Vaiko sloga, peršalimas / Shutterstock nuotr.

Mažų vaikų sloga: kaip tinkamai gydyti ir išvengti komplikacijų?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-12-13 12:48
Peršalimas, nosies užgulimas, kosulys – dažni šaltojo sezono rudens palydovai, ypač tarp mažų vaikų. Neretai tėvai kreipiasi į gydytojus nerimaudami, kad jų darželinukas labai dažnai serga, pavyzdžiui, vos išsigydžius gerklę, seka sloga. O ką daryti, jei mažylis dar nemoka išsipūsti nosies? Apskritai, kokia turėtų būti pirmoji pagalba, vaikui peršalus, ir kodėl nereikia skubėti duoti sirupo nuo kosulio, portale manodaktaras.lt kalbamės su „Gerovės klinikos“ vaikų ligų gydytoja, vaikų alergologe Ieva Adomaite.

Kodėl įvairios peršalimo ligos greičiau „kimba“ mažiems vaikams?

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos yra užkrečiamosios ligos, sukeliančios įvairius viršutinių kvėpavimo takų simptomus: slogą, nosies užgulimą, ryklės skausmą, kosulį ir kitus. Dažniausiai pasitaikanti šiai grupei priskiriama liga yra ūminis nazofaringitas, kitaip dar vadinamas – peršalimu. 

Nepaisant to, kad liaudyje dažnai vartojamas pavadinimas sufleruoja, kad ligą sukelia sušalimas, tikrieji ligos kaltininkai yra ne temperatūros pokyčiai, o virusai, kurie gali sukelti peršalimui būdingus simptomus, ir jų yra daugiau nei 200 skirtingų rūšių. 

Visi žmonės, gyvenantys apsupti šeimos ar bendruomenės narių, susiduria su peršalimo simptomais, tačiau vaikai su šia problema susiduria dažniau dėl besivystančios imuninės sistemos, didelio kontaktų skaičiaus vaikų darželiuose bei higieninių įgūdžių stokos. 

Dažnai mažų vaikų, ypač neseniai pradėjusių lankyti darželį, tėvai kreipiasi į gydytojus nerimaudami, kad jų vaikas labai dažnai serga sloga, kartais vos pasveikus nuo vienos slogos, seka kitas susirgimas. Tenka nuraminti tėvus: vaikai iki dvejų metų per metus gali sirgti netgi 8–10 nekomplikuotų viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir tai laikoma normaliu vaiko sirgimo dažniu. 

Žinoma, vaikui augant, šis sirgimo peršalimo ligomis dažnis mažėja, kol pasiekia būdingą suaugusiesiems – apie 2–3 infekcijas per metus. 

Vaikų ligų gydytoja, vaikų alergologė Ieva Adomaitė

Vaikų ligų gydytoja, vaikų alergologė Ieva Adomaitė

Kaip atpažinti, kad kūdikiui ar ikimokyklinukui jau prasidėjo „rimta“ sloga?

Pirmieji peršalimo simptomai dažniausiai prasideda nosiaryklės perštėjimu ir bendru negalavimu. 

Tiesa, maži vaikai dažnai negali pasiskųsti juntamu diskomfortu, dažnai galime tik nutuokti, kad vaikas jaučiasi blogai iš tam tikrų požymių: 

  • jis gali tapti dirglesnis,
  • gali greičiau pavargti,
  • gali sumažėti apetitas,
  • vėliau atsiranda čiaudulys,
  • nosies užgulimas, sloga,
  • kartais vaikams gali pakilti kūno temperatūra, kuri įprastai būna neaukšta.

Tai apsauginiai organizmo mechanizmai, padedantys pašalinti įsibrovėlius virusus iš vaiko organizmo. 

Kūdikiai ir maži vaikai dėl nemokėjimo išsipūsti nosį gali imti kosėti, taip pat gali prisiryti nosies išskyrų, dėl to jas išvemti. 

Užklupus peršalimui vaiko sloga gali tapti sunkiai kontroliuojama, didelis išskyrų kiekis apsunkina vaiko kvėpavimą pro nosį – tai didelė problema kūdikiams ir mažiems vaikams, kurie yra žindomi ar maitinami buteliuku. Tokiu būdu jiems gali tapti sunku maitintis, sutrinka miegas, dėl to dar labiau padidėja vaiko dirglumas.

Kaip vaikui pagelbėti išsipūsti nosytę, jei dar nemoka? Apskritai, kokia turėtų būti ta pirmoji pagalba vaikui peršalus?

Kadangi peršalimą sukelia virusai (nėra specifinių priemonių išgydyti šią ligą) – tai darbas ir kartu pamoka vaiko imuninei sistemai. 

Tačiau mažyliams galime padėti palengvindami jų patiriamus simptomus: 

  • Nosiaryklės perštėjimą malšinti padeda šilti skysčiai;
  • Stipresnį ryklės skausmą ar vaikui diskomfortą sukeliančią temperatūrą galima sumažinti naudojant nesteroidinius priešuždegiminius vaistus;
  • Būtina stebėti ir vaiko suvartojamą skysčių kiekį, ypatingai, jei vaikas karščiuoja ir mažiau valgo. Tam, kad vaikas nedehidratuotų, reikėtų skatinti pakankamą vaiko skysčių suvartojimą;
  • Nosies užgulimą mažina specialūs nosies gleivinės paburkimą mažinantys nosies purškalai, skirti vaikams;
  • Vėsių vandens garų inhaliacijos taip pat gali padėti atkimšti nosį ir suskystinti nosies išskyras, jos taipogi yra efektyvios gydant laringitą – gerklų gleivinės uždegimą. 

