Laisvės dieną parodytas kilnumas išgelbės mažiausiai šešis žmones

Organų donoras; organų donorystė / Shutterstock nuotr.
Autorius: Pranešimas žiniasklaidai
Publikuota: 2022-01-17 16:42
Santaros klinikose sausio 13-ąją mirusio jauno žmogaus artimieji padovanojo neįkainojamą dovaną mažiausiai šešiems žmonėms. Tiek jų pasveiks ir galės gyventi dėl kilnaus artimųjų pritarimo organų donorystei, informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Atlikus visus tyrimus paaiškėjo, kad transplantacijoms yra tinkami visi donoro organai, išskyrus plaučius. Jiems neatsirado tinkamo recipiento. 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose buvo atlikta širdies transplantacija. Donoro širdis persodinta nė 30 metų neturinčiam jaunam žmogui, kuris tinkamo organo laukė 2,5 mėnesio. 

Santaros klinikose buvo transplantuotos donoro kepenys, vienas inkstas ir kasos-inksto kompleksas. Ši transplantacija Lietuvoje yra atliekama itin retai – nuo 2008 m., kuomet Santaros klinikos pradėjo atlikinėti inksto-kasos komplekso transplantacijas, iš viso buvo atlikta 14 tokių operacijų.

Šį kartą reta transplantacija atlikta maždaug 40 metų pacientui, kuris sveikatą grąžinsiančios operacijos laukė daugiau kaip pusmetį.

Kasa ir inkstas vienu metu yra persodinami I tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, kurių inkstai pilnai nefunkcionuoja. Tokiose transplantacijose dalyvauja pilvo ir urologų chirurgų komandos – pilvo chirurgai persodina kasą, o urologai – inkstą. Operacija vidutiniškai trunka iki šešių valandų.

Kepenys ir inkstas persodinti dviem maždaug 40 metų amžiaus recipientams. Donoro ragenos perduotos Audinių bankui.

Potencialiai vienas donoras gali išgelbėti mažiausiai septynių žmonių gyvybes, tačiau tokie atvejai, kai transplantacijoms tinkami visi donoro organai yra gana reti. 

Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, vis daugiau lietuvių pritaria organų donorystei. Tai parodė praėjusių metų pabaigoje atlikta gyventojų apklausa bei sumažėjęs artimųjų prieštaravimų donorystei procentas: 2020 m. – 34 proc. visų atvejų, o praėjusiais metais šis skaičius sumažėjo iki 26,55 proc. 

Vis daugiau Lietuvos gyventojų savo pritarimą organų donorystei išreiškia ir įsigydami Donoro kortelę. Praėjusiais metais prašymą po mirties tapti organų donorais užpildė 4774 žmonės, tai yra dvigubai daugiau nei 2020 m. Šiuo metu Donoro korteles turi daugiau kaip 39 tūkst. žmonių.