Kūdikis neskuba žingsniuoti savarankiškai – kokią klaidą daro tėvai?

Kūdikis pradeda vaikščioti savarankiškai. / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-05-28 11:07
Pirmąjį gimtadienį mažyliai dažniausiai jau švenčia tipendami savo kojytėmis aplink gimtadienio tortą. Visgi ne visi kūdikiai pradeda vaikščioti vienu metu, vieni sulaukę vos 9-10 mėnesių, kiti gerokai vėliau. Kol mažyliai neskuba, tėveliai neretai stengiasi jiems „padėti“. Kokias klaidas daro tėvai, portale manodaktaras.lt kalbame su gydytoja kineziterapeute Egle Dragūnaite.

Ar yra kūdikio vystymosi raidoje apibrėžta, iki kada nevaikščiojantis kūdikis yra „normalu“, o kada tėvų nerimas jau yra pagrįstas?

Taip, kaip ir kiekviename motorinės raidos etape yra tam tikros normos iki kada kūdikis ar vaikas turi atlikti tam tikrus veiksmus. Su vaikščiojimu yra taip, kad iki 18 mėn. kūdikis jau turi savarankiškai eiti. Tačiau, iki to laiko kūdikis turi rodyt kitus veiksmus, tokius kaip koordinuotas ropojimas, atsistojimas, ėjimas palei baldus į vieną ir į kitą puses, pasilaikymas viena ranka.

Tėveliai dažnai pradeda jaudintis kai kūdikiui sueina metai ir jis dar nepradeda vaikščioti savarankiškai, tačiau apžiūrėjus ir įvertinus kūdikį, dažniausiai būną viskas gerai, tik kūdikis dar tiesiog nebūna pasiruošęs savarankiškam ėjimui. Tėvelius nuraminu ir dažniausia po mėnesio ar kelių vaikas jau pradeda drąsiai pats eiti. Tad svarbu, kad iki savarankiško ėjimo kūdikis ropotų, mokėtų atsistoti ir eiti palei baldus ir pats parodys norą eiti – kai bus pasiruošęs.  

Kineziterapiautė Eglė Dragūnaitė.
Kineziterapiautė Eglė Dragūnaitė.

Kokias klaidas daro tėvai skubindami kūdikius pradėti vaikščioti?

Dažniausia tėvų klaida yra ta, kad jie labai nori, kad kūdikis kuo greičiau eitų savarankiškai. Čia ir yra didžiausia klaida. Dar nepasiruošusį kūdikį tėvai vedžioja iškėlę rankas, tam, kad greičiau išmoktų eiti. Bet kur skubėti? Kūdikis pats visko mokosi, kai ateina laikas. Vaikai yra be galo protingi ir imlūs.

Tad reikėtų vengti vedžiojimo už rankų ir skubinimo vaikščioti. Taip pat, ką tik išmokęs vaikščioti kūdikis turi mokytis vaikščioti įvairiais paviršiais ir nelygumais, leiskite lipti laiptais (žinoma su priežiūra), lipti kalnu, leistis nuo jo. Kartais tėvai bijodami, kad kūdikis gali užsigauti ar nugriūti, paima ir perneša per nelygius paviršius. Leiskite kūdikiui mokytis ir tyrinėti.

Ar nėra pavojinga, kai kūdikiai pradeda vaikščioti per anksti: 8-9 mėnesių?

Būna, kad kūdikiai viską pradeda labai anksti be jokios papildomos pagalbos ir jeigu kūdikis pradėjo anksti verstis, ropoti ir atsisėsti, tikėtina, kad jis anksti ir atsistos ir žengs pirmus žingsnius. Tokiu atveju, jeigu vaikas visus reikalingus etapus praeina ir pradeda eiti tokio amžiaus, vaiko nesustabdysi, nes jis nori tobulėti toliau.

Tačiau, kai kūdikis anksti pradeda stotis, svarbiausia jo neskatinti ir nestatyti patiems. Taip pat, kūdikiai, kurie dar neropoja ir yra statomi ant kojų, gali pradėti vaikščioti anksčiau ir visiškai praleisti ropojimą. Tai nėra gerai, nes ropojimas yra labai svarbus tiek stuburo vystymuisi, tiek ėjimui, nes ropojimas yra labai panašus būtent į ėjimą tuo, kad dėliojama yra priešinga ranka priešinga koja, kaip ir ėjime. Ankstyvas vaikščiojimas gali turėti įtakos laikysenos ir stuburo formavimuisi, raumenims, todėl labai rekomenduoju neskatinti ir nestatyti kūdikių ant kojų, kol neatėjo tam laikas, pirmiausiai leiskime patiems jiems viską atlikti.

Dėl kokių priežasčių mažyliai neskuba eiti savarankiškai?

Kiekvienas kūdikis vystosi labai individualiai, vieni visus raidos etapus atlieka greičiau už bendraamžius, kiti lėčiau. Jeigu tėvai pastebėjo, kad kūdikio visa motorinė raida nuo pradžių yra lėtesnė, didesnė tikimybė, kad ir vaikščioti pradės vėliau.  Tačiau, kūdikio raida nėra lenktynės ir skubėti nėra kur.

Dažniausiai kūdikiai neskuba pradėti eiti dėl silpnesnės koordinacijos ir pusiausvyros, silpnesnių liemens raumenų, kartais ir baimės. Tuomet geriau, kad kūdikis ilgiau ropotų ir sustiprėtų. Vieni gali pradėti eiti 11- os mėnesių, kiti 1 metų ir 3 mėnesių ir viskas abiem atvejais yra gerai, kaip ir minėjau prieš tai, svarbu, kad atliktų tam tikrus veiksmus iki vaikščiojimo.

Ar tai gali nulemti per didelis ar per mažas vaiko raumenų tonusas?

Taip, todėl raumenų tonusą reiktų įvertinti pakankamai anksti 3-4mėnesių ir jį koreguoti. Jeigu kūdikio raumenų tonusas yra padidėjęs, dažnai kūdikiai linkę viską atlikti greičiau, peršokti raidos etapus. Žemą raumenų tonusą turinčių kūdikių motorinė raida dažnai vėluoja. Todėl raumenų tonusą reikėtų koreguoti kuo anksčiau ir padėti kūdikiui neturėti motorinės raidos problemų ateityje.

Kiek spartesnį fizinį vystymąsi gali nulemti kūdikio mankšta, masažas?

Kūdikio mankšta ir masažas turi labai didelę naudą visam vystymuisi. Tai ne tik naudinga kai yra problema, bet ir profilaktiškai. Sportuojantys kūdikiai turi geresnę judesių koordinaciją, geresnę pusiausvyrą, gali labiau pasitikėti savimi atliekant naujus judesius ir drąsiau jaustis.

Taip pat, specialisto mankštinami kūdikiai yra visada stebimi ir prižiūrimi, kad jų raida būtų taisyklinga. Dažnai pastebiu, kad kūdikiai po mankštos atranda daugiau naujų judesių, daugiau juda. Tokie kūdikiai būna ir stipresni, tad mankšta ir masažas turi neįkainojamą naudą bendram vystymuisi kūdikystėje, bet ir kiekvienam žmogui bendrai.

Užsiregistruoti pas gydytoją kineziterapiautę Eglę Dragūnaitę patogu manodaktaras.lt platformoje.