Mikroprotezavimas – galimybė išsaugoti dar daugiau sveikų dantų

Mikroprotezavimas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-03-26 13:38
Daugelis mano, kad pas gydytojus ortopedus reikia kreiptis tik praradus dantį arba kai lieka tik danties šaknis. Galvojama, kad protezuojant gydytojas nušlifuos daug danties audinių ir jis bus apvilktas vainikėliu. Taip pat, įprasta manyti, kad protezuojant bus pažeisti ir greta esantys dantys. Ar tai tiesa, klausiame odontologijos klinkos „Denticija“ gydytojos odontologės Ingridos Lapėnaitės – Krasnickės.

Kas yra mikroprotezavimas?

Tai gydymo metodas, kuris leidžia atkurti prarastą danties struktūrą nepažeidžiant likusių sveikų danties audinių, taip pat neliečiant greta esančių dantų. Tam yra naudojamos keramikinės restauracijos - mikroprotezai, kurie gaminami laboratorijoje iš estetiškų ir ypatingai tvirtų medžiagų.

Odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja odontologė Ingrida Lapėnaitė-Krasnickė.
Odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja odontologė Ingrida Lapėnaitė-Krasnickė.

Kam tinka šis metodas ir kada jį galimą pritaikyti?

Jei nuskilo didelė jūsų danties dalis, iškrito plomba ar nudilo danties kauburai, juos galima atstatyti panaudojant šiuolaikines medžiagas, kurios yra estetiškos, savo sudėtimi ir atsparumu labai panašios į natūralų danties emalį. Pagrindinis šio metodo pranašumas, kad mes galime išsaugoti dantį gyvą net ir tada, kai yra likę nedaug sveikų danties kietųjų audinių.

Kokias konstrukcijas galima pagaminti?

Galime pagaminti visų rūšių mikroprotezus, kurie skirti atstatyti pažeistai danties daliai ir visiškai nesvarbu kuriai. Mikroprotezai yra: užklotai, įklotai, laminatės, mikročipsai. Visos šios konstrukcijos cementuojamos adhezyvine cementavimo sistema ant beveik nešlifuotų dantų paviršių. Visas šias konstrukcijas gaminame Denticijos laboratorijoje.

Įklotas ir užklotas yra danties restauracijos, skirtos atstatyti šoninių dantų kramtomajam paviršiui arba jo daliai ir apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo. Tiksliai atkuriama danties forma, spalva bei anatominė struktūra. Naudojant šias konstrukcijas galima išsaugoti savą, dar gyvą dantį, kai yra išlikusi tik plona jo sienelė.

Kompoziciniai užklotai yra gaminami iš medžiagos, panašios į plombinę medžiagą. Jų spalvą galima parinkti pagal greta esančių dantų spalvą, jie dėvisi panašiai, kaip natūralūs dantys, todėl juos galima naudoti ir ten, kur dantys matosi. Tačiau jie yra mažiau atsparūs mechaniniam spaudimui ir nėra tokie tvirti kaip keramikiniai užklotai.

Keramikiniai užklotai savo estetika ir tvirtumu, pranoksta kompozicinius. Kadangi jie yra gaminami dantų technikų laboratorijoje, yra tiksliai atkuriama natūrali danties forma bei kontaktai su gretimais dantimis. Dėka naujos kartos rišančiųjų medžiagų, keramikiniai užklotai puikiai prilimpa prie danties.

Mikročipsai: naudojami tada, kai reikia atstatyti labai nedidelį, pažeistą danties paviršių vietose, kurios gauna ypatingai didelę apkrovą ir paprasta plombinė / kompozitinė medžiaga nebeatlaiko jai tenkančio krūvio: pavyzdžiui iltinio danties kauburėlis, apsprendžiantis apatinio žandikaulio judėjimo trajektoriją.

Su amžiumi dantys dėvisi, dyla jų paviršiai, todėl pakinta sąkandis, jis tampa netaisyklingas, o tai dar labiau skatina dantų dėvėjimąsi. Protezuojant krūminius dantis mikroprotezais, atkuriamos visos danties anatominės struktūros – vagelės ir kauburėliai, kurie labai svarbūs kokybiškam kramtymui bei taisyklingam sąkandžiui.

Priekinių dantų prarasto estetinio vaizdo atstatymui, ar esamo pagerinimui naudojamos keramikinės konstrukcijos, kurios yra vadinamos LAMINATĖMIS.

Kas tai yra ir kam tai naudojama?

Pacientams, kurie yra nepatenkinti savo dantų forma ar padėtimi dantų lanke. Kai nori pagrąžinti ar restauruoti nuosavus dantis, kurie pakeitė spalvą, pradėjo gesti. Kai yra nepatenkinti plačiais tarpudančiais.  Taip pat tada, kai nori pašalinti dantų traumų pasekmes, paslėpti dantų įskilimus ar atnaujinti senas restauracijas. Ypatingai tada, kai pacientas pageidauja „holivudinės", tviskančios šypsenos. Tikslą pasiekti mums padeda dantis tausojantis, estetinis protezavimo metodas - mikroprotezavimas laminatėmis. Tai patikimesnė priemonė už estetinį plombavimą, nes porcelianas geriau sukimba su emaliu ir mažiau dėvisi, prie jo mažiau limpa maistas ir nesikaupia pigmentas.

Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl nusprendus pagražinti savo šypseną reikėtų kreiptis į savo odontologą ir aptarti galimus variantus.