Kūdikių mankšta vandenyje padeda spręsti motorinės raidos sutrikimus

Kūdikis baseine. / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-05-07 14:50
Daugumai vaikų labai patinka maudytis, procedūros ir mankštos suteikia didžiulį malonumą. Apie mankštos baseine naudingumą vaiko vystymuisi portalas manodaktaras.lt kalbina kineziterapeutę Eglę Dragūnaitę.

Nuo kokio amžiaus jau galima kūdikį mankštinti vandenyje?

Kūdikį mankštinti baseine galime nuo tada, kai jis pradeda išlaikyti galvą, tai yra apie trečią gyvenimo mėnesį. Jeigu planuosite ateiti į baseiną nuo trijų mėnesių, tad iki trijų mėnesių rekomenduojama namų vonioje plukdyti, papratinti kūdikį ilgiau prie vandens, šlapinti galvą ir pilti šiek tiek vandens ant galvytės. Į baseiną galima ateiti su įvairaus amžiaus kūdikiais, nėra netinkamo laiko.  Žinoma, pirmasis užsiėmimas dažniausiai būna kitoks, negu įprastai. Kūdikiams reikia apsiprasti, susipažinti su aplinka, vandens kiekiu.

Kineziterapiautė Eglė Dragūnaitė.
Kineziterapiautė Eglė Dragūnaitė.

Kuo ši mankšta naudinga?

Vanduo turi ypatingų savybių, mankšta vandenyje naudinga visiems ir galima mėgautis visus metus.  Kūdikiams ji naudinga tuo, kad atpalaiduoja padidėjusį raumenų tonusą, stiprinami visi kūno raumenys, gerina vystymąsi,  stiprėja kvėpavimo sistema, vanduo gerina kraujotaką, taip pat kuriamas stipresnis ryšys su mama ar tėčiu.

Po baseino dažnai kūdikiai būna ramesni, ilgiau miega.  Vaikai, kurie lankė baseiną kūdikystėje ir tęsė jį ir toliau, dažnu atveju ir vyresniame amžiuje drąsiau jaučiasi vandenyje, greičiau išmoksta plaukti, sulaikyti kvėpavimą ir nardyti.

Kūdikiams, kurie turi motorinės raidos sutrikimų, baseinas derinamas su mankšta ar masažu, pasiekiami labai geri rezultatai.

Kokius vaiko vystymosi raidos sutrikimus padeda išspręsti mankšta vandenyje?

Mankšta vandenyje sustiprina viso kūno raumenis, tam tikri pratimai, padeda spręsti ir motorinės raidos sutrikimus, tokius kaip vartymasis, sėdėjimas, ropojimas. Žinoma, dažnai sulaukiu ir kūdikių, kurie ateina dėl kreivakaklystės, po klubų displazijos gydymo. Mankšta vandenyje taip pat padeda tiems kūdikiams, kurie turi silpnesnius pečių juostos raumenis, kuriems reikia sustiprinti liemens raumenis arba yra raumenų tonuso pakitimai – vanduo turi savybę atpalaiduoti kūną – tad padidėjęs raumenų tonusas ilgainiui normalizuojasi.

Kaip dažnai galima daryti tokią mankštą? Ir kiek laiko? Trukmė skiriasi pagal kūdikio amžių?

Dažniausiai rekomenduojama 1-2 kartus per savaitę, tam, kad vaikutis atsimintų, būtų tęstinumas ir jam būtų kuo didesnė nauda. Užsiėmimas dažniausiai vyksta apie 30 min. Tokia trukmė mažyliams yra pakankama. Kūdikėliams iki 4-5 mėnesių amžiaus kartais ir pusvalandis būna per ilgai, tad mankštą atliekame apie 20 min., o vėliau lieka laikas paplūduriavimui ir pasiplaukiojimui.

30 minučių mankštinamės su vyresniais vaikučiais, kuriems jau virš 2 metų, kadangi baseino užsiėmimas yra labai smagus, pratimai vyksta žaidimo forma, norisi dar ir dar plaukioti baseine. Su tokiais vaikučiais užsiėmimas trunka nuo 30 min iki 1val.

Papasakokite, kaip vyksta tokia mankšta? Į baseiną lipa ir vienas iš tėvų?

Vienas iš tėvų būtinai turi lipti kartu su kūdikiu į baseiną. Pirmą kartą lipant į baseiną, kūdikį turime laikyti veidu atsuktą į save, kad kūdikis jaustųsi saugus ir neišsigąstu. Panardiname kūdikį iki pažastų, kalbiname, šypsomės ir keliaujame pasivaikščioti po baseiną.

Jeigu kūdikis jaučiasi saugiai ir gerai, užsiėmimą pradedame nuo apšilimo, apšildome raumenis ir tuomet atliekame įvairius žaidimus, kurie taip pat yra skirti raumenų stiprinimui, motorinės raidos gerinimui. Mankštos pabaiga jau skirta tam, kad kūdikis atsipalaiduotų ir paplūduriuotų vandenyje prilaikomas už galvos ar dubens. Taip pat mažylis gali plūduriuoti atrėmęs galvą į laikančiojo petį arba įdėtas į specialų ratą.

Kaip pasiruošti tokiai mankštai? Kokius daiktus pasiimti?

Svarbiausia, kad vaikutis būtų išsimiegojęs, pavalgęs ir kiek įmanoma geros nuotaikos, nes dažnai pasitaiko, kad mažylis būna pavargęs, nori miego, tuomet baseino užsiėmimas ir nepavyksta. Taip pat, reikia pasiimti specialias baseinui skirtas kūdikių sauskelnes, tėvams turėti persiauti šlepetes. Baseino aplinka gali būti aptaškyta vandeniu ir slidi, tad dėl atsargumo ir higienos, jos yra būtinos.

Nepamiršti rankšluosčio sau ir mažyliui. Mūsų klinikoje rankšluosčiais pasirūpiname, juos duodame, bet kitur reikia atsinešti patiems. Kepurėlės plaukams mūsų baseine nėra būtinos, nebent norite patys. Kai kurie baseinai prašo būtinai jas turėti, tad verta išsiaiškinti prieš važiuojant.

Užsiregistruoti pas kineziterapeutę Eglę Dragūnaitę patogu manodaktaras.lt platformoje.