Mokslininkai ieškos anksčiausių vėžio ženklų / Shutterstock nuotr.

Mokslininkai ieškos anksčiausių vėžio ženklų

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-10-22 15:34
Skaičiuojama, kad maždaug pusė vėžio atvejų diagnozuojama pažengusiose stadijose, kai gydymo prognozės – prastos. Britų ir amerikiečių tyrėjai ieškos, kaip aptikti ligą jos užuomazgoje. Mokslininkų komanda augina vėžines ląsteles laboratorijoje, taip pat tikimasi išrasti tokius tyrimus, kurie vėžį aptiktų iš kraujo, šlapimo ar iškvėpiamo oro tyrimo.
Naujai įkurtoje Tarptautinėje ankstyvosios vėžio diagnostikos sąjungoje dalyvauja šeši Jungtinės Karalystės ir JAV universitetai bei organizacijos. Iki šiol ankstyvosios vėžio diagnostikos tyrimai buvo nedideli ir padriki, vykdomi mažose žmonių grupėse. Į organizaciją susibūrę britų ir amerikiečių mokslininkai vykdys bendrus tyrimus, dalinsis idėjomis, technologijomis, ieškodami onkologinių ligų užuomazgos.

Pagrindinė problema – aptikti pirmines vėžio užuomazgas dažnai neįmanoma, liga diagnozuojama, kai navikas jau išsivystęs. Vienas iš tikslų – atrasti anksčiausius vėžio ženklus, kad vėžį būtų galima aptikti dar prieš jam išsivystant, ir kad gydymą būtų galima pradėti kuo greičiau. Mančesterio universiteto tyrėjai laboratorijoje augina krūties audinį su sintetinėmis imuniteto ląstelėmis, kurios turėtų pastebėti anksčiausius ir mažiausius ląstelių pokyčius, kurie gali virsti į vėžį.

Taip pat bus siekiama sukurti neinvazinius tyrimus, iš kurių būtų galima aptikti vėžį – tikimasi, kad didelės rizikos pacientams onkologinę ligą galima būtų aptikti iš kraujo, šlapimo, iškvėpto oro ar net nosies tepinėlio tyrimo. Taip pat tikimasi patobulinti vizualinių tyrimų technikas, kad būtų galima aptikti beveik nematomus ligos požymius.

Dar viena kryptis, kuria dirbs mokslininkai – ieškos būdų, kaip identifikuoti žmones, kuriems gresia didesnė tam tikrų organų vėžio rizika, tokie pacientai galėtų būti dažniau tikrinami. Bus siekiama, kad kiekvieno paciento vėžio rizika būtų individualiai įvertinama – atsižvelgiant į genetiką ir aplinką, kurioje pacientas augo.

Tarptautinė mokslininkų komanda tikisi, kad jų darbas atneš pokytį sveikatos apsaugos sistemose – nuo brangaus vėlyvų vėžio stadijų gydymo bus pereita iki ankstyvos diagnostikos. Aptikus ligą pačioje pradžioje, gydymas greitesnis ir efektyvesnis. Tačiau pripažįstama, kad sulaukti rezultatų gali užtrukti ir 30 metų.

Parengta pagal bbc.com