galima pamėginti išjudinti šią problemą iš mirties taško. „Niekas netikėjo, kad problemą galima išspręsti. Lietuva kaip ir buvo susitaikiusi su tuo, kad blogai ir niekas nieko nesprendė, nei institucijos, nei Vyriausybė netikėjo, kad čia galima ką nors padaryti“, –  prisimena V.Lašas. Globalios Lietuvos lyderiai ėmėsi iniciatyvos organizuoti veiklą, tarėsi su profesionalais psichologais, kokios priemonės būtų paveikios.  

„Mes tada su Pauliumi Skruibiu, su kitais psichologais profesionalais kalbėjome, kad reikia padaryti kaip moksle ar versle – imi ir darai mažoje apimtyje. Ir ten, kur ši problema yra pasireiškusi aštriausiai. Kai nori padaryti geriausiai pasaulyje, būna sunku, bet jeigu sieki pakeisti blogiausią situaciją iki vidutinės, tai jau gali tapti ir įmanoma“, – portalui manodaktaras.lt pasakoja pašnekovas.

Kaip gimė Kupiškio algoritmas

Kupiškio savivaldybė buvo pasirinkta todėl, kad buvo vieną iš trijų daugiausiai šios problemos paveiktų vietų, turėjo tikrai blogą situaciją. „Tada prasidėjo sutelktinės pastangos kalbinti visus, kas tik gali, turi įtakos, turi ryšį su Kupiškiu, su jo bendruomene. Tada susipažinome su vietinėmis psichologėmis, su Valija Šap. Jos ėmėsi suburti neformalią iniciatyvinę grupę, kuri imtųsi iniciatyvos Kupiškyje panaikinti barjerus tarp institucijų ir tiesiog suburti žmones“, – prisimena V.Lašas.

Verslininkas pasakoja, kad į Kupiškį važiavo kompetentingiausi šalies psichologai: VU profesorė Danutė Gailienė,  LSMU profesorė Nida Žemaitienė, dr. Paulius Skruibis, vyko profesionalūs mokymai, kaip reikia sureaguoti krizinėse situacijose, kaip padėti šalia esantiems žmonėms.

„Teko kalbėtis ir su politikais, ir su kitais įtakingais žmonėmis. Įsitraukė aktorė Jurgita Jurkutė, dalinosi skaudžia asmenine patirtimi. Jurgitos kalbos „TedxLSSU“ konferencijoje įrašas lietuvių kalba sulaukė ketvirčio milijonų peržiūrų. Tai rodo, kokia ši tema yra aktuali ir skaudi žmonėms“, – teigia V.Lašas.

Žiūrėkite įrašą:

Reikalinga vientisa pagalbos grandinė

Verslininkas pasakoja, kad anksčiau būdavo, kad netgi išgelbėjus, sustabdžius savižudybės grėsmėje atsidūrusį žmogų, jį tiesiog paleisdavo į namus.

„Mūsų sistema buvo tokia, kad nepasiūlydavo jam jokios pagalbos, neturėdami tam nei lėšų, nei įgaliojimų. Ar tai būtų policininkas ar gaisrininkas, jis negalėdavo niekam perduoti informacijos, nes tai būtų laioma pažeidimu. O juk tai yra visiškai neteisinga asmens duomenų apsaugos interpretacija. Gyvybė ir sveikata yra labiau saugotina nei asmens duomenys, ir tai turėtų būti sureglamentuota ir įstatymiškai“, –  įsitikinęs pašnekovas. Pasak jo, jeigu yra grėsmė gyvybei ir sveikatai, tai žmogus turėtų būti perduotas tiems, kurie gali suteikti pagalbą ir sumažinti riziką gyvybei.

V.Lašas pasakoja, kad pavyko suburti į vieną komandą skirtingas institucijas: policiją, greitąją pagalbą, gaisrinę, seniūnijas, poliklinikas. Visi susipažino tarpusavyje, pradėjo bendrauti ir bendradarbiauti, pajuto, kad nuo jų bendro veikimo situacija pradėjo keistis.

