Laikas prie ekranų daro įtaką vaikų smegenų vystymuisi / 123RF.com nuotr.

Laikas prie ekranų daro įtaką vaikų smegenų vystymuisi

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-15 12:30
Vaikystėje smegenys vystosi sparčiausiai, tačiau kas nutinka, jei vaikas daug laiko pasyviai praleidžia prie televizoriaus, planšetinio kompiuterio ar išmaniojo telefono? Vaikų smegenų skenavimas atskleidė, kad laikas prie ekranų susijęs su mažiau išsivysčiusia smegenų baltąja medžiaga.
Sinsinačio (JAV) vaikų ligoninės tyrėjų atliktas tyrimas – pirmasis, patvirtinantis ryšį tarp vaiko leidžiamo laiko prie ekranų ir mažesnio smegenų struktūros išsivystymo. Šiame tyrime specialiu magnetinio rezonanso metodu nuskenuotos 47 sveikų vaikų smegenys. Tyrime dalyvavo 3-5 metų vaikai, jie taip pat atliko kognityvinių gebėjimų testą. Tyrime dalyvavę vaikai vidutiniškai prie ekranų praleidžia apie 2 valandas per dieną.

Rezultatai parodė, kad tų vaikų, kurie prie ekranų praleisdavo ilgiau nei rekomenduojamą valandą per dieną ir kurių tėvai su jais neaptarinėjo turinio, smegenų baltoji medžiaga mažiau išsivysčiusi. Baltoji medžiaga atsakinga už komunikaciją tarp įvairių smegenų pilkosios medžiagos dalių. Pilkoji medžiaga – tai nervinių ląstelių kūnų telkiniai, baltoji – nervinių ląstelių ataugų pluoštai. Baltoji medžiaga – tarsi laidai, kurie sujungia įvairias smegenų dalis. Ji aktyviai veikia mokymosi procesus, kalbos vystymąsį, skaitymo, rašymo ir kognityvinius įgūdžius.

Smegenų skenavimo rezultatai atspindėjo ir vaikų kognityvinių gebėjimų testų rezultatus. Daugiau laiko prie ekranų praleidžiančių vaikų prastesni skaitymo ir rašymo įgūdžiai, skurdesnė kalba.

Tačiau pediatrai ramina – šie rezultatai tik preliminarūs ir jie nereiškia, kad laikas prie ekranų daro žalą smegenims. Tačiau laikas prie ekrano yra pasyvus, o vietoj aktyvios veiklos, bendravimo su artimaisiais, žaidimų, sėdint prie ekranų prarandamos progos smegenims vystytis. Be to, tyrėjai nevertino kitų veiksnių, darančių įtaką smegenų vystymuisi – streso, tėvų psichikos būklės, žaidimų, kaip ir kiek su vaiku kalbama.

Amerikos pediatrų asociacija pabrėžia, kad pirmieji 5 gyvenimo metai turi būti skirti sąveikai su žmonėmis, bendravimui, žaidimams, o naudojantis internetu tėvai turėtų kartu žiūrėti ir aptarinėti turinį.

Amerikos pediatrų asociacijos rekomendacijos:

Kūdikiai. Vaikai iki 1,5 metų išvis neturėtų leisti laiko prie ekranų, nebent tai – vaizdo pokalbis su artimaisiais. Kūdikiai turi bendrauti su artimaisiais, tyrinėti aplinką, ekranai neturi tapti aukle.

Vaikai. 2 metų vaikai gali mokytis žodžių iš vaikiškų žaidimų internete, tačiau svarbu, kad tėvai kartu su jais žiūrėtų ir kartotų žodžius.

Ikimokyklinukai. Vaikai nuo 3 iki 5 metų gali mokytis iš vaikiškų TV programų. Gerai sukurta programa gali paskatinti vystytis kognityvinius gebėjimus, mokyti žodžių. Ikimokyklinukai taip pat efektyviau mokosi, kai kartu su tėvais žiūri ir analizuoja matomą turinį.

Parengė Monika Kairienė pagal cnn.com