Negydykime slogos antibiotikais

Sloga / 123RF.com nuotr.
Autorius: Projekto partnerio turinys
Publikuota: 2019-11-13 12:06
Nors visuomenėje yra paplitęs posakis: ar gydysi slogą, ar jos negydysi, pasveiksi per savaitę, visgi į šios ligos gydymą medikai rekomenduoja pasižiūrėti atsakingai.

Ūminės slogos pradžioje nosį peršti, degina. Vėliau pasireiškia išskyrų iš nosies pagausėjimas, kai nosis pradeda „bėgti“, pasidaro sunku pro ją kvėpuoti, prasideda rinito stadija. Kai susikaupusių išskyrų iš nosies nepavyksta išstumti, nosis tarsi užsiblokuoja, sinusai neatsidaro ir juose kaupiasi sekretas – tai jau sinusito stadija. Ūminis rinosinusitas – bet kuri virusinė sloga –  yra nosies ir sinusų uždegimo liga. Jai būdingas nosies užgulimas, išskyros iš nosies, veido skausmas, spaudimo jausmas, uoslės sutrikimas. Ligą gali lydėti karščiavimas bei galvos skausmas. Rinosinusitas dažniausiai yra lengvos eigos liga, tačiau labai retais atvejais gali išsivystyti komplikacijos.  

Dažniausia sergančiųjų daroma klaida – skubėjimas gydytis antibiotikais. Ūminis rinosinusitas yra penktoji dažniausia antibiotikų skyrimo priežastis. Tik 0,5 proc. ūminio rinosinusito atvejų yra bakterinės kilmės. Tokiu atveju stipriai karščiuojama, būna pūlingos išskyros iš nosies, dantų, skauda veidą, gali tvinkčioti viena jo pusė, kur susiformuoja bakterijų sukeltas sinusitas.  Tik esant panašiems simptomams, gydytojas svarstys antibiotikų skyrimą. Atlikus sergančiojo kraujo CRB tyrimą, C reaktyvinio baltymo rodiklis bus ženkliai didesnis nei 50 mg/l.

C – reaktyvinis baltymas (CRB) – tai baltymas, kuris gaminasi kepenyse. CRB kiekis padidėja prasidėjus uždegimui. Užklupus infekcijai ar uždegimui žmogaus kūnas ima gaminti įvairias medžiagas, kurios siunčiamos kaip imuninis atsakas į pažeistą vietą. CRB kiekis plazmoje padidėja po 6-12 val prasidėjus uždegimui ir palaipsniui gali pakilti nuo normalaus kiekio 5 mg/l ir mažiau iki 200 mg/l. Uždegimui mažėjant, staigiai krinta ir CRB kiekis. 

Dažniausiai sloga ir sinusitas yra virusinės kilmės. Atlikus sergančiojo CRB tyrimą, C reaktyvinio baltymo rodiklis bus mažesnis ne 50 mg/l. O nuo virusinės kilmės ligų antibiotikai negydo. Dar neretai išlieka klaidingas mąstymas, kad jeigu antibiotiko nereikia, tai paskyrus – bent jau nepakenks. Antibiotikų vartojimas nesutrumpina virusinės ligos trukmės, o neracionalus šių medikamentų skyrimas didina bakterijų atsparumą. Ūminį rinosinusitą dažniausiai sukelia virusai, ypač rinovirusai arba adenovirusai. Ši liga įprastai trunka 7–14 dienų, gali praeiti savaime, tačiau tyrimai rodo, kad beveik pusei  pacientų simptomai užsitęsia ilgiau.

Ūminio rinosinusito simptomams slopinti gydytojas gali skirti vietinio poveikio gliukokortikoidų, vietinio poveikio dekongestantų ne ilgesniam nei 10 dienų kursui, vaistų nuo skausmo ir uždegimo, augalinių preparatų. Nosies plovimas izotoniniu jūros vandeniu taip pat turi teigiamą poveikį.

Viena ūminio rinosinusito gydymo galimybių yra fitoterapija. Taikant fitoinžinerijos metodus buvo sukurtas naujos kartos sudėtinis vaistažolių preparatas „Sinupret intens“. Jis pagamintas iš sauso penkių vaistažolių ekstrakto: gencijonų šaknų, raktažolių žiedų, rūgštynių žolės, juoduogių šeivamedžių žiedų ir verbenų žolės. Plačiausiu gydomuoju poveikiu pasižymi raktažolės, verbenos ir rūgštynės – jos veikia ligos sukėlėjus (virusus), uždegimą ir padeda iš sinusų pasišalinti nosies išskyroms. Gencijonų šaknų ekstraktas veiksmingai malšina uždegimą, o šeivamedžių žiedų ekstraktas efektyviai skystina sekretą.

Sinupret yra modernus fitoterapinis preparatas, kurio efektyvumas gydant vaikų ir suaugusiųjų ūminį virusinį rinosinusitą įrodytas klinikiniais tyrimais.

Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose.