Mergaitė ruošiasi tapti moterimi. Mėnesinių ciklas

Kad mergaitės ruošiasi tapti moterimis, pažymi pirmosios mėnesinės, atsirandančios paauglystėje ir liudijančios apie vaisingo gyvenimo laikotarpio pradžią. Medikai mergaičių mėnesines laiko „pagrindiniu gyvybės požymiu“, tai toks pats svarbus reiškinys, kaip ir kūno temperatūra bei širdies ritmas. Todėl lytinio brendimo metu mergaitės būtinai reguliariai turi tikrintis pas gydytoją, kad patikimoje aplinkoje geriau ir daugiau sužinotų apie reprodukcinę moters sveikatą ir pasiruoštų pirmosioms mėnesinėms.
Ji prabunda...
„7 – 8 mergaitės gyvenime jau prasideda pirmieji lytiniai pokyčiai. Antinksčiai, pradeda išskirti labai silpnai veikiančius vyriškus hormonus, dėl to gaktos bei pažasčių srityse pradeda dygti plaukeliai, atsiranda aštrokas prakaito kvapas, veido oda tampa riebi, atsiranda spuogų, prasideda spartus augimas. Kadangi antinksčių vyriški hormonai pakeičiami moteriškais poodiniame riebaliniame sluoksnyje, todėl lytinio brendimo pradžioje labai svarbu, kad mergaitė pakankamai svertų. Bet tai tik pradžia. Tikrasis lytinis brendimas prasideda praėjus porai metų nuo antinksčių veiklos pradžios. Tada smegenyse esantys centrai pradeda išskirti tam tikrus hormonus, o į kraujo apytaką patenka moteriški lytiniai hormonai estrogenai. Mėnesinių atsiradimas – lytinio brendimo kulminacija, rodanti, jog mergaitės brendimas vyksta teisingai”,– pasakoja Vilniaus šeimos medicinos centro vaikų ir suaugusiųjų gydytoja akušerė ginekologė, medicinos mokslų daktarė Žana Bumbulienė.
Keletas faktų apie mergaičių menstruacinio ciklo pradžią:
Menstruacinis ciklas prasideda po dviejų – dviejų su puse metų, po to, kai pradeda augti krūtys ir pasirodo kiti lytinio brendimo požymiai. Dažniausiai mėnesinės trunka nuo dviejų dienų iki savaitės. Menstruacinio ciklo trukmė – 21 – 45 dienos. Reiktų vesti menstruacijų kalendorių, tada bus galima stebėti menstruacijų ciklo sutrikimus arba moters sveikatos problemas. Pačios mergaitės dar nemoka jo sekti ir įvertinti mėnesinių gausos, todėl pradžioje tai turėtų stebėti jų mamos.
Menstruacijų ciklo pradžia laikoma pirma mėnesinių diena, o pabaiga – pirma kitų mėnesinių diena.
„Menstruacijų jokiu būdu negalima vadinti kraujavimo, atsiradusio dar neišsivysčius antriniams lytiniams požymiams (kai jau susiformavusios krūtys, pakankamas pažastų plaukuotumas, pakankamas gaktos plaukuotumas). Tokiu atveju reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus”,– akcentuoja gydytoja Žana Bumbulienė.
Pirmaisiais menstruacijų metais mėnesinių išskyros būna ne gausios arba net visai mažai pastebimos. Medicininių tyrimų dienomis šiuo laikotarpiu dauguma mergaičių keičia įklotus apie tris – šešis kartus per dieną.
Jei mergaitei, kurios mėnesinių ciklas yra nusistovėjęs, trijų mėnesių eigoje nėra mėnesinių, tai jai jau reiktų kreiptis į gydytoją ginekologą.
Ginekologinė apžiūra leis nustatyti nėštumą (jei yra), o taip pat galimus sutrikimus, pavyzdžiui, hormoninį disbalansą arba maitinimosi sukeltas problemas (anoreksija, bulimija).
12 požymių, rodančių, kad menstruacinis ciklas yra sutrikęs
Mergaičių lytinio brendimo laikotarpis tęsiasi apie 4 – 5 metus, tačiau jo eigoje tyko nemažai pavojų. „Menstruacinį ciklą gali sutrikdyti daug išorinių faktorių: svorio svyravimai laikantis įvairiausių dietų, stresai namuose ar mokykloje, per didelis fizinis krūvis”,– perspėja gydytoja.
Medikai sudarė sąrašą iš 12 mėnesinių ciklo sutrikimo požymių, kuriems pasireiškus gali reikti gydytojų pagalbos:
- Kai mėnesinės neatsiranda trijų metų eigoje po to, kai pradėjo augti krūtys.
- Kai mergaitei 13 metų, bet mėnesinių vis dar nėra ir nepasireiškia jokie lytinio brendimo požymiai.
- Kai mergaitei 14 metų, bet mėnesinių nėra ir dar neauga plaukai gaktos srityje ir pažastyse.
- Kai mergaitei 14 metų, bet mėnesinių nėra, bet yra tikimybė, kad ji pervargsta fiziškai arba turi maitinimosi sutrikimų.
- Kai mergaitei 14 metų, bet mėnesinių nėra, yra tikimybė, kad ją vargina lytinių takų liga.
- Kai mergaitei 15 metų, bet mėnesinių nėra.
- Nusistovėjusio menstruacinio ciklo sutrikimai.
- Kai menstruacinis ciklas trunka mažiau kaip 21 dieną.
- Kai menstruacinis ciklas trunka ilgiau kaip 45 dienos.
- Kai mėnesinės pasirodo periodiškai ir rečiau kaip kas 90 dienų.
- Kai mėnesinės trunka ilgiau kaip 7 dienas.
- Kai mėnesinių išskyros yra labai gausios, reikalaujančios dažnai keisti įklotą ar tamponą (dažniau, kaip kartą į dvi – tris valandas).
Taigi jei pastebimi išvardinti požymiai, galima įtarti rimtą patologiją ir tokias mergaites būtina nuodugniai ištirti, apžiūrint mergaičių ginekologui, atliekant echoskopiją bei įvertinant hormonų kiekį kraujyje. Tokias paslaugas kvalifikuotai suteiks „Šeimos medicinos centro” specialistai. Med. dr. gyd. akušerė ginekologė Žana Bumbulienė diagnozuoja ir gydo mergaičių brendimo sutrikimus, ginekologines patologijas. Gydytoja yra Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos vaikų ir paauglių ginekologijos sekcijos pirmininkė.
Ir dar apie lytinę higieną
Prasidėjus mėnesinėms atsiranda ir nauji lytinės higienos ypatumai. Mėnesinių metu lyties organai itin jautrūs infekcijoms, kadangi susilpnėja bendras organizmo atsparumas ir atsiranda žaizdos gimdos paviršiuje. Net ir esant įprastoms mėnesinėms, nepatartina daryti sunkių fizinių pratimų, reikia pagal galimybes vengti važiuoti dviračiu, plaukioti ar jodinėti. Praustis geriau po dušu. Higieninius paketus reikia pakeisti priklausomai nuo kraujavimo intensyvumo. Pasibaigus mėnesinėms taip pat reikia rūpintis savo lyties organų higiena. Raukšlės tarp didžiųjų ir mažųjų lytinių lūpų, varputės odelė, makšties prieangis – tai vietos, kuriose kaupiasi šlapimo ir lytinių išskyrų likučiai, kurie susikaupę gali skleisti nemalonų kvapą, sukelti niežulį, netgi uždegimą. Todėl lytinius organus dera plauti šiltu vandeniu ir muilu bent dukart per dieną, prieš tai nusiplovus rankas. Iš pradžių nuplaunami išoriniai lytiniai organai, paskui šlaunų oda ir galiausiai – išangės sritis. Apatinį trikotažą reikia keisti kasdien.