Nosies plovimas – pagal vaiko amžių

Efektyviausias būdas kovoti su gausiomis nosies išskyromis – nosies plovimai. Jie gali būti atliekami įvairiais metodais, vieni tinkami mažesniems, kiti – vyresniems vaikams, todėl nosies plovimo metodas turi būti parenkamas pagal vaiko amžių.

Kūdikiams ir mažiems vaikams galima naudoti specialius jūros vandens nosies purškalus ir išskyrų ištraukėjus (kriaušytes arba aspiratorius), vyresniems vaikams (maždaug nuo 5 metų) jau galima taikyti nosies irigacijas atliekamas su specialiais irigatoriais ir tirpalais. 

Neteisingai atliekant nosies plovimus (juos atliekant per dažnai arba netinkamai prižiūrint nosies plovimui naudojamas priemones), galima netgi pakenkti vaikui, todėl šiuos aspektus rekomenduoju aptarti su vaiko gydytoju, geriausia nosies plovimo technikas pasimokyti praktiškai. 

Kosinčiam ir sloguojančiam vaikui padėsite lengviau kvėpuoti miego metu šiek tiek pakeldami vaiko galvūgalį. Jei vaiko kosulio priežastis yra sloga, tinkamai gydant slogą, kosulys taip pat ilgainiui pradės lengvėti. 

Kosinčiam mažyliui padeda sirupas nuo kosulio – mitas ar tiesa?

Taip, vis dar išlikęs mitas, kad kosinčiam vaikui būtinai reikia skirti sirupo nuo kosulio. Sirupų nuo kosulio naudojimas kūdikiams ir mažiems vaikams yra nerekomenduojamas daugelio pediatrų bendruomenių, kadangi jų veiksmingumas vaikams nėra pakankamai moksliškai pagrįstas, o galima nauda nepersveria rizikos.

Vaikams nuo 1 metų amžiaus geriau pasiūlykite šiltų skysčių su medumi (žinoma, jei vaikas jį toleruoja). Medaus veiksmingumas, gydant vaikų kosulį, buvo įrodytas tyrimu, kuriame buvo vertinti medumi, sirupu nuo kosulio gydytų ir negydytų jokia priemone kosinčių vaikų simptomai. Šio tyrimo metu tėvai įvertino medų kaip geriausią priemonę vaiko ligos simptomų malšinimui. 

Niekada neduokite medaus vaikams, jaunesniems nei vieneri metai, nes tai gali sukelti gana retą, bet pavojingą ligą – kūdikių botulizmą. 

Svarbu prisiminti: peršalimo metu vaiko patiriami simptomai yra organizmo apsauginės reakcijos, savo gydymo veiksmais neturime sustabdyti šių natūralių procesų, siekiame tik pagerinti vaiko savijautą ir apsaugoti jį nuo galimų komplikacijų. 

Kokiais atvejais jau reikėtų kreiptis į gydytoją?

Nors peršalimas yra lengva ir dažniausiai savaime pasibaigianti liga, deja, tam tikrais atvejais jis gali komplikuotis sunkesnėmis ligomis, taip pat tam tikros ligos pradžioje gali pasireikšti į peršalimą panašūs simptomai ir tik po to parodyti tikrąjį savo veidą. 

Į gydytoją reikėtų kreiptis, jei:

  • vaikas darosi vangus arba labai dirglus,
  • kyla aukšta temperatūra ir ilgai laikosi,
  • pakinta vaiko kvėpavimas: kvėpuoja labai dažnai, kvėpavimas tampa triukšmingas, kvėpuojant kilnojasi krūtinė,
  • vaiko odoje atsiranda bėrimai,
  • jeigu vaikas skundžiasi skausmu arba atrodo, kad vaikui skauda,
  • jeigu negalite užtikrinti vaiko adekvataus skysčių suvartojimo,
  • jei sloga užsitęsia ilgiau nei savaitę,
  • jei peršalimo simptomai vargina mažąjį pacientą su tam tikromis ligomis, lemiančiomis sunkesnę infekcijų eigą,
  • jei peršalimo simptomai vargina kūdikį.

Jei šių pavojingų simptomų nėra, peršalimą galima gydyti namuose.

Tačiau, jeigu sloga kartojasi labai dažnai arba užsitęsia ilgiau nei vieną mėnesį, jei nosies išskyros pasireiškia tik iš vienos nosies landos ar slogos dažnai komplikuojasi ausų uždegimu – reikėtų kreiptis į ausų nosies gerklės gydytoją. 

Jei pastebimas simptomų atsiradimas po kontakto su tam tikrais alergenais (pvz. gyvūnais, dulkėmis ar žiedadulkėmis) – tikslinga kreiptis į gydytoją vaikų alergologą dėl išsamesnio vaiko ištyrimo. 

Užsiregistruoti konsultacijai pas „Gerovės klinikos“ vaikų ligų gydytoją, vaikų alergologę Ievą Adomaitę galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.