Vilnietė mama – apie mokinių testavimą kaupinių metodu: ramiau žinoti, kad klasėje nėra viruso nešiotojo

COVID-19 testas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė / manodaktaras.lt, BNS
Publikuota: 2021-05-03 16:49
Dalis pradinukų tėvų priešinasi mokinių testavimui dėl COVID-19 grąžinant kontaktinį mokymą. Baiminamasi, kad mėginio paėmimo procedūra gali pažeisti vaiko nosies ertmę, privalomam testavimui kai kurie tėvai priešinasi iš principo. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija paaiškina, kuo skiriasi tyrimas dėl COVID-19 kaupinių metodu nuo standartinio tyrimo, atliekamo mobiliuosiuose punktuose. Vilnietė pirmokės mama sako, kad šeima jaučiasi ramiau, kai visa klasė testuojama kaupinių būdu.

Vilnietės Neilos Ramoškienės pirmokė dukra Marcelė mokosi Baltupių progimnazijoje. Vilniaus Baltupių progimnazija – viena pirmųjų mokyklų, į kurias pradinukai sugrįžo mokytis kontaktiniu būdu. Pirmokės mama portalui manodaktaras.lt sako, kad prieš dukrai grįžtant į mokyklą, visa šeima turėjo išsitirti dėl COVID-19 kaupinių metodu, vėliau testavimas prasidėjo mokykloje.

„Kai vaikas išėjo į mokyklą, prasidėjo testavimas mokykloje, mes, kaip šeimos nariai, nesitestavome. Kartą per savaitę ateidavo medicinos darbuotoja, mokinius sugrupuoja po penkis į vieną kaupinių grupelę. Jeigu paaiškėja, kad toje grupelėje yra užsikrėtimas, tuos penkis vaikus tiria nuodugniau, bet mūsų klasėje nepasitaikė tokio atvejo“, – pasakoja vilnietė.

Šiuo metu mėginius tyrimui jau paima patys mokiniai. „Medicinos darbuotoja apmokė, iki kokio gylio įkišti pagaliuką, kiek kartų pasukti, mokiniai patys save testuoja, procesas modernėja. Klausiau dukros, kaip sekasi, ji sakė, kad viską patys daro, žino, kaip. Tai suteikia savarankiškumo, atsakingumo už save“, – sako pirmokės Marcelės mama.

N.Ramoškienė sako nesuprantanti kai kurių tėvų nenoro testuoti vaikų grįžtant į mokyklas: „Mums atrodo, kad taip tikrai daug saugiai ir ramiau žinoti, kad klasėje nėra nė vieno nešiotojo.“

Kaupinių metodas – tiriami kelių žmonių ėminiai

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Molekulinių biologinių tyrimų poskyrio vedėja Ana Steponkienė paaiškina, kad tyrimas kaupinių metodu atliekamas tuo pačiu PGR metodu, tik tiriamas ne vieno asmens ėminys, o keleto asmenų ėminiai: „Vieno tyrimo metu ištiriama keletas asmenų – 5-6 asmenys ar didesnis kiekis, tai priklauso nuo laboratorijoje validuoto kaupinio mėginių skaičiaus. Imami ėminiai keletui pacientų ir dedami į vieną virusologinės terpės mėgintuvėlį ir paskui tiriama PGR metodu.“

Ėminiai kaupinių tyrimui imami iš nosies landos (negiliai, 1,5–2 cm), o ne nosiaryklės (giliau nei nosies landa), kaip standartiniai PGR tyrimai, atliekami mobiliuosiuose punktuose.

„Imant ėminį iš nosies landos nemalonus jausmas ne toks didelis kaip imant tepinėlį iš nosiaryklės, bet viskas priklauso nuo asmens, kuriam imamas ėminys“, – sako NVSPL Molekulinių biologinių tyrimų poskyrio vedėja A.Steponkienė.

Kaupinių būdu nustačius teigiamą COVID-19, pasak NVSPL specialistės, to kaupinio asmenys kviečiami dar kartą atlikti ėminio paėmimą, tuomet atliekamas koronaviruso nustatymas paėmus tepinėlį iš nosiaryklės, tiriamas vieno asmens mėginys PGR metodu.

Į mokyklas galės grįžti ir 5-11 klasių mokiniai

Vyriausybė leido nuo gegužės 10-osios grįžti į mokyklas 5-11 klasių moksleiviams, kartu patvirtino, kad grįžtantiesiems pakaktų periodiškai atlikti greituosius antigeno testus dėl COVID-19, primena naujienų agentūra BNS.

Karantino pakeitimuose numatyta, kad ugdymas mokyklose 5–11 klasėms bus „vykdomas mišriu būdu“, o be šiuo metu numatytos prievolės mokytojus ir moksleivius tikrinti profilaktiniu COVID-19 tyrimu, įtraukta ir galimybė jiems atlikti „savikontrolę galimai koronaviruso infekcijai nustatyti, kai antigenų testais testuotųsi patys“.

Taip pat įtvirtinta, kad pedagogams ir moksleiviams, besimokantiems labiausiai koronaviruso paveiktose savivaldybėse, testuotis nereikia, jei užsiėmimai vykdomi atvirose erdvėse. Tai galios visų klasių moksleiviams savivaldybėse, kur dviejų savaičių naujų COVID-19 atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų viršija 200 atvejų. Likusiose testavimas, kaip ir iki šiol, yra nebūtinas.

I.Šimonytė spaudos konferencijoje patikslino, kad pradinukams testavimas toliau bus privalomas tik minėtose savivaldybėse su didesniu nei 200 atvejų rodikliu, bet kuriems abiturientams jis tik rekomenduojamas, tuo metu 5-11 klasių moksleiviams, norintiems grįžti į privalomą ugdymą, testavimas bus privalomas visose savivaldybėse.