Mokinio priešpiečių dėžutė – ką įdėti ir kas nerekomenduojama?

Mokinio priešpiečių dėžutė / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-08-25 11:25
Mokslo metų pradžia jau čia pat, tad tėvams kils ne vienas klausimas, kaip padėti mokyklinio amžiaus vaikams ne tik gerai mokytis, jaustis saugiems, bet ir sotiems. Daugelis mokinių į mokyklą nešasi priešpiečių dėžutę. Kas joje turėtų būti, kaip įpratinti vaiką valgyti sveiką maistą, kokių vaikų mitybos klaidų reikėtų nedaryti, kalbame su vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologe-alergologe Indre Plėštyte-Būtiene.

„Priešpiečių dėžutėje turėtų būti tie maisto produktai, kurie vaikui yra skanūs. Nėra prasmės dėti to maisto, kurį vaikas pakeliui į namus išmes. Todėl pirmiausia siūlau pildyti dėžutę kartu su vaiku, važiuoti kartu į parduotuvę ir tartis kas jam patiktų“, – pataria vaikų gydytoja. 

Vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologė-alergologė Indrė Plėštytė – Būtienė.
Vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologė-alergologė Indrė Plėštytė – Būtienė.

Pasak medikės, įdėti reikia nedidelėmis porcijomis įvairių užkandžių: riešutų saujelę, obuolį, sumuštinį, morkų ar kitų daržovių.

„Tik problema dažniausiai ne tai, ką dėti, bet kaip įtikinti vaiką nesijausti nesmagiai mokykloje, išsitraukti iš kuprinės dėžutę ir valgyti. Jei klasėje nebus vaikų, kurie taip pat nešasi priešpiečių dėžutes, jūsų vaikas tikrai jaus gėdą valgyti vienas. Dėl to pasitaiko ir patyčių. Tad tėvai turėtų pasirūpinti, kad visa klasė draugiškai neštųsi priešpiečių dėžutes, ir, be abejo, klasės mokytoja pritartų šiai iniciatyvai. Tuomet ir kito vaiko atsinešti brokoliai ar salotos atrodys skaniau ir pats panorės paragauti“, – sako gydytoja I.Plėštytė-Būtienė.

Medikė nepataria įdėti lengvai gendančių produktų. Pavyzdžiui, jogurtai, kad ir kokie skanūs būtų, greitai genda ir labai mėgsta išsilieti kuprinėje. Nerekomenduojami ir rūkyti mėsos gaminiai. Ir ne tik dėl juose esančių kenksmingų medžiagų, bet ir dėl kvapo, kuris pasklinda ir už klasės ribų vaikui išsitraukus priešpiečių dėžutę.

„Saldainiai, šokoladukai ir labai saldūs sausainiai taip pat neturėtų būti dėžutėje. Lengvai įsisavinami angliavandeniai lengvai ir išnyksta. Tuomet nepraėjus nė valandai vaikas vėl bus alkanas. Šalia dėžutės turėtų būti ir vandens buteliukas. Vaisvandenių tikrai nereikia“, – teigia vaikų gydytoja.

Į tėvų susirūpinimą, kad vaikus labai vilioja ir mokykloje, ir už jos ribų parduodami skanumynai, medikė pataria tartis su vaiku.  „Taip, kai mokinukas alkanas, viskas atrodo daug skaniau. Todėl verta susitarti su vaiku, kad pirkti skanumynus galima tik tada, kai priešpiečių dėžutė ištuštėjusi. Jei ją pripildysime sveikais ir sočiais užkandžiais, galbūt vaikas mažiau norės kitokių gėrybių“, – pataria vaikų gydytoja I.Plėštytė-Būtienė.

Ar šventės ir mokinių atostogos neišbalansuoja mitybos rėžimo, kaip grįžti į mitybos ritmą vaikams po mokinių atostogų? Pasak vaikų gydytojos, per šventes, mokinių atostogas dažniausiai visa šeima būna kartu, namie, turėtų būti ir daugiau laiko pasirūpinti naminiu, sveiku maistu.

„Kol vaikai neina į mokyklą, tėvams paprasčiau prižiūrėti jų mitybą. Ne paslaptis, kad mokyklinukai, ypač vyresnių klasių, linkę patys pirkti aplink mokyklą esančiose parduotuvėse sveikatai nepalankius maisto produktus – traškučius, saldainius ar vaisvandenius. Per šventes didesnė rizika prisivalgyti daugiau saldumynų, ne paslaptis, kad ir močiutės mėgta jais palepinti anūkus. Nėra blogai, jei tėvai nuperka viena kitą saldainį ar ledų – jei nepiktnaudžiaujama, tuomet tai tikrai nekenkia. Pasidžiaugti ir pasilepinti retkarčiais galima. Svarbu tik, kad gardumynai nepakeistų įprastos vaiko mitybos“,– sako vaikų gydytoja I.Plėštytė-Būtienė.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją Indrę Plėštytę-Būtienę GALIMA ČIA.