Lėta eisena išduota greitą senėjimą, prastesnę smegenų veiklą / 123RF.com nuotr.

Lėta eisena išduoda greitą senėjimą, prastesnę smegenų veiklą

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-10-17 12:00
Lėta eisena signalizuoja sveikatos problemas dar gerokai prieš senatvę. Vidutinio amžiaus žmonės, kurie vaikšto lėčiau, sensta greičiau. Senėjimo procesas paveikia ne tik kūno, bet ir smegenų funkcijas.
Daugiau kaip 40 metų trukusio tyrimo rezultatai publikuoti medicinos žurnale „JAMA Network Open“. Šiame tyrime dalyvavo 1000 žmonių, gimusių 1970-aisiais Naujojoje Zelandijoje. Tyrėjai juos stebėjo, kol jiems suėjo 45 metai. Be eisenos greičio matavimų, buvo atliekami fizinių pratimų, pažintinių funkcijų testai ir smegenų skenavimas. Vaikystėje dalyviams kas kelerius metus buvo atliekamas pažintinių funkcijų įvertinimas.

Eisenos greitis paprastai matuojamas nustatyti vyresnių kaip 65 metų žmonių bendrai sveikatos būklei. Ėjimo greitis – geras raumenų stiprumo, plaučių funkcijos, pusiausvyros, regos būklės rodiklis. Šiame tyrime nauja tai, kad buvo vertinamas jaunesnių žmonių ėjimo greitis, tyrėjai galėjo jį sieti su sveikatos duomenimis, kuriuos rinko per visą tiriamųjų gyvenimą.

Tyrėjai nustatė, kad žmonėms, kurie vaikšto lėčiau, senėjimo procesas vyksta  greičiau. Be to, lėčiau vaikštančių vidutinio amžiaus tyrimo dalyvių plaučiai, dantys ir imunitetas buvo prastesnės būklės. Su lėta eisena siejamos ir prastesnės pažintinės funkcijos.

Tyrėjus nustebino tai, kad ilgalaikės pažintinės funkcijos tiesiogiai susijusios su vos 3 metų vaikų eisenos greičiu. Mokslininkai pagal vaikystės kognityvinių funkcijų įvertinimą, kai vaikams buvo 3 metai, galėjo prognozuoti, kokiu greičiu vaikščios jie pasiekę vidutinį amžių.  Lėčiausiai vaikštančių vaikų (1,2 m/s) intelektas suaugus buvo 12 taškų mažesnis už greičiausiai vaikštančių (1,75 m/s). Taigi eisenos greitis – ne tik senėjimo, bet ir viso gyvenimo smegenų funkcijos rodiklis.

Tarptautinė tyrėjų komanda sako, kad sveikatos ir intelekto skirtumai gali atsirasti dėl gyvenimo būdo arba tai yra geresnės ar prastesnės sveikatos gyvenimo pradžioje rezultatas. Tačiau, pasak mokslininkų, jau vaikystėje galima pastebėti ženklus, kieno sveikata vėliau gyvenime bus geresnė. Vaikščiojimo greičio matavimas jaunesniame amžiuje galėtų paskatinti žmones keisti savo gyvenimo būdą, kol jie dar jauni ir sveiki.

Parengta pagal medicalnewstoday.com