Kūdikių imunitetas tymams išnyksta greičiau nei manyta

Kūdikių imunitetas tymams išnyksta greičiau nei manyta / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-26 10:19
Ankstyvame amžiuje kūdikius nuo tymų saugo antikūnai, kuriuos jiems perdavė jų motinos, kurios buvo skiepytos arba persirgusios tymais ir įgijusios imunitetą. Tačiau aiškėja, kad didelę dalį savo pirmųjų metų kūdikiai yra neapsaugoti nuo tymų – imunitetas tymams išnyksta anksčiau nei paprastai manoma. Šios išvados tik patvirtina, kaip svarbu, kad kuo daugiau populiacijos pasiskiepytų nuo tymų, kad susidarytų kolektyvinis imunitetas, kuris saugo ir pažeidžiamus kūdikius.

Vaikai nuo tymų skiepijami tik sulaukę 12-15 mėnesių. Vakcinuojant anksčiau, motinos perduoti antikūnai gali trukdyti susidaryti imunitetui. Paprastai manoma, kad motinos kūdikiui perduotas imunitetas išnyksta per pusmetį. Tačiau Kanados mokslininkų tyrimas rodo, kad kūdikiai be apsaugos nuo tymų lieka kur kas anksčiau.

Tyrėjai analizavo 196 kūdikių kraujo mėginius, paimtus Toronto vaikų ligoninėje. Tymų antikūnų nebeturėjo penktadalis naujagimių, du trečdaliai 2 mėn. kūdikių ir visi 6 mėn. kūdikiai. Taigi kūdikiai didelę dalį savo gyvenimo iki vakcinos nuo tymų yra neapsaugoti.

Suteikti apsaugą nuo tymų kūdikiams nėra paprasta. Yra įrodymų, kad kūdikiams, kurie vakcinuojami anksčiau nei metų, nesusidaro stiprus imunitetas, nors motinos perduotų antikūnų jau nebėra. Imuninė sistema turi labiau subręsti, kad vakcina gerai suveiktų. Besilaukiančiajai kartoti skiepą – taip pat ne išeitis, nes tymų vakcina – tai gyvų susilpnintų virusų vakcina, o tokiomis nėščiosios paprastai neskiepijamos.

Vienas iš pasiūlymų – pakartotinai pasiskiepyti vaisingo amžiaus moterims ir tirti, kaip tai atsilieptų kūdikių imunitetui, taip pat – jei būtų galima saugiai vakcinuoti nėščią moterį, tai galbūt turėtų teigiamą efektą kūdikio imunitetui tymams. Tačiau tam reikia atlikti tyrimų. 

Kol kas vienintelis būdas apsaugoti kūdikius – kolektyvinis arba vadinamasis „bandos“ imunitetas. Kad jis susidarytų, reikia, kad kuo daugiau populiacijos būtų pasiskiepiję ir tymų virusas negalėtų plisti. Apsauga nuo tymų kūdikiams ypač svarbi, nes mažiems vaikams didelė tymų sukeltų komplikacijų ir mirties rizika.

Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6–7 metų amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina.

Parengė Monika Kairienė pagal statnews.com