Manualinės terapijos specialistas pataria: kaip išvengti skausmo įvairiose kūno vietose

Manualinė terapija / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-04-23 10:00
„Galvos, nugaros skausmai, stuburo iškrypimas – problemos, nuo kurių kenčia itin didelė dalis mūsų visuomenės. Neretai šios problemos vystosi nepastebimai, o žmogus kreipiasi pagalbos, kai skausmas tampa nebepakeliamas“, – portalui manodaktaras.lt pasakoja gydytojas, manualinės terapijos specialistas Gija Amkoladze ir paaiškina, kokiais atvejais gali padėti manualinė terapija, kada ji nerekomenduojama ir kaip kasdienybėje kiekvienas galėtų sau padėti išvengti skausmų.

Manualinė terapija – diagnostikos ir gydymo metodas, kai terapeutas tiksliais rankų judesiais, pritaikydamas įvairias technikas, gali numalšinti skausmą, atpalaiduoti minkštuosius audinius, sugrąžinti judesių laisvę. 

Pasak „Domus Curans“ gydytojo G.Amkoladze, dažnai manualinė terapija leidžia išvengti brangiai kainuojančių operacijų. Be to, šis gydymo būdas visada yra lydimas malonių pojūčių ir komfortiškos psicho–emocinės aplinkos.

Gydytojas, manualinės terapijos specialistas Gija Amkoladze
Gydytojas, manualinės terapijos specialistas Gija Amkoladze

Netinka onkologiniams ligoniams

„Manualinė terapija itin rekomenduojama, kai kamuoja stuburo skausmai, kuriuos sukelia osteochondrozė, tarpslankstelinės išvaržos, judėjimo atramos aparato skausmai ir jo funkcijų sutrikimai po operacijų ir/ar traumų; galvos skausmai ir svaigimas; nemiga; neurozė“, – paaiškino specialistas.

Tačiau šis gydymo būdas nerekomenduojama tiems asmenims, kurie serga onkologinėmis ir psichinėms ligoms, karščiuoja, juos vargina giliųjų venų trombozė.

Manualinė terapija, kaip pastebi G.Amkoladze, pastaruoju metu yra sparčiai išpopuliarėjęs gydymo būdas, kuriuo žmonės vis labiau pasitiki, siekdami skirtingų sveikatinimo tikslų, taip pat norėdami išvengti chirurginių intervencijų. 

Dažniausiai šį alternatyvų gydymo būdą pasirenka tie, kurie jaučia pasikartojantį skausmą kaklo, krūtinės, juosmens ir/ar stuburo srityje, taip pat tie asmenys, kuriuos vargina sąnarių skausmas. Anot gydytojo, vis dažniau kreipiasi ir jauni žmonės nuo 30 metų, tačiau didžioji dalis besiskundžiančių – vidutinio ir vyresnio amžiaus pacientai. 

Diagnostika ir gydymo specifika

Manualinė terapija turi savus diagnostikos metodus, t.y. pirmiausia atliekama paciento apžiūra, palpacija (sąnarių palpacija pagal Cyriax metodą), bendra klinikinė, neurologinė, ortopedinė apžiūra bei MRT (magnetinio rezonanso tomografija).

Ir tik tuomet, pasak G.Amkoladze, pagal kiekvieno paciento anamnezę taikomi gydymo metodai, kurie dažniausiai apima mobilizaciją, manipuliaciją, relaksaciją, tam tikrų kūno dalių tempimą, postizometrinę relaksaciją (PIR) ir kt.

Veiksniai, dažniausiai lemiantys nugaros, galvos skausmus

Didžiausią įtaką šiuolaikiniam žmogui (be akivaizdžių faktorių, pavyzdžiui, patirtų traumų), gydytojo teigimu, turi sėdimas darbas ir nejudrus gyvenimo būdas. Tai, anot jo, yra pagrindinės priežastys, sukeliančios galvos, nugaros skausmus ar jo iškrypimą. 

„Nuo šių problemų kenčia itin didelė mūsų visuomenės dalis. Neretai šios problemos vystosi pamažu ir nepastebimai, o žmogus kreipiasi pagalbos, kai skausmas tampa nebepakeliamas, ir/ar pradeda apimti kitas mūsų kūno dalis, o skausmo priežastis sunku įvardyti“, – sakė pašnekovas.

Patarimai, kaip išvengti skausmo

Pagrindinė manualinės terapijos specialisto rekomendacija – kasdien judėti ir sportuoti, tačiau tai daryti savęs nežalojant. Sportas ar mankšta, anot jo, turi būti pritaikyti pagal kiekvieno žmogaus galimybes. 

Gydytojas pataria taip pat didinti savo mobilumą, stiprinti nugaros ir juosmens raumenis, vengti nereikalingų traumų, netaisyklingai keliant ir/ar nešant sunkius daiktus. Dirbant sėdimą darbą patariama nepamiršti apie taisyklingą laikyseną, būtina daryti pertraukėles ir leiskite nugarai pailsėti.