Liūdinti mergina / Shutterstock nuotr.

Simptomai, kurie praneša apie pienligę

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-05-08 12:11
Pienlige susergama išvešėjus Candida grybeliui. Moterims ši liga – ne paslaptis. Daugelis jų pačios yra sirgusios. Kitoms ne viena draugė yra pašnibždėjusi apie savo intymiąją problemą.
Pienligė – labai dažna grybelinė infekcija. Kaip teigia statistika, maždaug 75 proc. moterų bent kartą yra sirgusios šia liga. Apie 5 proc. visų pacienčių pienligė kartojasi.

Moterims išorinių lytinių organų (vulvos) ar makšties kandidozę, arba populiariai vadinamą pienligę, sukelia Candida albicans grybelis. Šis mikroorganizmas yra plačiai paplitęs. Neretai jo randama maiste ir dirvožemyje. Jis aptinkamas daugumos sveikų žmonių kvėpavimo takuose, žarnyne, ant odos, taip pat apie 20 proc. sveikų moterų makštyje. Dažniausiai grybelis nesukelia jokių problemų, tačiau kartais dėl tam tikrų priežasčių jis pradeda daugintis ir sukelia uždegimą.

Priežastys labai įvairios

Nepažeista moters makšties gleivinė veikia antimikrobiškai, todėl patekęs nedidelis Candida grybelių kiekis nesidaugina, neišplinta ir nesukelia jokių požymių. Vartojant plataus spektro antibiotikus, užslopinama natūrali makšties bakterinė flora. Tuomet ir atsiranda palankios sąlygos daugintis Candida grybeliams.

Dėl įvairių priežasčių susilpnėjus organizmo imunitetui, pvz.: sergant cukriniu diabetu, kitomis lėtinėmis ligomis, po operacijų, vartojant imunitetą slopinančius hormoninius preparatus, nepakankamai maitinantis, trūkstant vitaminų, sparčiai tarpsta grybelinė infekcija.

Pienligė – įvairaus amžiaus moterų liga. Daugelis moterų pirmą kartą su ja susiduria nėštumo metu. Tuo laikotarpiu besikeičiantis hormonų santykis veikia makšties terpę ir sudaro palankias sąlygas daugintis Candida grybeliams. Menopauzėje ir vėliau vykstantys hormonų pusiausvyros pokyčiai taip pat dažnai provokuoja pienligės atsiradimą.

Reikėtų priminti, kad neretai pienligė išsivysto ir dėl perdėtos higienos. Gydytojai ginekologai pataria neplauti makšties, o išorinius lytinius organus prausti intymiai higienai skirtomis priemonėmis.

Kada galima įtarti pienligę

Atpažinti pienligę padeda būdingi simptomai:

  • tipinės išvaizdos, tirštos, baltos (panašios į varškę) išskyros;
  • varginantis išorinių lytinių organų niežėjimas;
  • patinimas, dirginimas, graužimo ar deginimo jausmas vulvoje;
  • jautrumas ir skausmas šlapinantis;
  • iš makšties gleivinėje susidariusių opelių gali negausiai pakraujuoti.

Nustatyti ligą nesudėtinga

Candida grybelių sukeltam uždegimui būdingi tipiniai požymiai. Jie nesunkiai atpažįstami ir liga nustatoma įprastos ginekologinės apžiūros metu. Kai yra neaiškumų, diagnozei patvirtinti gydytojas ginekologas iš makšties paima tiriamosios medžiagos tepinėliui. Jei tiriant tepinėlį mikroskopu aptinkama Candida grybelių, neabejotinai diagnozuojama pienligė.

Kai pacientė serga lėtine, pasikartojančia pienlige, gali būti atliekamas tiriamosios medžiagos pasėlis.

Ar galima užsikrėsti Candida grybeliu lytiniu keliu?

Dažniausiai pienlige susergama dėl jau minėtų priežasčių makštyje suvešėjus grybeliui. Nors vulvos ar makšties kandidozė nepriskiriama lytiškai plintančioms ligoms, tačiau lytinis kontaktas su infekuotu Candida grybeliu partneriu – vienas iš galimų užsikrėtimo būdų. Jei moteriai pienligė kartojasi dažnai, būtina gydyti ir partnerį.

Dažniausiai liga nesunkiai pagydoma

Pienligė yra gydoma vaistais nuo grybelio. Jie gali būti įvairių formų: makšties kremas, makšties tabletės, makšties žvakutės ar geriamosios kapsulės. Gydymo trukmė labai įvairi: nuo vienkartinės dozės iki 6 mėnesių kurso. Pienligė gydoma ir nėštumo metu.

Kai moteris pirmą kartą suserga pienlige, paprastai ji gydoma makšties žvakutėmis ar makšties tabletėmis. Tokių formų vaistai veikia vietiškai, beveik nepatekdami į bendrąją kraujotaką.

Tačiau labai dažnai infekcija kartojasi, todėl tokiais atvejais skiriami geriamieji priešgrybeliniai vaistai (tabletės arba kapsulės), kurie veikia visą organizmą.

Kai pacientę nustoja varginti pienligei būdingi simptomai, konstatuojama ligos epizodo pabaiga. Lytinis partneris gydomas tik esant varpos galvutės ar apyvarpės uždegimui (balanopostitui), kurį sukėlė Candida albicans, arba kai moteriai pienligė dažnai kartojasi.