Logoterapeuto prireikia ir suaugusiems – insultas ir kitos ligos gali lemti kalbos sutrikimus

Logoterapeutas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2021-05-08 17:42
Išgirdę žodį „logoterapeutas“, daugelis tikriausiai pagalvoja apie specialistą, dirbantį su vaikais, kurių kalbos raida vėluoja. Tačiau logoterapeuto pagalbos prireikia ir suaugusiems. Suaugusiųjų kalba gali sutrikti dėl neurologinės kilmės ligų, galvos traumų. Apie suaugusiųjų kalbos atstatymą portalui manodaktaras.lt pasakoja Abromiškių reabilitacijos ligoninės logoterapeutė Anželika Urvakienė.

Suaugusio žmogaus kalba gali sutrikti patyrus galvos traumas ir sergant įvairiomis neurologinės kilmės ligomis (Parkinsono liga, Alzheimeriu ir kitomis demencijos formomis, insultu), kurių metu pažeidžiamos galvos smegenys: „Insultas – bene labiausiai paplitusi liga, dėl kurios sutrinka suaugusiojo žmogaus gebėjimas ne tik kalbėti, bet ir suprasti kitus“, – sako Abromiškių reabilitacijos ligoninės logoterapeutė Anželika Urvakienė.

Pasak logoterapeutės, kaip stipriai sutriks suaugusiojo žmogaus kalba, priklauso nuo galvos smegenų pažeidimo vietos. Afazijos (visiško ar dalinio gebėjimo kalbėti netekimo dėl galvos smegenų pažeidimo) atveju gali būti sutrikdytas kalbėjimas, kalbos suvokimas, skaitymas, rašymas bei skaičiavimas.

Kalbos sutrikimai pasireiškia įvairiais sunkumais: vienu atveju gebėjimas suprasti kalbą yra mažiau sutrikęs nei gebėjimas kalbėti. Tokiu atveju žmogui yra sudėtinga artikuliuoti kalbą, todėl kalbėjimo tempas lėtas, painiojami panašūs garsai, ieškoma tinkamos artikuliacijos. Dėl šios priežasties asmenys stengiasi savo mintis išreikšti esminiais, svarbiausiais žodžiais. Tokios pat klaidos būdingos ir rašomajai kalbai – rašomi tik esminiai, atskiri nuo konteksto žodžiai. Kitu atveju žmogus gali kalbėti, bet jo kalba beprasmiška, nesusijusi su užduodamais klausimais. Tokie asmenys nesupranta nei savo, nei kitų šnekamosios ir rašomosios kalbos“, – paaiškina logoterapeutė A.Urvakienė.

Kalbos atstatymą svarbu pradėti kuo anksčiau

Logoterapeutė sako, kad pradėti kalbos atstatymą reikėtų kuo anksčiau, tuomet galima pasiekti geriausių rezultatų. „Visų pirma, susitikus su pacientu vertinama ne tik kalba ir kalbėjimas, bet ir kuriamas teigiamas abipusis kontaktas, kuris turi įtakos tolimesniam darbui. Pozityvūs tarpusavio santykiai leidžia lengviau motyvuoti žmogų atlikti užduotis ir siekti išsikeltų tikslų“, – teigia A.Urvakienė.

Įvertinus kalbą, sudaromas planas pažeistų kalbos funkcijų atkūrimui. „Atkuriant kalbą, pirmiausia dėmesys sutelkiamas į labiausią pažeistą kalbos sritį, stengiantis ją atkurti išlikusiais kalbiniais gebėjimais. Logopedinėse pratybose taikomi kalbos ir kalbėjimo atkūrimo metodai ir priemonės, parenkami atsižvelgiant į sutrikimo rūšį“, – sako logoterapeutė.

Svarbu paciento motyvacija, artimųjų indėlis

Pasak Abromiškių reabilitacijos ligoninės logoterapeutės A.Urvakienės, gebėjimo kalbėti praradimas turi įtakos ne tik kasdieniniam gyvenimui, bet ir žmogaus psichologinei būsenai: „Kiekvienas asmuo tai išgyvena savaip: vieni neigia, kad jiems yra sutrikusi kalba, kiti kaip tik pripažįsta patiriantys sunkumų, treti atsisako bendrauti su logoterapeutu.“

Sutrikdytos kalbos atkūrimas yra sudėtingas procesas, kurio sėkmė priklauso ne vien nuo specialisto pastangų. „Būtina ir žmogaus, kurio kalba sutrikdyta, motyvacija darbui ir logoterapeuto bendradarbiavimas su šeimos nariais. Šeimos nariai, atsižvelgdami į specialisto rekomendacijas, turi tęsti pradėtą darbą namuose. Tarpusavio bendradarbiavimas suteikia galimybę visiems kartu siekti bendro tikslo, papildyti vienas kito veiklą ir bendromis jėgomis siekti geriausio rezultato“, – pasakoja logoterapeutė.

Kalbos atstatymas gali trukti ir keletą metų

Svarbu pažymėti, kad suaugusiojo kalbos atstatymo pažanga priklauso ne tik nuo logoterapeuto, paciento ir jo artimųjų pastangų, bet ir nuo sutrikimo pobūdžio bei sunkumo, nuo galvos smegenų pažeidimo lokalizacijos.

Visiško kalbos praradimo atvejais tenka ieškoti alternatyvių priemonių ir būdų, kad žmogus galėtų kiek įmanoma kokybiškiau gyventi socialinį gyvenimą. Lengvesnio pažeidimo atvejais galima tikėtis visiško kalbos atstatymo. Kalbos atkūrimo procesas gali tęstis nuo 2 mėnesių iki kelerių metų. Užsiėmimų negalima stabdyti, net jei ilgą laiką nepavyksta pasiekti norimo rezultato. Anksčiau ar vėliau nuolatinės paciento pastangos duos rezultatą“, – teigia Abromiškių reabilitacijos ligoninės logoterapeutė A.Urvakienė.

Užsiregistruoti pas logoterapeutę Anželiką Urvakienę galima ČIA.