Per anksti gimę kūdikiai dažniausiai vystosi kiek kitaip nei laiku gimę mažyliai. Shutterstock nuotr.

Kūdikio vystymasis: kaip vystosi mažylis pirmaisiais gyvenimo metais?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-05-22 14:42
Pirmaisiais gyvenimo metais vaikai auga sparčiausiai. Visi tėvai stengiasi vadovautis kūdikių vystymosi lentelėmis, tačiau reikėtų žinoti, kad jos ne visada tikslios, nes vaikai vystosi skirtingai. Jei jūsų vaikas kiek išeina iš ribų, jaudintis neverta, nebent pastebimi labai ryškūs nukrypimai nuo normos, rašo „Live Strong“.
Pirmas ketvirtis

Pirmąjį mėnesį daugelis kūdikių pradeda reaguoti į garsą ir ryškią šviesą. Tokio amžiaus kūdikis trumpam gali pakelti galvą kai paguldomas ant pilvo, sekti akytėmis objektus ir guguoti, šypsotis, juoktis. Sulaukęs dviejų mėnesių kūdikis gali atkartoti paprastus garsus, laikyti galvą tiesiai, kai yra pakeltas ant rankų ir atsakyti šypsena bei juoku. Atėjus trečiam mėnesiui kūdikis jau gali savarankiškai apsiversti, reaguoja į objektus, suglaudžia delniukus.

Antras ketvirtis

Keturių mėnesių kūdikis jau bando išgauti artikuliuotus garsus. Jis siekia žaislų ir objektų, gali juos sugriebti. Sulaukęs penkių mėnesių kūdikis gali apsiversti nuo pilvo ant nugaros ir šypsotis kitiems kūdikiams. Tokio amžiaus kūdikis reaguoja šaukiamas vardu, o padedamas gali atsisėsti. Šešių mėnesių kūdikis gali apsivetrsti nuo pilvo ant nugaros, pats atsisėda, perdeda žaislą iš vieno delno į kitą.

Trečias ketvirtis

Septynių mėnesių kūdikis gali pats sugriebti kietesnio maisto gabaliuką ir graužti jį laikydamas rankytėje, kūdikis jau nušliaužia iki žaislo ar kito žmogaus. Aštuonių mėnesių kūdikis šliaužioja pirmyn ir atgal, daro veido mimikas ir artikuliuoja garsais, gali sugriebti mažesnius daiktus. Maždaug devynių mėnesių kūdikis gali vienu metu laikyti kelis objektus savo rankose, mėgsta žiūrėti į paveikslėlius knygutėse ir domisi jais.

Ketvirtas ketvirtis

Dešimties mėnesių mažylis jau gali atsistoti, mojuoti, sakyti „mama“ ir „tėte“. Vienuolikos mėnesių mažyliai moka paploti, gerti iš puodelio be suaugusiojo pagalbos, žaisti kamuoliu, pats iškrauti ir sukrauti žaislus iš dėžės ir į dėžę. Dvylikos mėnesių mažylis jau gali pats stovėti ir šiek tiek savarankiškai vaikščioti. Dažnai tokio amžiaus vaiko žodynas pasipildo trim ar keturiais žodžiais, vaikas mokosi piešti ir gali ilgiau sutelkti dėmesį į vieną objektą.

Neišnešiotų kūdikių vystymasis

Per anksti gimę kūdikiai dažniausiai vystosi kiek kitaip nei laiku gimę mažyliai. Neišnešiotiems naujagimiams reikia laiko pasivyti išnešiotuosius. Jei kūdikis gimė aštuoniomis savaitėmis anksčiau, vaiko vystymosi raida pagal lentelę lyginama su keliais mėnesiais jaunesnių. Šiuo metodu galima nustoti naudotis iki vaikas sulauks 2 – 3 metų amžiaus.