Ginekologo konsultacija / Shutterstock nuotr.

Nebylios moterų ligos, kurios dažnai neturi simptomų

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-05-23 15:14
Gimdos kaklelio ligos dažniausiai yra „nebylios” ir nepasireiškia kokiais nors specifiniais simptomais. Paprastai tokiais atvejais menstruacijų ciklas nesutrinka, nieko neskauda ir išoriškai nesimato.
Moteris jaučiasi rami bei sveika ir neskuba apsilankyti pas gydytoją-ginekologą. Tačiau kai kurios gimdos kaklelio ligos yra pavojingos dėl polinkio suvėžėti. Neišsigąskite: jeigu jūs pas ginekologą apsilankote mažiausiai kartą į metus, tokių problemų galite išvengti.

Kokie gali būti gimdos kaklelio liguisti pakitimai?

Tikriausiai jums jau teko girdėti populiarius terminus kaip gimdos kaklelio „žaizda” ar „erozija”. O gal jūsų draugės pasiguodė, turinčios tokią problemą? Gydytojai gimdos kaklelio pokyčius įvardija tiksliais medicininiais terminais. Skiriamos trys pagrindinės klasifikacinės grupės: gimdos kaklelio foninės būklės (pvz.: ektopija, polipas, tikroji erozija), ikivėžinės ligos ir vėžiniai susirgimai. Veikiant įvairiems nepalankiems dirgikliams foninės ir ikivėžinės ligos gali pereiti į vėžį. Gimdos kaklelio ektopija gali būti įgimta. Tačiau dažniausiai ji yra įgyjama.

Yra įrodyta, kad iki 19 metų amžiaus gimdos kaklelis labai reaguoja į spermą. Taigi, ankstyvas lytinis gyvenimas bei lytinių partnerių kaita dažnai tampa gimdos kaklelio ligų priežastimi. Taip pat yra nustatyta, kad 78 procentams jaunų moterų gimdos kaklelio patologiją sukelia žmogaus papilomos viruso infekcija, ypač plintanti lytiškai. Be to, šis virusas yra žinomas kaip vėžio sukėlėjas. Moters hormonų pusiausvyros pokyčiai (brendimo, nėštumo metu), kontraceptinių hormonų vartojimas savo nuožiūra, o ne gydytojui paskyrus, tamponai, kai kurios ginekologinės procedūros, įvairios kilmės makšties ar gimdos kaklelio uždegimai gali sukelti neįprastą gimdos kaklelio epitelio reakciją ir ligas.

Neteisinga nuomonė, kad jaunos ir negimdžiusios moterys retai serga minėtomis gimdos kaklelio ligomis ir jų gydyti nebūtina. Bet kurie gimdos kaklelio liguisti pokyčiai gali progresuoti ir pereiti į vėžį, todėl labai svarbu laiku juos pastebėti ir gydyti. Todėl gydytoja H.Karpenko pataria lankytis pas gydytoją ginekologą 1-2 kartus į metus.

Paprastai moteris nieko blogo nejaučia. Kai kurios iš jų skundžiasi pagausėjusiomis, gleivingomis ar gelsvai pilkšvomis išskyromis. Kartais jos gali būti su kraujo priemaiša (po ginekologinių procedūrų, lytinių santykių). Rečiau pacientė gali jausti maudimą juosmenyje.

Pacientei atliekama keletas tyrimų

Dažniausiai jau įprastos ginekologinės apžiūros metu gydytojas pastebi, kad gimdos kaklelyje yra pakitimų. Tiksliau gimdos kaklelio pakitimus gydytojas įvertina specialiu optiniu prietaisu – kolposkopu. Taip pat gydytojas specialiu šepetėliu paima šiek tiek pakitusio audinio iš gimdos kaklelio ir jo kanalo onkocitologiniam tepinėliui.

Onkocitologinis tyrimas anksčiausiai leidžia nustatyti pakitimus ląstelėse (taip pat ir vėžinius). Minėti tyrimai yra neskausmingi. Šiuos tyrimo metodus gali ir privalo taikyti visos moterų konsultacijos. Gydytojas, įtaręs gimdos kaklelio ikivėžinę ar vėžinę būklę, papildomai atliks biopsiją (mažyčio audinio gabalėlio išpjovimas ir histologinis ištyrimas).

Gydymas parenkamas individualiai

Visas gimdos kaklelio ligas reikia gydyti. Šiuo metu yra įvairių gydymo būdų. Gydytojas, atsižvelgdamas į moters amžių, ar ji gimdžiusi, kiekvienu ligos atveju parenka tinkamiausią gydymą. Jaunoms moterims, kurios planuoja gimdyti, paprastai atliekama kriodestrukcija (skystu azotu užšaldomi patologiškai pakitę audiniai, sukeliant jų nekrozę).

Kriodestrukcija turi daug privalumų: procedūra paprasta, neskausminga, po jos nekraujuoja, žaizda užgyja be rando, kuris galėtų trukdyti gimdymo metu atsidaryti gimdos kakleliui. Kai kuriais atvejais atliekama gimdos kaklelio konizacija (skalpeliu išpjaunamas pakitusių audinių konusas) arba diatermokonizacija (specialiu elektrodu išpjaunamas pakitusių audinių konusas). Dabartiniu metu dėl nepageidautinų komplikacijų rečiau daroma elektrokoaguliacija (prideginimas elektra). Pastaruoju metu konizacijoms ir koaguliacijoms gali būti taikomas lazeris – visas patologinis plotas tiesiog išgarinamas. Po minėtų procedūrų gimdos kaklelis gyja apie mėnesį.

Tuo metu moterims reguliariai reikia apsilankyti pas gydytoją, ypač reikia laikytis higienos, susilaikyti nuo lytinių santykių. Kai kurie gimdos kaklelio susirgimai gali būti gydomi įvairiais tepalais, tirpalais ar aliejais. Reikia priminti, kad kartą užgydyta gimdos kaklelio žaizdelė gali atsinaujinti (pvz., po gimdymo ar praėjus ilgesniam laikui).