Covid-19, pandemija, koronavirusas / Shutterstock nuotr.

Medicinos mokslų daktarė – apie tai, kas nutinka plaukams susirgus Covid-19

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-09-24 18:45
Slenka plaukai? Galbūt kaltas ruduo, kai plaukai natūraliai kaip lapai ima gausiai kristi keičiantis metų laikams. Tačiau gali būti ir rimtesnių plaukų slinkimo priežasčių, tarp tokių genetiniai veiksniai ir šių dienų nelaimė – Covid-19 infekcija. Apie tai portale manodaktaras.lt kalbamės su medicinos mokslų daktare, gydytoja endokrinologe ir trichologe Rūta Kerpauskiene.
Ar tiesa, kad persirgus kovidu gali pradėti slinkti plaukai?

Covid-19 sukelia virusas, antigenas, kuriam būdinga imuninės sistemos reakcija. Iš tikrųjų persirgus šia infekcija plaukai slenka netgi smarkiau, lyginant su kitomis ūminio slinkimo priežastimis. Tai pastebi ir užsienio kolegos. Gali atsirasti ir židininis plikimas, kai vietomis iškrenta daugiau plaukų. Žinoma, po skiepo taip pat gali slinkti plaukai, bet nebūtinai pasiskiepijus nuo koronaviruso, tikėtina ir po kažkokios kitos vakcinos. Vis dėlto plaukų reakcija į skiepus neturėtų būti tokia sunki, kaip persirgus infekcija.

Gydytoja endokrinologė med. dr. Rūta Kerpauskienė

Gydytoja endokrinologė med. dr. Rūta Kerpauskienė

Kada galima įtarti, kad plaukai retėja būtent nuo šio viruso? Ar tai praeina savaime?

Paprastai plaukai ima slinkti praėjus trims-keturiems mėnesiams po tai išprovokavusio įvykio. Covid-19 atveju slinkimas gali prasidėti anksčiau, netgi po šešių savaičių susirgus šia liga.

Plaukų kritimo fazė vidutiniškai trunka apie 100 dienų, taigi maždaug tokį laikotarpį galima tikėtis slinkimo. Jeigu nepraeina ilgiau nei po pusės metų, būtina kreiptis į gydytoją. Gali būti, kad plaukų retėjimui turėjo įtakos ne vienas faktorius.

Kokios kitos priežastys gali lemti plaukų slinkimą?

Priežasčių gali būti labai daug. Plaukų slinkimą sukelia rimtos odos ligos, kai, pavyzdžiui, randėja, t. y. žūsta folikulai. Tokį susirgimą labai sunku išgydyti. Slinkimas taip pat gali būti genetinis arba androgeninis, kai didelę reikšmę turi paveldimumas. Kartais moterys galvoja, kad toks plikimas būdingas tik vyrams, tačiau tai aktualu net apie 50 proc. moterų.

Dar yra telogeninis, kitaip tariant, reakcinis plaukų slinkimas, kuris būna lėtinis arba ūminis. Lėtinis slinkimas tęsiasi ištisais metais, plaukų apimtis labai nemažėja, bet ir aiškios priežasties dažniausiai nerandama. Ūminį paskatina konkrečios priežastys – štai Covid-19, kitos infekcijos ar neinfekcinės ligos, vaistai, mikroelementų ir vitaminų trūkumas. Tai tokie veiksniai, kuriuos pašalinus slinkimas linkęs praeiti. Vadinasi, jeigu plaukai išslinko dėl koronaviruso, jie greičiausiai ataugs, o dėl genetinio polinkio plikti gali nebeataugti.

Ar stresas, stiprūs sukrėtimai turi įtakos?

Stresas, žinoma, kaip ir beveik visoms ligoms, turi reikšmės. Plaukai pradeda slinkti po didelio streso, ne tada, kai automobilio padangą nuleido. Paprastai tai susiję su skyrybomis, darbo praradimu, artimojo netektimi.

Sakoma, nieko baisaus, jei per dieną iškrenta iki 100 plaukų. Į ką kreiptis, pastebėjus, kad jų krenta daugiau?

Mes patys geriausiai pažįstame savo plaukus. Jeigu per dieną iškrisdavo 10, o dabar 30 plaukų, tai jau yra daug, todėl negalima tos pačios taisyklės taikyti visiems.

Jei nepavyksta iškart patekti pas plaukų ir galvos odos ligų specialistą trichologą, tuomet vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją, nes jeigu reikia gydymo, kuo anksčiau jis bus pradėtas, tuo geriau. Visų pirma reikalingas bendras kraujo tyrimas, verta išsitirti geležies, vitamino D kiekį, skydliaukės hormonus, pagal situaciją gali reikėti ir išsamesnių tyrimų.

Nepamirškime, kad plaukų slinkimui būdingas sezoniškumas. Pavyzdžiui, pavasarį gali trūkti vitaminų, rudenį tai gali būti ir apsauginė reakcija, juk gyvūnėliai irgi keičia kailį. Tuo pačiu ir oda gali riebėti.

Kokių vitaminų labiausiai reikia plaukams, kad jie būtų sveiki?

Plaukams iš esmės reikia visų vitaminų, tačiau tarp populiariausių, labiausiai vartojamų ir siūlomų, yra B grupės vitaminai, biotinas, folio rūgštis, A, E, D, cinkas, varis.

O kokios priemonės padeda sustabdyti plaukų slinkimą? Ar šampūnai, kuriuos matome parduotuvėse, veiksmingi?

Nuo slinkimo gali padėti vaistai ir procedūros. Vaistai skiriami, pavyzdžiui, sergant genetikos ligomis. O procedūros yra pagrindinės dvi – mezoterapija ir PRP terapija. Jų poveikis neblogas, jeigu greta nėra ligos, kurią reikia gydyti, nes tai ne vaistai. Šios procedūros tinkamos įvykus ūminiam plaukų slinkimui, tarkime, po Covid-19, nes padeda augti naujiems plaukams.

Dar galima paminėti losjonus, kurių būna vaistinėse. Jų sudėtyje yra vitaminų, aminorūgščių, įvairių augimą ir kraujotaką skatinančių medžiagų.

Šampūnai yra higienos priemonė, skirta išplauti galvos odą, todėl jie tikrai nepadės.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją endokrinologę ir trichologę Rūtą Kerpauskienę galite patogiai manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.