Laboratorijose ėminiai bus tiriami pagal nustatytą eiliškumą

Laboratorijose ėminių koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti tyrimas vyksta pagal nustatytą eiliškumą / SCANPIX nuotr. / „Scanpix“ nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-04-08 10:41
Į laboratorijas atvežti ėminiai koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti nuo šiol bus tiriami pagal nustatytą eiliškumą. Pirmiausia – ligoninėje gydomų pacientų, kuriems pasireiškė ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai, taip pat ligoninėje negulinčių, tačiau karščiuojančiųjų ir kitus simptomus jaučiančiųjų. Tai įvertinti ir eiliškumą nustatyti turės ėminius gydymo įstaigose, karščiavimo klinikose paimantys specialistai, į laboratorijas jie pateks jau su pagal požymius suteiktais prioriteto numeriais.

Pasak valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, sprendimas tyrimus sudėlioti prioriteto tvarka, augant ėminių srautams, būtinas. Tai leis užtikrinti, kad pirmiausia būtų ištirti tų pacientų, kurių keliama rizika yra aukščiausia, ėminiai.

„Pirmiausia tirsime tuos ėminius, kurie yra paimti ligoninėje gydomiems, taip pat karščiuojantiems pacientams, tai yra tiems, kurie turi simptomų. Tuo metu, pacientai, kurie, pavyzdžiui, grįžo iš užsienio, tyrimų rezultatų tikrai galės palaukti ir ilgesnį laiką. Jiems bet kokiu atveju galioja privaloma izoliacija, tad keliama jų rizika yra žymiai mažesnė nei tų pacientų, kurie gydomi ligoninėje ar gyvena globos namuose“, – sako A. Veryga.

Mėginių ėmėjai gydymo įstaigose, karščiavimo klinikose paimtus mėginius įpareigoti pažymėti prioritetinės eilės numeriu.

Ministro teigimu, tai tikrai nereiškia, kad ėminių tyrimas bus kažkaip stabdomas. Juos, kaip ir iki šiol, bus siekiama ištirti kaip įmanoma greičiau. Skirtumas tik tas, kad pirmiausia bus tiriami tie, kuriuos būtina ištirti greičiau dėl rizikos, o ne tiesiog iš eilės. Tai ypač aktualu augant ėminių srautams.

Pagal požymius nustatyta dešimt eiliškumo prioritetų. Mėginių ėmėjai gydymo įstaigose, karščiavimo klinikose paimtus mėginius įpareigoti pažymėti prioritetinės eilės numeriu ir su jau pažymėtu prioritetinės eilės numeriu juos siųsti į koronaviruso infekcijos tyrimus atliekančias laboratorijas atskirose pakuotėse (dėžėse).

Šios naujovės numatytos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad siekiant pagreitinti ėminių, paimtų mobiliuosiuose punktuose, ištyrimą, jau priimtas sprendimas į laboratorijas perskirstyti ėminius, atsižvelgus į šių pajėgumus. Tai reiškia, kad jie bus nukreipiami į mažiausiai tuo metu apkrautas. Už tokį srautų reguliavimą bus atsakingos keturios pagrindinės laboratorijos, kurios, gavusios ėminius, dalį jų tirs pačios, o kitą dalį savarankiškai išskirstys į mažesnes to regiono laboratorijas, turinčias galimybes tyrimus atlikti greičiau.

Prioritetai:

  1. Stacionare gydomi pacientai, kuriems pasireiškė bent vienas ūmios viršutinės kvėpavimo takų infekcijos simptomas – kūno temperatūra 37,3C ir didesnė, gerklės skausmas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ar dusulys.
  2. Asmenys, kuriems pasireiškė ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai – kūno temperatūra 37,8C ir didesnė ir gerklės skausmas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ar dusulys.
  3. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų (toliau – ASPĮ), kuriose vyksta hospitalinis COVID-19 ligos koronaviruso infekcijos) plitimas, darbuotojai ir pacientai. Globos paslaugos teikiančių įstaigų, kuriose vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimas, darbuotojai ir globotiniai.
  4. Asmens sveikatos priežiūros ir socialines paslaugas teikiančių įstaigų, nepriklausomai nuo jų pavaldumo ir nuosavybės formos, darbuotojai ir socialinės globos paslaugas.
  5. Pacientai, po baigto aktyvaus gydymo stacionare perkeliami į palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančias ASPĮ.
  6. Lietuvos kariuomenės kariai, grįžę iš misijų užsienyje ar ketinantys vykti į jas.
  7. Būtinųjų tarnybų darbuotojai, kuriems pasireiškė bent vienas ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomas – kūno temperatūra 37,3C ir didesnė, gerklės skausmas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ar dusulys.
  8. Asmenys, kuriems pasireiškė bent vienas ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomas – kūno temperatūra 37,0C ir didesnė, gerklės skausmas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ar dusulys ir kurie nepatenka į aukščiau nurodytas grupes.
  9. Pacientai, kuriems diagnozuota COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), siekiant nustatyti, ar atitinka pasveikimo kriterijus.
  10. Sąlytį turėję asmenys, grįžę iš užsienio valstybių, kuriems laboratorinis ištyrimas dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) numatytas tarptautiniuose sienos kirtimo punktuose.

Šaltinis: Visuomenės informavimo grupės (VIG) informacija

Naujausi straipsniai