Lietuvoje pradėjo galioti Galimybių pasas

Galimybių pasas / Shutterstock nuotr.
Autorius: BNS, manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-05-24 07:00
Lietuvoje pirmadienį pradėjo veikti Galimybių pasas. Jį galima atsisiųsti iš svetainės gpasas.lt.

Kaip BNS sakė Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus, galimybių pasai pradėjo galioti pirmadienį, tačiau iš anksto jau savaitgalį, persirgusieji Covid-19 ar pagal numatytus kriterijus pasiskiepijusieji, galėjo atsisiųsti galimybių pasus.

Registrų centro atstovo teigimu, taip tikėtąsi ir subalansuoti svetainės lankytojų srautus, idant pirmadienį startavus paso galiojimui dėl didelių vartotojų srautų galima būtų išvengti elektroninės sistemos sutrikimų. 

„Ką dažniausiai girdim, žmonės galvoja, kad jiems priklauso galimybių pasas ir nustemba, kad užsidega raudonai, dažniausiai būna nepraėjęs tas reikiamas laikas po vakcinacijos. (...) Kai kuriais atvejais duomenys neįvesti, arba duomenys dokumente netikslūs. Didesnių nesklandumų kol kas nepastebim, pavieniai atvejai operatyviai tvarkomi, reaguojame“, – sakė M.Samkus.

Galimybių pasas
Galimybių pasas

Pasak jo, svetainėje matydami raudoną foną ir pranešimą apie neišduodamą galimybių pasą, žmonės pirmiausia turėtų pasitikrinti, ar atitinka jam reikalingus kriterijus. O pastebėję netikslumus – turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, nes duomenys galimybių pasui imami iš e.sveikatos sistemos. Joje turi būti suvesti tikslūs gyventojų duomenys apie COVID-19 ligą, jei tokia buvo, bei apie skiepijimus nuo koronaviruso.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog išduodamas galimybių pasas galios savaitę.

„Tie, kurie atsispausdina, atsisiunčia, tą informaciją turėtų atnaujinti kas 7 dienas, kad duomenys būtų aktualūs. Nes yra atvejų, kai net vakcinuoti asmenys irgi suserga. Todėl siekiama, kad to dokumento duomenys būtų kaip įmanoma aktualesni“, – aiškino centro atstovas. 

Galimybių pasas, suteiksiantis daugiau laisvių paskiepytiems, persirgusiems ar COVID-19 testą atlikusiems žmonėms, pradės veikti nuo pirmadienio.

Persirgusieji galimybių pasą galės gauti tuo atveju, jei nuo ligos nustatymo dienos (testo teigiamo rezultato) praėjo mažiau nei 180 dienų, o susirgimas patvirtintas PGR ar antigeno testo rezultatu.

Paskiepyti žmonės tokį dokumentą galės turėti, praėjus savaitei po „Pfizer“, „Moderna“ vakcinos antrosios dozės suleidimo ar praėjus keturioms savaitėms po „Johnson & Johnson“ (ja skiepijama tik viena doze), „AstraZeneca“ vakcinos pirmosios dozės suleidimo (pastaruoju atveju būtinas antrasis skiepas, praėjus ne ilgiau nei 12 savaičių po pirmosios dozės).

Besitiriantys žmonės galimybių pasu galės naudotis parą, skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento.

Galimybių pasas be papildomo testavimo taip pat bus išduodamas vaikams iki 16 metų.

Su galimybių pasu žmonės galės patekti į restoranų, kavinių, lošimo namų, barų ir kitų laisvalaikio vietų vidų, išskyrus naktinius klubus. Pirtyse, baseinuose galės lankytis neribotas skaičius žmonių.

Lietuvoje pradėjo galioti Galimybių pasas
Lietuvoje pradėjo galioti Galimybių pasas

Bus leidžiami iki 2 tūkst. žiūrovų talpinantys renginiai lauke bei iki 500 žiūrovų talpinantys renginiai viduje, tačiau organizatoriai turės užtikrinti, kad žiūrovai užimtų ne daugiau kaip 75 procentus sėdimų vietų.

Asmeninėse šventėse gali dalyvauti iki 10 žmonių viduje ir neribotas skaičius lauke.

Su šiuo dokumentu bus leidžiami suaugusiųjų neformalaus švietimo užsiėmimai.

Darbuotojai su pasu galės grįžti iš nuotolinio darbo į fizines darbo vietas tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.

Neturintiems prieigos prie interneto Registrų centras dokumentą žada išduoti klientų aptarnavimo vietose.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.