Lietuvoje privaloma dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones

Ignalina karantino metu/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-04-08 14:22
Vyriausybė iki balandžio 27 dienos pratęsė karantiną. Kai kurias jo sąlygas švelnina, o kai kurias, pvz. dėl apsauginių kaukių, – griežtina.

„Karantino režimas pratęsiamas iki balandžio 27 dienos 24 valandos 00 minučių“, – posėdyje sakė sprendimą pasiūlęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Vyriausybė pakeitė rekomendaciją dėvėti apsaugines kaukes ir kitas veido apsaugos priemones į privalomą nurodymą jas naudoti viešose vietose. Tai reiškia, kad nuo balandžio 10 dienos viešose vietose bus privaloma prisidengti nosį ir burną. 

„Priimtas sprendimas dėl asmens apsaugos priemonių – kaukių, respiratorių, kitų panašių daiktų, dengiančių veidą – privalomo dėvėjimo viešose vietose“, – po Vyriausybės posėdžio sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Mes nenorime bausti, bet norime,  kad susiformuotų įgūdis, jog reikia saugotis.

„Supraskime, tai ne absoliučiai. Jeigu jus einate miške vienas, tai yra vienas režimas, bet artėjant žmogui, artėjant galimam kontaktui, tikrai tas priemones reikia dėvėti“, – teigė jis.

Anot premjero, šis sugriežtinimas įvedamas siekiant gyventojus įpratinti naudoti apsaugos priemones. „Mes nenorime bausti, bet norime, kad žmonės įprastų, ypač kalbame apie dar veikiančias ir galbūt ateityje atidaromas papildomas prekybos vietas, paslaugas tam tikras, – kad susiformuotų tas įgūdis, jog reikia saugotis“, – sakė jis.

„Medicininių kaukių pasiūla jau atsiranda šalyje. Paliekame porą dienų, kad būtų galima įsigyti“, – pridūrė S.Skvernelis.

TAIP PAT SKAITYKITE: VU profesorius: daugkartines kaukes saugu naudoti po paros ir nedezinfekavus

Vyriausybės vadovas prašė pareigūnų neskubėti bausti apsaugos priemonių nedėvinčių žmonių, o įvertinti konkrečią situaciją. „Tikiuosi, pareigūnai užtikrindami režimą bus ypač mandagūs, principingi, nepuls kiekvieno bausti. Tiesiog reikia vertinti kiekvieną žmogų, situaciją individualiai, protingai, atsakingai ir tik išimtinais atvejais naudoti tas priemones, kurias suteikia įstatymas“, – sakė S. Skvernelis.

„Bet jeigu žmonėms bus padaryta pastaba, atkreiptas dėmesys ir jie piktybiškai vis tiek nedėvės, pareigūnai turi teisę sankciją pritaikyti“, – teigė jis.

Seimui padidinus baudas, asmenims už karantino sąlygų pažeidimus gresia bauda nuo 500 iki 1 tūkst. eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.

Draudimas palikti savo miestą
Iki balandžio 27-osios pratęsusi karantiną Vyriausybė taip pat numatė draudimą Velykų savaitgalį – nuo penktadienio vakaro iki pirmadienio vakaro – vykti gyventojams į kitus miestus ir miestelius. Šiems draudimams užtikrinti bus pasitelktos 3 tūkst. policijos ir kitų tarnybų pareigūnų pajėgos.

Ribojimai nebus taikomi, kai vykstama dėl artimųjų giminaičių mirties, sunkios ligos ar nelaimės, darbo reikalais, kai darbo vieta yra kitoje savivaldybėje, ar teikiant būtiną medicininę pagalbą. Taip pat draudimai negalios gyventojams, jei jie vyksta į kitą, nei savo gyvenamąją savivaldybę, kai toje savivaldybėje turi nekilnojamojo turto.

Karantino sąlygų pokyčiai
Vyriausybė taip pat sugriežtino krovininio transporto vairuotojų kontrolę, jei šiems pasienio patikros punktuose nustatomas karščiavimas ar kiti koronaviruso simptomai. Pasak A.Verygos, korekcija „leistų neįleisti jų jau prie sienos“.

Tarp sušvelnintų karantino sąlygų – bus leista augalų, sėklų, trąšų prekybą lauko sąlygomis specializuotose vietose.

Vyriausybė švelnina sąlygas dėl užsieniečių – nuspręsta, kad jie galės atvykti į šalį, jei jų šeimos nariai, t. y. tėvai, vaikai, sutuoktiniai, globėjai, yra Lietuvos piliečiai. Iki šiol užsieniečiams buvo uždrausta atvykti į Lietuvą, nebent jie turi leidimą gyventi šalyje, yra diplomatai, vykdo tarptautinius pervežimus.

Siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą, Lietuvoje karantinas įvestas kovo 16 dieną. Jo metu uždarytos mokyklos, darželiai ir universitetai, draudžiama daugumos parduotuvių, kavinių veikla.

Šaltinis: BNS

Temos:

Covid-19 Kaukė