Nėščia moteris. / Fotolia nuotr.

Nėštumas ir Covid-19 – atsakymai į būsimas mamas jaudinančius klausimus

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2021-01-17 16:53
COVID-19 grėsmė kelia daug nerimo šeimoms, kurios planuoja nėštumą. Kas bus, jeigu pastojusi būsima mama užsikrės šia infekcija? Ar tiesa, kad COVID-19 infekcija sergančios moterys tris kartus dažniau gimdo prieš laiką? Koks ligos poveikis nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams? Kaip vyksta gimdymas? Vyras galės dalyvauti gimdyme ar ne?
Iniciatyvos „Auginu Lietuvą“ facebook puslapyje asociacijos „Neišnešiotukas“ prezidentė Asta Radzevičienė nuotoliniame pokalbyje kalbėjosi su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Akušerijos skyriaus vadove prof. Meile Minkauskiene. Straipsnyje pateikiame pačius aktualiausius klausimus ir atsakymus.

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Akušerijos skyriaus vadove prof. Meilė Minkauskienė.

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Akušerijos skyriaus vadove prof. Meilė Minkauskienė.

Palyginkime situaciją su pirmuoju karantinu.

Situacija su COVID-19 infekcijos plitimu keičiasi. Lyginant su pavasariu, ji dabar visiškai kitokia. Jeigu pavasarį matėme vieną kitą užsikrėtusią nėščiąją ar gimdyvę, tai dabar tokių atvejų yra labai daug. Mes savo aplinkoje matome, ir kiekviename gydymo stacionare, ir ambulatorijoje turime nėščiųjų, kurios serga ar yra persirgusios COVID-19 infekcija. Jos labai nerimauja ir joms kyla daug klausimų.

Ar turite šiuo metu COVID-19 infekcija segančių naujagimių?

Testuojame visas gimdyves, tad tokių atvejų atsiranda, ir juos jau skaičiuojame dešimtimis. Infekuotų naujagimių taip pat turėjome. Kuo daugiau tiriame, tuo daugiau būna ir teigiamų atsakymų. Pasižiūrėjus į pasaulinę statistiką, vien tik amerikiečiai, kurie turi labai gerą registrą, kuriame kiekvieną dieną online galima matyti skaičius, yra užregistravę per 50 tūkst. nėščiųjų, persirgusių COVID-19 infekcija. Visgi, atvejų, kurie būtų išanalizuoti, kaip joms sekėsi gimdyti, ar gimė sveiki naujagimiai, yra žymiai mažiau. Bet jie kaupiasi ir mes žinių apie COVID-19 infekcijos poveikį nėščiosioms ir gimdyvėms turime vis daugiau.

Ar koronavirusas yra pavojingesnis nėščiai moteriai?

Vyksta daug diskusijų, yra ir skaičių, bet visgi turėtume sakyti, kad taip, pavojingesnis, nors komplikacijos tikrai labai retos. Kadangi didžioji dauguma nėščiųjų yra jaunos, sveikos moterys, kaip ir nenėščioms jaunoms moterims – virusas kelia mažesnę grėsmę. Tačiau turime ir vyresnių, ir sergančių gretutinėmis ligomis (pavyzdžiu, cukriniu diabetu) nėščiųjų, tai kuo daugiau jos turi ligų, tuo rizika yra didesnė. Yra suskaičiuota, kad būtent vyresnio amžiaus nėščiajai rizika patekti į intensyviosios terapijos skyrių yra 4-5 kartus didesnė negu nenėščiai moteriai. O bendrai vertinant, tai apie 2 kartus didesnė rizika, kad nėščioji sirgs sunkiau, kad pateks į intensyviosios terapijos skyrių, kad bus sunkių komplikacijų. Rizika tikrai yra didesnė, nes nėštumas yra būklė, kai keičiasi moters imuninė sistema, keičiasi plaučių funkcija ir anatomija.

Ar tiesa, kad tikimybė pagimdyti anksčiau laiko sergančioms COVID-19 infekcija yra vos ne 3 kartus didesnė?

Priešlaikinio gimdymo procentai yra labai dideli. Šaltiniai nurodo net 30-40 procentų atvejų. Dalis jų įvyksta todėl, kad galbūt mamos būklė yra sunki ir tenka užbaigti nėštumą anksčiau laiko, bet ir savaiminių priešlaikinių gimdymų, priešlaikinių sąrėmių ir kitos infekcijos rizika yra didesnė. Tad pavojus susilaukti ankstuko yra didesnis.

Ar moteris nėštumo metu užsikrėtusi COVID-19 perduoda infekciją ir vaisiui?

Pirmosios mūsų žinios apsiribojo tuo, kad virusas, patekęs į moters organizmą, pažeidžia kvėpavimo takus, plaučių audinį. Vėliau sužinojome, kad virusas keliauja ir turi taikinius: patenka į kepenų, kraujagyslių, smegenų epitelį. Lygiai taip pat, paaiškėjo, kad ir placentoje yra receptoriai, kur virusas jungiasi. Naujausi tyrimai rodo, kad virusą galima surasti ir placentoje, ir vaisiaus vandenyse. Reiškia, kad ten irgi gali formuotis ir mikro trombai, ir sutrikti kraujotaka. Gali atsirasti komplikacijų vaisiui ir nėštumui. Tai tikrai nėra dažnos situacijos, bet pasitaiko.

Jeigu nėščia moteris gauna teigiamą testo rezultatą, o simptomų nejaučia, ar vaisius gali susirgti  COVID-19 infekcija?

