Kasdien ausų valyti nereikia, nes galima panaikinti visą sekretą, saugantį ausis nuo išorinių infekcijų. Shutterstock nuotr.

Nekrapštykite sieros iš ausų aštriomis priemonėmis – tai gali sukelti otitą

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-05-22 14:57
Daugelis yra patyrę, ką reiškia ausies skausmas. Kokios priežastys sukelia ausies uždegimą ir kaip jį reikėtų gydyti?
Kas yra ausų uždegimas (otitas)? Otitas gali būti išorinės, vidurinės ir vidinės ausies. Dažniausias iš jų – vidurinės ausies uždegimas. Išorinės ausies uždegimas – tai ausies kaušelio ir išorinės klausomosios angos uždegimas. Vidinės ausies uždegimas susiformuoja, kai pažeidžiamas klausos nervas. Vidurinės ausies uždegimu dažniausiai serga kūdikiai ir maži vaikai. Ūminis vidurinės ausies uždegimas prasideda tuomet, kai į vidurinę ausį iš nosies pro klausomąjį vamzdį patenka bakterijų.

Otitui būdingas aštrus ausies skausmas, kuris vis stiprėja ir atsiliepia smilkinių ar pakaušio srityse ar net persikelia į dantis, sukelia nepakeliamas kančias, bei aukšta temperatūra. Sutrikęs miegas, sumažėjęs apetitas, nervingumas – šalutiniai otito požymiai.

Otito priežastys

Viena iš otito priežasčių – peršalimo ligos. Dauguma žmonių mano, kad peršalimas nepavojingas ir neskiria jam reikiamo dėmesio. Ir visai be reikalo. Dažniausiai būtent nosiaryklės ligos provokuoja infekcijos plitimą į vidurinės ausies sritį ir sukelia otitą.

Vaikams ūmus vidinis otitas vystosi labai greitai. Todėl pūliavimas iš ausų jiems gali prasidėti per pirmas ligos paras. Žindomiems kūdikiams pienas ar kitoks maistas, patekęs per klausos angą į vidurinę ausį, taip pat gali tapti otito priežastimi.

Jį gali sukelti ir atsitiktinė buitinė trauma, iškrypusi nosies pertvara, nemokėjimas išsipūsti nosies (ypač vaikams), nemokėjimas atsikosėti.

Otitą būtina gydyti

Pasirodžius pirmiesiems otito simptomams būtina kreiptis į gydytoją otorinolaringologą, kad išvengtumėte komplikacijų – meningito, mastoidito, prikurtimo. Esant stipriam skausmui ir pūliuojant, gydytojas skiria antibiotikų į raumenis. Gydymo kursas ne trumpesnis kaip 5–7 dienos. Būtinas gydymo komponentas yra kraujagysles siaurinantys lašai į nosį. Jie mažina nosies ir nosiaryklės gleivinių paburkimą. Gydant otitą simptomatiškai, skiriami ausų lašai, kurie turi ne tik uždego slopinamąjį, bet ir nuskausminamąjį poveikį.

Viena iš veiksmingos terapijos sąlygų, ypač mažiems vaikams, yra gleivių ar pūlių šalinimas iš klausos angos. Valyti klausos angą reikėtų vatos tamponėliais – sausais arba suvilgytais 3 proc. vandenilio peroksido ar 0,9 proc. natrio chlorido tirpalu.

Labai paplitęs ausų skausmų gydymo metodas yra šildomosios procedūros, sausa šiluma, kompresai… Bet taikyti šiuos metodus reikia atsargiai. Jie tinka tik per pirmas ligos valandas, kol ausys dar nepūliuoja. Jokiu būdu negalima lašinti į ausį lašų spiritiniu pagrindu, nes galima apdeginti gleivinę.

Nekrapštykite sieros iš ausų aštriomis priemonėmis – jomis lengva pažeisti ausies būgnelį, o tai gali sukelti otitą. Ausys paprastai valomos prieš tai jas praplovus šiltu vandeniu su muilu. Kasdien valyti nereikia, nes galima panaikinti visą sekretą, saugantį ausis nuo išorinių infekcijų. Pakanka jas valyti kartą per savaitę.