Nėščiosioms testai nekainuos, bet joms rekomenduojama skiepytis

Nėštumas COVID-19 pandemijos metu / Shutterstock nuotr. / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-08-16 17:40
Nėščiosioms ir dėl medicininių priežasčių negalintiems skiepytis žmonėms COVID-19 tyrimai galimybių pasui gauti mobiliuosiuose punktuose bus atliekami nemokamai. „Šeimos gydytojas arba alergologas nustato, ar žmogus yra alergiškas kuriai nors iš vakcinos sudedamųjų dalų. Tuomet įvedamas specialus kodas į jo e.sveikatos paskyrą ir žmogus registruojasi PGR testui – sistema atpažįsta jį kaip galintį testuotis nemokamai galimybių pasui“, – BNS sakė sveikatos apsaugos ministro atstovė Aistė Šuksta.

Ji teigė, kad ši išimtis dėl nemokamo testavimo taikoma ir nėščiosioms, nors rekomendacijos nesiskiepyti joms nėra. „Vis dėlto, dėl situacijos jautrumo suprantame, kad apsispręsti gali būti sudėtinga, todėl joms taip pat testai bus nemokami. (...) Mobiliame punkte jos turės parodyti asmens dokumentą ir nėščiosios kortelę“, – aiškino ministro atstovė. Visiems kitiems žmonėms nuo pirmadienio PGR testai galimybių pasui gauti taps mokami.

Gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių. Pasak Lietuvos akušerių ginekologų draugijos vadovės prof. dr. Dianos Ramašauskaitės, nėščiosios COVID-19 infekcija serga sunkiau nei to paties reprodukcinio amžiaus moterys. „Dažniau sunkesne ligos forma serga moterys, turinčios antsvorį, sergančios pirmine arterine hipertenzija, cukriniu diabetu“, – portalui manodaktaras.lt sakė prof. dr. D.Ramašauskaitė.

Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė prof. Diana Ramašauskaitė.
Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė prof. Diana Ramašauskaitė.

Populiarūs mitai, neva vakcina nuo COVID-19 infekcijos gali sumažinti vaisingumą ar padidėja persileidimų grėsmė, pasak medikės, nėra pagrįsti. „Nėra mokslinių įrodymų, kad vakcina mažintų vaisingumą. Jeigu ir yra spaudoje paminimi pavieniai atvejai, tai negalima daryti tokių apibendrinimų. Pasaulinė akušerių ir ginekologų organizacija rekomenduoja skiepytis visoms nėščioms moterims. Remiantis tyrimų duomenimis, paskiepytoms nėščioms moterims didesnių komplikacijų nebuvo, o persileidimų neužfiksuota daugiau nei bendroje populiacijoje“, – tvirtina profesorė.

Prof. dr. D.Ramašauskaitė rekomenduoja skiepytis ir nėštumą planuojančioms moterims.  

„Kiek jau yra sukaupta žinių, tarkime, tarptautinių draugijų rekomendacijose nesurasite konkretaus patarimo, kad jeigu planuojate pastoti, tai turite nesiskiepyti, pavyzdžiui, 2-3 mėnesius. Planuojant pastoti, negalima skiepytis „gyvąja“ raudonukės ar vėjaraupių vakcina, o dėl Covido ligos tokių rekomendacijų nėra. Skiepytis yra saugu“, – įsitikinusi Lietuvos akušerių ginekologų draugijos vadovė.

Kada nėščiosioms galima skiepytis? Pasak medikės, skiepas neturi įtakos vaisiaus vystymuisi, nėštumo eigai, todėl rizikos nėra. „Tai nėra „gyvosios“ vakcinos, kurios galėtų pakenkti vaisiui. Galvojant apie galimą šalutinį poveikį, nėštumo metu reikia stengtis išvengti ilgalaikio karščiavimo. Pirmajame nėštumo trimestre ilgesnis karščiavimas gali būti pavojingesnis, tad, jeigu moteris kažkiek abejoja, nėra užtikrinta, tai galėtų vakcinaciją atidėti antram arba trečiam nėštumo trimestrui“, – pataria profesorė.   

Į neretai pasigirstančią abejonę, ar galimas vakcinų šalutinis poveikis nėra pavojingas nėščiosioms, Prof. dr. D.Ramašauskaitė sako: „Kiek yra duomenų, tai jie rodo, kad pašalinių reakcijų nėščioms moterims nepasitaiko daugiau nei ne nėščioms moterims, nėra pastebėta neigiamos įtakos nei vaisiaus vystymuisi, nei nėštumo eigai“.

Pasak medikės, šalutinės reakcijos, kurios gali pasireikšti nėščioms moterims, yra tokios pačios kaip ir kitiems paskiepytiems žmonėms. Pati sunkiausia šalutinė reakcija (tačiau itin reta) – krešulių susidarymas. Nėra fiksuota ir paskelbta, kad nėščios moterys būtų patyrusios tokį šalutinį poveikį.

„Jeigu nėščioji karščiuoja, ji gali vartoti vaistus, skirtus temperatūrai mažinti. Paracetamolį saugu vartoti viso nėštumo metu, ibuprofeną, ibumetiną gali vartoti iki 32 nėštumo savaitės, jie taip pat yra saugūs vaistai. Žinoma, reikia stengtis vartoti vaistų kuo mažiau, nepiktnaudžiauti, bet jeigu reikia, tai tikrai nedraudžiama“, – pataria Lietuvos akušerių ginekologų draugijos vadovė.

Ji pataria motinoms pasiskiepijus nenutraukti maitinti kūdikio savo pienu, nes žindančioms moterims  skiepytis nuo COVID-19 infekcijos tikrai yra saugu. „Maitinančios motinos negali skiepytis vienintele vakcina nuo geltonojo drugio. Visomis kitomis vakcinomis gali skiepytis. Pasiskiepijus vakcina apsaugos ne tik mamą, bet ir naujagimį, kurio imuninė sistema dar ne tokia stipri. Antikūnai į jo organizmą pateks su motinos pienu“, – tvirtina prof. dr. D.Ramašauskaitė.

Po vakcinacijos nuo COVID-19 svarbu nepamiršti laikytis bendrųjų asmens apsaugos priemonių naudojimo, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, socialinio atstumo išlaikymo, asmens higienos bei patalpų vėdinimo ir higienos reikalavimų.