Kuo liga sunkesnė ir moteris jaučia daugiau simptomų, tuo rizika yra didesnė, kad vaisiui gali būti pakenkta. Bet ir besimptomiais atvejais yra pastebėti tam tikri kraujo krešumo sutrikimai, kraujotakos sutrikimai, kurie gali atsiliepti vaisiui. Tie atvejai yra gana reti, tad nereikėtų apie tai nėščiosioms per daug galvoti. Kiekvieną atvejį tiriame individualiai, atliekame kraujo tyrimus ir sprendžiame, ar reikalinga papildomas gydymas ir priežiūra.  

Ar gali gimti vaikas jau sirgdamas COVID-19 infekcija?

Taip, gali, bet tokių atvejų pasaulyje labai mažai. Įprastai placentos barjeras nuo pačio viruso lyg ir apsaugo, bet pas vaisių gali atkeliauti citokinų audra. Virusas iššaukia nėščios moters imuninę reakciją ir tam tikros medžiagos sukelia būtent krešumo sutrikimus. Tie citokinai gali nukeliauti pas vaisių, ir jis gali susirgti neturėdamas pačio viruso. Galimas ir smegenų pažeidimas, tas pasekmes galėsime pastebėti po 5 metų ir apie tai kalbėti. Šiandien galime konstatuoti, kad citokinų audra pasiekia ir vaisių, bet kiek ji pavojinga dar nežinome.

Jeigu mama serga, tai naujagimiui atliekamas toks pats PGR testas kaip ir suaugusiam žmogui?

Taip, jam atliekamas lygiai toks pats testas. Moksliniais tikslais dar kartais tiriame ir placentą, ir vaisiaus vandenis, ir virkštelės kraują, ieškodami to paties viruso ir antikūnų, bet standartinė klinikinė praktika, kai sergančiai mamai gimsta naujagimis, daromas įprastas PGR tyrimas.

Ar serganti mama gali žindyti savo naujagimį?

Mamos nuo vaikučio neatskiriame, jeigu tik leidžia mamos sveikata, jei ji neserga sunkia ligos forma. Sveikstančiai mamai prasideda antikūnų gamyba, tai žindydama ji jais dalinasi su savo kūdikiu. O jeigu suserga ir pasveiksta nėštumo pabaigoje, tai antikūnai vaisių pasiekia per placentą.

Ar pasikeitė nėštumo priežiūros tvarka, juk per karantiną nėščiosioms lankytis poliklinikose nėra labai saugu?

Tvarka nėra labai pasikeitusi, stengiamės apsaugoti nėščią moterį. Patariame gerai pagalvoti apie kiekvieną apsilankymą pas gydytoją, ar jis turi medicininę prasmę.  Gal gali turi tų vizitų būti rečiau, gal vienas kitas gali būti pakeistas telefoniniu skambučius. O kai jau nėščioji atvyksta, tai reikia tuo pačiu metu suderinti kaip įmanoma daugiau būtinų tyrimų: ultragarso, kraujo ir pan. Daugelis nėščiųjų juk ir namuose gali pasimatuoti kraujo spaudimą, pasižiūrėti cukraus lygį, jeigu jai įtariamas nėščiųjų diabetas. Bet jeigu moteriai dėl ko nors neramu, visada sakome, kad atvyktų į gydymo įstaigą.

Kai ateina laikas gimdyti, prieš kiek laiko vyras turėtų pasidaryti testą, kad galėtų dalyvauti gimdyme?

Kauno klinikose nereikia iš anksto pasidaryti jokio testo. Atvyksta nėščioji gimdyti kartu su vyru, jiems abiem padaromi testai. Ir jie keliauja į gimdymo palatą. Laukia testo rezultato jau būdami ten. Aišku, jeigu yra COVID-19 infekcijai būdingų simptomų, pavyzdžiui, karščiavimas, vyras dalyvauti gimdyme negali.

Jeigu vyras yra vakcinuotas ar jam vis tiek bus daromas testas?

Taip, testas bus daromas. Kol yra tokia pandeminė situacija, laikomės visų saugumą užtikrinančių taisyklių.

O persirgusiai moteriai testas prieš gimdymą vis tiek yra daromas ?

Jeigu jos testas buvo teigiamas, liga patvirtinta, iš naujo testas nebus daromas. Todėl nėštumo metu kilus įtarimams ar pajutus nors ir menkus simptomu, verta pasidaryti PGR. Gavus teigiamą testo rezultatą, po 10 ar 20 dienų, priklausomai nuo ligos sunkumo, žmogus jau yra pasveikęs ir viruso nebeskleidžia.

Kaip vyksta gimdymas? Moteris turi būti su kauke?

Mes labai raginame būti su kaukėmis gimdymo metu tiek, kiek tai yra įmanoma. Dėl jos pačios, ir dėl medikų saugumo.

Ar virusas pavojingas vaisiui pirmąją nėštumo savaitę?

Šios dienos duomenimis, atrodo, kad ne. Virusas nėra siejamas su persileidimas, su vaisiaus apsigimimais, todėl baimintis nereikėtų. Žinoma, jeigu prasidėtų karščiavimas, ligos eiga būtų sunki, tada galbūt taip. Bet jeigu liga besimptomė ar lengvos formos, vaisiui neturėtų būti jokio didesnio pavojaus.

Ar naujagimis gali COVID-19 infekcija užsikrėsti pirmomis gyvenimo savaitėmis?

Tikrai taip. Vyksta didelės diskusijos apie tai. Tie vaikučiai, kuriems iš karto po gimimo atlikti testai yra teigiami, dažniausiai užsikrečia nuo mamos ar supančios aplinkos, o ne būdami gimdoje.

Užsiregistruoti pas gydytoją ginekologę prof. Meilę Minkauskienę GALIMA ČIA.