Mobiliosiose sveikatos programėlėse – neteisinga informacija

Mobiliosiose sveikatos programėlėse – neteisinga informacija / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2019-10-31 12:00
Sveikatos būklei stebėti ar sveikai gyvensenai palaikyti skirtos programėlės išmaniuosiuose telefonuose gali būti labai naudingos. Tačiau neretai jose pateikiama neteisinga informacija, galinti net pakenkti vartotojui.

Programėlių, susijusių su sveikata, programėlių parduotuvėse – šimtai tūkstančių. Jos praverčia lėtinių ligų stebėjimui, taip pat sveikai gyvensenai palaikyti – programėlės fiksuoja vartotojų elgseną ir siunčia priminimus, pavyzdžiui, apie tai, kad laikas pasimankštinti ar atsigerti vandens. Programėlės gali pagelbėti kontroliuojant kūno svorį ar metant rūkyti – primena vartotojui jo tikslus ir teikia informaciją. Kai kurios iš simptomų net nustato diagnozę.

Sveikatos programėlės telefonuose gali būti naudingos – tai interaktyvūs įrankiai, padedantys laikytis gydymosi plano ar nusistatytų tikslų. Tačiau jų potencialas neišnaudojamas arba jos gali net pakenkti, jei pateikia netikslią ir nepatikimą informaciją.

Australijos Makvorio universiteto mokslininkai apžvelgė 74 tyrimus, kuriuose buvo nagrinėta skirtingose sveikatos programėlėse pateikiama informacija. Buvo tirtos programėlės, skirtos sergantiesiems lėtinėmis ligomis, sveikos gyvensenos ir iš simptomų nustatančios diagnozę. Tyrėjai identifikavo 67 saugumo rizikas –  dažnai programėlėse pateikiama neteisinga, neišsami, prieštaringa informacija, neteisingi duomenys, netinkamai įvertinami vartotojo poreikiai.

Neteisinga informacija. Pavyzdžiui, programėlėje apie lytiškai plintančias infekcijas buvo rašoma, kad lytinių organų karpos yra labai sunkiai panaikinamos ir griauna santykius su partneriu. Kitoje programėlėje apie Candida grybelį buvo neteisingai teigiama, kad jis užkrečia kraują, išderina organizmą, sukelia sumaištį tiek kūne, tiek prote. Vaisiaus širdies ritmo stebėjimo programėlė pateikė neteisingą informaciją apie širdies ritmą ir niekuo neparemtus perspėjimus apie tai, kad karšti gėrimai ir papajų žievelės gali sukelti persileidimą.

Neišsami informacija. Fizinio aktyvumo skatinimo programėlėse tyrėjai pasigedo išsamios informacijos apie tai, kaip teisingai ir kaip dažnai reikia atlikti rekomenduojamus pratimus, nebuvo informacijos, kaip susidėlioti treniruočių planą.

Prieštaringa informacija. Programėlės pateikė skirtingą informaciją apie tai, koks vaisiaus judesių dažnis yra normalus.

Neteisingi duomenys. Širdies ritmo skaičiavimo programėlės pateikdavo skirtingus skaičiavimus, kurie skirdavosi net 20 tvinksnių per minutę. Melanomos rizikos programėlės neįvertindavo galimai klastingų odos darinių arba neteisingai įvertindavo nepavojingus odos darinius kaip pavojingus. Alkoholio kiekį kraujyje skaičiuojančiose programėlėse alkoholio koncentracija viršydavo tikrą net 3 kartus. Kraujospūdžio matavimo programėlė neaptiko aukšto kraujo spaudimo.

Netinkamai įvertinami vartotojo poreikiai. Tik maždaug ketvirtadalis programėlių, kuriose vartotojas pateikia su sveikata susijusią informaciją, tinkamai identifikavo galimą pavojų sveikatai – pavyzdžiui, mintis apie savižudybę. Tik dalis depresijos simptomus įvertinančių programėlių pasiūlydavo ieškoti specialistų pagalbos.

Mokslininkai teigia, kad sveikatos programėlės gali būti itin naudingos vartotojui, tačiau tam reikia, kad jos teiktų patikimą ir mokslu pagrįstą informaciją. Kuriant programėles turėtų būti įtraukti sveikatos priežiūros specialistai.

Parengta pagal mobihealthnews.com