Be valstybinio finansavimo

Pasak pašnekovo, Kupiškio iniciatyva veikė be Vyriausybės finansavimo, be jokių europinių pinigų, savivaldybės vadovai iš pradžių irgi žiūrėjo skeptiškai, abejojo, ar pavyks. Skeptiškos  nuotaikos buvo juntamos ir visoje bendruomenėje. „Kai pirmą kartą Kupiškyje susirinkome pakalbėti šia tema, buvau pakviestas pas vieno iš iniciatorių tėvus į svečius. Šeimininkai pasitiko, aišku, žinodami, ko mes buvome susirinkę, tokiais žodžiais: „Tai kaip jums tas mūsų pakaruoklių kraštas?“ Žmonės jau su tuo susitaikę, tą situaciją mato kaip nepakeičiamą realybę“, –  prisimena V.Lašas.

Verslininkas nepritaria nuomonei, kad savižudybė neužkrečiama liga. „Deja, ji veikia kaip užkrečiama liga. Jeigu įvyksta tragedija, tai artimieji tampa labai pažeidžiami, jie atsiduria rizikos zonoje. O kai nėra pagalbos ir sprendimų, tai tas ratas plečiasi“, – įsitikinęs V.Lašas. Kadangi pradėta iniciatyva nebuvo valstybės finansuojama, jam pačiam teko prisidėti apmokant psichologų konsultacijas, kad žmonėms jos būtų suteikiamos nemokamai.

Reikšmingas „Rotary“ indėlis

V.Lašas jaučiasi dėkingas „Rotary“ apygardos vadovui Vygantui Griniui. Jo dėka šis projektas tapo prioritetiniu projektu Lietuvoje su centrinės „Rotary“ būstinės parama ir daliniu finansavimu.  „Prisijungė norvegai, lenkai, latviai, keliolika klubų Lietuvoje. Kiekvienas iš jų dirba su savo rajono savivaldybe ir inicijuoja, kad Kupiškio algoritmas, vertinga patirtis būtų įdiegta ir pas juos“, – džiaugiasi verslininkas.

Jo teigimu, nemažas Kupiškio iniciatyvos indėlis, kas Lietuvoje per pastaruosius 5 metus visos visuomenės pastangomis savižudybių skaičius sumažėjo 25 procentais. „Kupiškyje dėl savižudybių kasmet prarasdavome 10-15 žmonių, 2020 metais Kupiškio savivaldybėje netekome 2 žmonių. Ir tai jau atitinka europinį vidurkį, kurio visa Lietuva dar nesiekia, bet manau judant toliau ta kryptimi, tikrai tą pasieksime“, – įsitikinęs pašnekovas.

V.Lašas teigia, kad valstybei reikia išmokti priimti pagalbą, kai yra neeiliniai iššūkiai, tokie kaip savižudybių prevencija ar ta pati pandemija. „Šitos iniciatyvos valstybė irgi nebūtų sugebėjusi išvystyti, o dabar jau yra patikrinti algoritmai, patikrintas kelias. Džiugu, kad dabar jau labai stipriai prisideda ir institucijos. Reikia nesustoti ir dar stipriau judėti į priekį“, – sako verslininkas. 

Užsienyje žino apie Kupiškio sėkmę, o Lietuvoje?

„Prisimenu prieš 2 metus dalyvavau Miunchene vykusioje konferencijoje, užėjau į Miuncheno oro uosto knygyną, vartau spaudą, kas yra naujo ir įdomaus. Yra toks žurnalas anglų kalba apie centrinę Europą. Atsiverčiau pažiūrėti, kas rašoma apie Lietuvą, ir randu straipsnį „Kupiškio prakeiksmas ir stebuklas“. Žurnalisto surinkta medžiaga apie tokį nuošalų kampelį, kuris turėjo prakeiksmą, bet sugebėjo padaryti stebuklingą pokytį“, – pokalbį baigia verslininkas ir visuomenės veikėjas Vladas Lašas.

Kupiškio algoritmo sėkmės istoriją galite perskaityti čia.