Maisto papildų vartojimas sumažina chemoterapijos efektyvumą

Maisto papildų vartojimas sumažina chemoterapijos efektyvumą / 123RF.com nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-27 08:00
Krūties vėžiu sergančioms moterims, vartojančioms maisto papildus chemoterapijos metu, didesnė ligos atsinaujinimo ir mirties rizika. Tyrimas rodo, kad maisto papildai su antioksidantais, geležimi, vitaminu B12 ir omega-3 riebalų rūgštimis gali sumažinti chemoterapijos efektyvumą.

Medikai paprastai rekomenduoja pacientams nevartoti antioksidantų chemoterapijos metu. Tačiau iki šiol nebuvo empirinių įrodymų, patvirtinančių šią rekomendaciją. Manoma, kad antioksidantai gali sumažinti chemoterapijos efektyvumą naikinant vėžines ląsteles, nes antioksidantai nuo kenksmingo chemoterapijos poveikio apsaugo ne tik sveikas, bet ir vėžines ląsteles.

Kad ištirtų, kaip papildai gali paveikti chemoterapijos efektyvumą, tyrėjai vidutiniškai 6 metus stebėjo 1134 krūties vėžiu sergančias moteris. Tyrimo dalyvių buvo klausiama apie papildų vartojimą gydymo pradžioje ir jo metu, gyvenimo būdą, mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius. Šioje dalyvių grupėje 20 proc. dalyvių vartojo maisto papildus prieš pradedant chemoterapiją ir 13 proc. vartojo juos gydymo metu.

Įvertinę kitus veiksnius, kurie gali padidinti krūties vėžio atsinaujinimo ar mirties riziką, tyrėjai apskaičiavo, kad pacientėms, kurios vartojo antioksidantus (karotenoidus, koenzimą Q10 ir vitaminus A, C ir E), 41 proc. didesnė tikimybė, kad krūties vėžys atsinaujins ir 40 proc. didesnė mirties per tyrimo laikotarpį tikimybė, palyginti su pacientėmis, kurios nevartojo jokių papildų.

Tyrimas rodo, kad chemoterapijos efektyvumą sumažino ir kiti pacienčių vartojami papildai. Vitamino B12 papildus vartojančioms pacientėms nustatyta 83 proc. didesnė ligos atkryčio ir 22 proc. didesnė mirties per tyrimo laikotarpį rizika. Moterims, vartojusioms omega-3 papildus prieš ir per chemoterapiją, 67 proc. didesnė ligos atsinaujinimo, o vartojusioms geležies papildus – 79 proc. didesnė ligos atsinaujinimo tikimybė, palyginti su tomis pacientėmis, kurios papildų nevartojo.

Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com