Neramiai miega jūsų mažylis? Atopinio dermatito priežastys ir gydymas

Atopinis dermatitas – liga, reikalaujanti kasdienės priežiūros. Į klausimus apie atopinį dermatitą atsako gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė.
Kas yra (atopinė egzema)?
Tai lėtinė uždegiminė odos liga, kuriai būdinga sausa ir niežtinti oda. Ja dažniausiai serga vaikai, nors susirgti gali bet kokio amžiaus žmogus.
Ar tai užkrečiama liga? Kam dažniausiai būdinga ši odos liga?
Ši liga tikrai nėra užkrečiama. Ji pasireiškia dėl įvairių genetinių ir aplinkos veiksnių sąveikos. Dažniausiai polinkis susirgti atopiniu dermatitu yra paveldimas. Didesnė tikimybė jog vaikas susirgs egzema yra tada, jei šeimoje yra sergančių kuria nors iš su atopija susijusių ligų (atopiniu dermatitu, bronchine astma, alerginiu rinitu). Tačiau, jei šeimoje ir nėra sergančių alerginėmis ligomis, vaikas atopiniu dermatitu vis tiek gali susirgti. Atopinį dermatitą gali sukelti ir pabloginti įvairūs alergenai esantys namų ar išorinėje aplinkoje (namų dulkių erkės, žiedadulkės). Kūdikiams ir mažiems vaikams svarbūs maisto alergenai. Nereikia pamiršti ir cheminių ar fizinių dirgiklių, atrodo tokių įprastų, kaip vanduo, muilas, vilnoniai ar sintetiniai rūbai, stresas, tabako dūmai ar sausas aplinkos oras.
Ar atopiniu dermatitu žmogus sirgs visą gyvenimą?
Kiekvienu atveju sunku nustatyti, kaip liga vystysis. Dažniausiai pirmieji simptomai atsiranda iki 5 metų amžiaus, nors gali atsirasti ir suaugusiems žmonėms. Stipriausi simptomai būna 2-4 metų amžiaus vaikams, vėliau odos būklė gerėja, ir simptomai didžiajai daliai žmonių sulaukus paauglystės gali visai išnykti. Tačiau reikia nepamiršti, kad jautri ir sausa oda liks visam gyvenimui.
Kurias kūno vietas dažniausiai pažeidžia atopinis dermatitas?
Kūdikiams išberti gali bet kurią kūno vietą, dažniausiai pirmieji bėrimai būna ant skruostų. Mažiems vaikams egzema būna labiau lokalizuota ir bėrimai stebimi tiesiamuosiuose rankų ir kojų paviršiuose. Augant bėrimų vieta keičiasi, ir berti pradeda lenkiamuosius paviršius, ypač alkūnių, riešų, kelių ar čiurnų srityse, kaklo odą, plaštakas, akių vokus.
Kaip keičiasi gyvenimo kokybė sergant atopiniu dermatitu?
Sergant atopiniu dermatitu pablogėja ne tik vaiko, bet ir visos šeimos gyvenimo kokybė. Dėl stipraus niežėjimo vaikai blogai miega naktį, jiems sunkiau susikaupti dienos metu. Visa tai patiria ir tėvai: jei vaikai naktį nemiega, tėvai irgi nepailsi.
Kaip rekomenduojama prižiūrėti atopišką odą?
Labai svarbus sausos odos priežiūrai yra reguliarus emolientų tepimas. Emolientai (pvz.: ) tai priemonės, kurios odą drėkina, pagerina jos apsauginę funkciją, kuri sergant atopiniu dermatitu yra nepakankama. Odą kremu emolientu reikėtų tepti kiekvieną dieną. Prausiantis patariama naudoti specialius, sausai odai skirtus muilus ar prausiklius. Praustis rekomenduojama šiltame, o ne karštame vandenyje, neilgai ir nedažnai. Emolientu odą reikėtų ištepti per 3 minutes po prausimosi, nes tada gaunamas geresnis drėkinantis poveikis.
Odos priežiūros įtaka atopinio dermatito eigai.
Svarbu nepamiršti, jog odą kremu emolientu reikia tepti ne tik pablogėjimų metu, bet ir bėrimams išnykus, pagerėjimų metu.