Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap: svarbiausia – žmogiškasis ryšys tarp psichologo ir kliento

Psichologas, psichoterapeutas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2021-03-16 17:08
Manodaktaras.lt registracijos pas gydytojus platformoje galima patogiai susirasti ir užsiregistruoti pas psichologą ar psichoterapeutą. Kaip išsirinkti specialistą? Pasak Lietuvos psichologų sąjungos prezidentės Valijos Šap, svarbiausia, kad su psichologu užsimegztų žmogiškas ryšys. Taip pat reikėtų nebijoti keisti specialisto, jei jaučiate, kad specialistas ne „jūsų“.

Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė (LPS) Valija Šap sako, kad renkantis psichologą ar psichoterapeutą pirmiausia reikėtų paskaityti apie specialisto išsilavinimą, patirtį, pasidomėti, su kokiomis visuomenės grupėmis jis dirba. Pavyzdžiui, būna psichologų, kurie daugiau specializuojasi teikdami pagalbą poroms, vaikams, sergantiesiems onkologinėmis ligomis ar kitoms visuomenės grupėms.

Tačiau svarbiausia, pasak LPS Valijos Šap, kad tarp specialisto ir jo kliento atsirastų ryšys. „Vienas iš svarbiausių sėkmingo bendravimo ir pagalbos veiksnių yra tas žmogiškasis ryšys tarp specialisto ir kliento. Jei žmogus per pirmą ar antrą susitikimą jaučia, kad jo netenkina tas kontaktas, nereikia bijoti pasakyti, kad jūs nesate mano specialistas ir aš norėčiau paieškoti kito. Nereikia manyti, kad atsisakydami tam tikro psichologo ar psichoterapeuto paslaugų, kažkaip įžeisite ar pažeminsite jį kaip specialistą. Tikrai ne, reikia drąsiai kalbėti“, – sako LPS prezidentė V.Šap.

LPS prezidentė V.Šap sako, kad reikia nusiteikti tam, kad surasti „savo“ psichologą ar psichoterapeutą gali užtrukti: „Yra toks posakis, kad kiekvienas turi susirasti savo gydytoją, savo dvasininką ir savo psichologą. Būna klientų, kurie iš pirmo karto randa specialistą, yra tokių, kurie yra ieškojime ir sako, kad pavyko tik iš trečio karto pavyko. Drąsiai bandykite.“

Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap / Asmeninio albumo nuotr.
Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap / Asmeninio albumo nuotr.

Ar lytis svarbu?

Kai kuriems žmonėms renkantis specialistą gali būti svarbi jo lytis. „Ypatingai tiems, kurie patyrė traumuojančius išgyvenimus. Tarkime, po patirtos seksualinės prievartos, fizinio ar psichologinio smurto nenori lankytis pas specialistą, kuris yra tos pačios lyties kaip smurtautojas, – sako psichologė V.Šap, – arba paaugliams kyla įvairių klausimų, susijusių su lyties tapatumo paieška, seksualiniais klausimais. Gali būti, kad, pavyzdžiui, paauglės mergaitės šiais klausimais drąsiau kalbėtųsi su moterimi.“

LPS prezidentė sako, kad svarbu pasirinkti specialistą, su kuriuo jausitės komfortiškai. „Nereikia išsigąsti ir galvoti, kad kažkas su jumis negerai, jei nenorite psichologės moters ar psichologo vyro. Svarbiausia paklausti savęs, šalia kokio psichologo jausitės komfortiškai. O kartais žmonėms nebūna jokio skirtumo, kokia specialisto lytis“, – sako V.Šap.

Nuotrauka gali nulemti pasirinkimą

Psichologo ar psichoterapeuto pasirinkimą gali nulemti jo nuotrauka, amžius. „Tai vis tiek yra žmogaus veidas su emocija, mimika. Iš nuotraukos galima numanyti amžių. Ypač paaugliams svarbu, kad psichologas būtų jaunesnio amžiaus, kad juos suprastų. Vyresnio amžiaus žmonės galbūt kaip tik norės, kad specialistas būtų labiau patyręs, brandus“, – sako LPS prezidentė V.Šap.

Manodaktaras.lt pradėjusioje veikti registracijos pas psichologus ir psichoterapeutus skiltyje galima patogiai išsirinkti ir užsiregistruoti pas specialistą. „Labai svarbu, kad manodaktaras.lt platformoje visi psichologai, kurie siūlo savo paslaugas, yra įsipareigoję laikytis profesinės etikos ir turi reikiamą išsilavinimą. Tai – papildomas saugiklis klientams, kad čia esantys psichologai yra kompetentingi ir pasirengę padėti“, – teigia LPS prezidentė V.Šap.

Surasti tinkamą specialistą ir gauti psichologo ar psichoterapeuto pagalbą galite paspaudę čia.