Nėštumas ir vaistai: į ką atkreipti dėmesį?

Nėštumas ir vaistai. / Shutterstock nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-03-17 13:34
Besilaukiančioms moterims dažnai kyla klausimų, ar saugu vartoti vaistus ir kokius medikamentus reikėtų rinktis. Kauno klinikų gydytojas klinikinis farmakologas Vaidotas Galaunė teigia, kad šiuo laikotarpiu nereikėtų užmiršti ligų, kuriomis moterys serga. „Svarbiausia pasikonsultuoti su gydytoju ir kartu su juo susidėlioti gydymo planą – kokius vaistus reikės pakeisti, o kokių medikamentų vartojimą galima tęsti. Nėštumo metu svarbu rasti saugių gydymo alternatyvų“, – pastebi V.Galaunė ir atsako į aktualius klausimus apie vaistų vartojimą nėštumo metu.

Kokius vaistus galima vartoti nėštumo metu?

Registruojant naujus vaistus, tyrimai su nėščiosiomis nėra atliekami. Visa informacija apie vaisto saugumą nėštumo metu kaupiama jam jau esant rinkoje. Tik tada pradedami rinkti duomenys iš klinikinių atvejų, atliekami epidemiologiniai tyrimai, kuriami registrai ar atliekami kitokie poregistraciniai tyrimai. Apie ilgą laikotarpį naudojamus vaistus ir jų poveikį besilaukiančioms moterims žinome daugiau nei apie naujus vaistus, todėl nėščiosioms dažniau rekomenduojama rinktis seniau rinkoje esančius medikamentus. Kiekvienas vaistų pasirinkimo atvejis – unikalus ir reikalaujantis individualaus sprendimo, nes tai priklauso nuo nėštumo stadijos ir nuo ligos, kuria serga pacientė. Vaistus rekomenduojama pradėti gerti tik pasitarus su gydytoju ir tęsti vartojimą su jo priežiūra.

Ką daryti, jeigu nėščioji vaistų perdozuoja?

Perdozavus vaistų, svarbiausia kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą. Specialistams įvertinus situaciją, bus paskirtas individualus gydymas.

Ar nėštumo metu galima vartoti antibiotikus?

Nėštumo metu antibiotikus vartoti galima, o laiku paskirtas antibakterinis gydymas yra mažesnė rizika vaisiui nei infekcija. Negydomos bakterinės infekcijos gali sukelti komplikacijas, kurias gydyti reikės didesnėmis antibiotikų dozėmis, o gydymo kursas taps ilgesnis.

Ar vaistų vartojimo rekomendacijos nėštumo metu taikomos ir žindant?

Vaistų vartojimo rekomendacijos žindant ir nėštumo metu gali skirtis. Kai kurių vaistų negalima vartoti nėštumo metu, tačiau galima juos vartoti žindant. Suabejojus, ar vaistus galima vartoti žindymo metu, reikėtų pasitarti su savo gydytoju ir kartu su juo nuspręsti, kuriuos vaistus reikės pakeisti. Vaistų vartojimo nėštumo ir žindymo metu rekomendacijas galima rasti vaistinių preparatų charakteristikų santraukose, kurios yra Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos tinklapyje.

Ar galima nėštumo metu vartoti purškiamus vaistus į nosį nėščiųjų slogai gydyti?

Medikamentinės priemonės, tokios kaip purškiami vaistai į nosį, yra neefektyvios nėščiųjų slogai gydyti. Sergant nėščiųjų sloga, rekomenduojama plauti nosį druskos tirpalais ir nepamiršti fizinės veiklos, kuri sutraukia nosies kraujagysles, o tai palengvina ligos simptomus.

Kokius vitaminų kompleksus rekomenduojama gerti nėščiosioms?

Nėščioms moterims paprastai skiriama geležis ir folio rūgštis. Visi kiti vitaminai ar mikroelementai skiriami individualiai, gydytojui įvertinus jų poreikį moters organizmui. Nėštumo metu pavojingos didelės vitamino A dozės, nes jos yra susijusios su didesne apsigimimų rizika. Todėl reikia atidžiai rinktis maisto papildus, kurių sudėtyje yra vitamino A. Siekiant vartoti kokybiškus maisto papildus, reiktų pirkti tik tuos, kurie yra patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.

Šaltinis: Kauno klinikų inf.