Makšties uždegimus gali sąlygoti ir „greitieji’’ angliavandeniai

Moters sveikata, intymi higiena / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-11-29 14:30
Bent kartą gyvenime kone kiekvienai moteriai yra buvęs makšties gleivinės uždegimas, taip vadinamas kolpitas. Pasak gydytojos akušerės-ginekologės Viktorijos Ambroževičiūtės, tai vienas dažniausių ginekologinių susirgimų. Ši būklė gali varginti įvairaus amžiaus pacientes, simptomai atsiranda staiga ir neretai – linkę pasikartoti.

Kolpitas dažniausiai atsiranda, sutrikus moters makšties mikrofloros pusiausvyrai, ir paprastai pasižymi:

  • makšties perštėjimu, 
  • niežėjimu, 
  • pakitusiomis (žalsvos, gelsvos, varškės pobūdžio, nemalonaus kvapo) ir gausesnėmis išskyromis,
  • galimas deginimo jausmas šlapinantis, 
  • skausmas lytinių santykių metu, 
  • makšties sausumas. 

Yra išskiriamos trys pagrindinės kolpitų formos, kuriomis serga daugiausiai moterų: bakterinė vaginozė, makšties kandidozė ar trichomonozė. 

Bakterinė vaginozė pasireiškia tuomet, kai natūrali makšties rūgštinė terpė tampa šarminė, padaugėjus anaerobinėms bakterijos ir ryškiai sumažėjus pieno rūgštį gaminančioms bakterijoms. Ryškiausias bakterinės vaginozės simptomas – žuvies kvapo, gausios, pilkšvos išskyros. Taip pat galimi ir kiti kolpito jau minėti simptomai. Šio susirgimo metu pacientėms rekomenduojama sveika intymi higiena – svarbu neplauti makšties vidaus, naudoti maktšies rūgštinei terpei palaikyti pritaikytus prausiklius.   

Makšties kandidozė (pienligė, grybelis) dažniausiai pasireiškia po antibiotikų vartojimo, sergant cukriniu diabetu, susilpnėjus imuninei sistemai, turint kontraceptinę spiralę. Šis susirgimas dažnesnis moters gyvenime gali būti ir nėštumo metu. Labiausiai būdingas simptomas – varškės pobūdžio baltos išskyros. Kartu dažnai lydimi simptomai: niežulys, perštėjimas, deginimas, skausmas šlapinantis, o skundai dažnai paūmėja po lytinių santykių. Reikalingas specifinis priešgrybelinis gydymas kartais net ilgesniam periodui, jei makšties kandidozė pasitaiko itin dažnai. Siekiant išvengti pienligės, rekomenduojama vengti „greitųjų“ angliavandenių, užtikrinti tinkamą ir subalansuotą mitybą. 

Trichomonozė – lytiškai plintanti liga, kurios ryškiausias simptomas yra žalsvos, putotos išskyros su specifiniu kvapu. Taip pat dažnai lydimas skausmingo šlapinimosi, niežulio lytinių organų srityje. Šis negydomas susirgimas gali sukelti rimtas komplikcijas – dubens organų uždegimą. Gydymas skiriamas abiems partneriams, o gydymo metu rekomenduojama vengti lytinių santykių arba naudoti prezervatyvus.  

Netinkama mityba ir intymi higiena – kone svarbiausi veiksniai

„Dažniausios priežastys, dėl ko gali išsivysti moterims kolpitas – tai netinkama intymi higiena bei netinkama mityba, ypač, jei joje gausu „greitųjų’’ angliavandenių. Žinoma, įtakos taip pat turi ir nusilpusi organizmo imuninė sistema, antibiotikų vartojimas arba kitos ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, įvairios alergijos“, – portalui manodaktaras.lt pasakojo „Nordclinic“ gydytoja akušerė ginekologė V.Ambroževičiūtė.

Gydytoja akušerė-ginekologė Viktorija Ambroževičiūtė
Gydytoja akušerė-ginekologė Viktorija Ambroževičiūtė

Šie susirgimai gali dažniau pasitaikyti ir esant hormonų persitvarkymams organizme, pavyzdžiui, nėštumo metu, vartojant sudėtines kontraceptines tabletes ar kitą hormoninę kontracepciją, taip pat pomenopauzėje.

Nepatariama užsiimti savigyda

Pasirodžius pakitusioms gausesnėms išskyroms, pajutus stipresnį makšties niežulį, perštėjimą bei esant kitiems minėtiems simptomams, gydytoja nerekomenduoja spėlioti, koks tai susirgimas, ar užsiimti savigyda, o geriau iškart kreiptis į savo gydytoją ginekologą.

Konsultacijos metu bus nustatytas tikslus susirgimas ir konkrečiai pacientei pritaikytas gydymas. 

„Tikslus diagnozės išsiaiškinimas ir pagal tai paskirtas gydymas turi kur kas geresnius rezultatus, siekiant išvengti ligos pasikartojimo. Dažniausiai skiriamas vietinis gydymas žvakutėmis su įvairaus pobūdžio gydomosiomis medžiagomis arba sisteminis gydymas geriamais antibiotikais ar priešgrybeliniais vaistais“, – paaiškino gydytoja akušerė-ginekologė V.Ambroževičiūtė.

Patarimai: kaip išvengti kolpito

  1. Svarbiausia – visuomet konsultuotis su savo gydytoju akušeriu ginekologu dėl besikartojančių kolpitų. 
  2. Labai svarbi tinkama intymi higiena: apsiprausti lytinius organus po sporto, lytinių santykių, stengtis neplauti makšties vidaus, o tik išorę, bei naudoti intymiai higienai skirtus prausiklius su laktobacilomis ar pieno rūgštimi.
  3. Venkite sintetinių aptemptų apatinių, patariama dažniau dėvėti medvilnines kelnaites. 
  4. Mityboje ribokite cukraus bei „greitųjų“ angliavandenių vartojimą.