Koronaviruso simptomus jaučiančius žmones siūlo tirti specialiose klinikose. BNS nuotr.

Koronaviruso simptomus jaučiančius žmones siūloma tirti specialiose klinikose

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-03-25 16:42
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) trečiadienį pranešė apie pasiūlymą Lietuvos savivaldybėse įsteigti specialias klinikas, kuriose pagal šeimos gydytojo siuntimą būtų tiriami kvėpavimo takų infekcijos simptomus jaučiantys žmonės.
Vadinamosiose „karščiavimo“ klinikose pacientams būtų atliekamas išsamus sveikatos patikrinimas – bendras kraujo tyrimas, C reaktyvinio baltymo tyrimas, krūtinės ląstos rentgenografinis tyrimas, paimamas tepinėlis iš nosiaryklės dėl koronavirusinės infekcijos ir – jei reikia – paskiriamas gydymas.

Numatyta, kad į šias klinikas galės kreiptis 18-60 metų amžiaus pacientai, kurių temperatūra kreipimosi į šeimos gydytoją dieną bus 37,8⁰ C ir daugiau (iki karščiavimą mažinančių vaistų vartojimo), taip pat jaučiantys viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus. 

Pasak SAM, šių klinikų kūrimui jokių naujų įstaigų neprireiks, savivaldybės paskirtų teikti tokias paslaugas jų teritorijoje esančioms sveikatos priežiūros įstaigoms.  

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, stebint augantį užsikrėtusiųjų skaičių, svarbu didinti pacientų ištyrimo galimybes maksimaliai saugiomis sąlygomis tiek pacientams, tiek medikams.

„Pasitarę su specialistais, plečiame galimybes dėl tyrimo atlikimo. Tai reiškia, kad į visoje šalyje veiksiančias klinikas galės kreiptis karščiuojantys, jaučiantys šaltkrėtį, kosulį, gerklės skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą. Tokia naujovė leis plačiau įvertinti pacientų būklę ir  reaguoti į kiekvieną situaciją individualiai taip, kad pacientas reikiamą pagalbą gautų kuo greičiau“, – sako ministras A. Veryga.

A. Verygos įsakymu patvirtintame apraše, kartu su naujų klinikų steigimu, numatyta, kad pacientas, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui visų pirma turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Šeimos gydytojas priėmus sprendimą dėl paciento nukreipimo į karščiavimo kliniką, siuntimas užpildomas elektroniniu būdu.

Tuomet karščiavimo klinikos koordinatorius nedelsdamas susisiekia su karščiuojančiu pacientu jo nurodytu telefonu ir praneša klinikos adresą, vizito laiką, išsiaiškina, ar karščiuojantis pacientas gali į karščiavimo kliniką atvykti pats savo automobiliu arba būti atvežtas kito žmogaus.

Atvykus į karščiavimo kliniką žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip. Kartu su savimi žmogus turi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į karščiavimo kliniką, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.

Automobilio langą atidaryti bus leidžiama tik gavus darbuotojo leidimą, o į kliniką užeiti – tik užsidėjus apsauginę kaukę.

Priklausomai nuo paciento būklės, jis galės būti išleidžiamas izoliuotis į izoliavimo vietą arba nukreipiamas į gydymo įstaigas.

Savivaldybės turės užtikrinti transportavimą patiems negalintiems atvykti žmonėms ir pačios nuspręsti dėl klinikų ir jose veikiančių kabinetų skaičiaus. 

Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius trečiadienio vakarą pasiekė 274.

Šaltinis: BNS