Nėštumo planavimas: laukti, kol nuslūgs pandemija, ar nekreipti dėmesio?

Nėštumas COVID-19 pandemijos metu / Shutterstock nuotr. / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-05-04 09:34
Prasidėjus karantinui dėl COVID-19 pandemijos buvo svarstoma, kad gimstamumas praėjus 9 mėnesiams gali padidėti, nes poros daugiau laiko praleidžia kartu. Kita vertus, nežinomybė dėl ateities, neramios žinios apie viruso plitimą pastojimo planus verčia atidėti. Klinikos „Amberclinic“ gydytoja, akušerė ginekologė Lina Varaneckienė rekomenduoja nėštumo planavimą atidėti pasibaigus karantinui – apie virusą, sukeliantį COVID-19 ligą, žinome per mažai.

Pataria palaukti karantino pabaigos

Klinikos „Amberclinic“ gydytoja, akušerė ginekologė Lina Varaneckienė savo pacientėms rekomenduoja atidėti nėštumo planavimą, kol COVID-19 pandemija nuslūgs ir baigsis karantinas. Pasak gydytojos, SARS-Cov-2 virusas, sukeliantis COVID-19 ligą, yra dar labai mažai ištyrinėtas, tad poveikis vaisiui nėra iki galo žinomas.

„Su teigiamu COVID-19 testu pasaulyje jau yra pagimdžiusių moterų, jų naujagimiai buvo sveiki. Lietuvoje taip pat buvo atvejis, kai moteris, kurios COVID-19 testas buvo teigiamas, pagimdė sveiką naujagimį. Bet yra moterų, kurioms buvo pasireiškęs plaučių uždegimas, jų naujagimių COVID-19 testas buvo teigiamas. Dabar tiriama, kaip virusas perduodamas. Tiesiogiai per placentą neturėtų būti, nes virusai nepersiduoda per placentą vaisiui. Greičiausiai naujagimis užsikrečia nuo sergančios moters po gimimo“, – sako gydytoja L.Varaneckienė.

Pasak akušerės ginekologės, manoma, kad COVID-19 ligos poveikis vaisiui – kaip ir kitų virusinių infekcijų. „Labai pavojinga bet kokia virusinė infekcija nėštumo pradžioje, 6 savaitė yra kritinė. Nėščiajai užsikrėtus virusine infekcija, gali būti labai rimtos pasekmės dėl apsigimimų vaisiui, – teigia gydytoja L.Varaneckienė, – ne pats viruso veikimas, bet pakilusi temperatūra besivystančiam vaisiui yra pagrindinis faktorius.“

Nėštumo priežiūra ir gimdymas COVID-19 pandemijos metu

Teigiamas gimdyvės COVID-19 testas gali labai aptemdyti vieną jautriausių gyvenimo įvykių – vaiko gimimą. „Kai pagimdo, rekomenduojama būtinai dažnai plauti rankas, dėvėti veido kaukę. Žindyti gali, tik labai svarbu higiena. Jeigu pagimdo moteris, kuriai pasireiškė simptomai, net geriau būtų nutraukti pieną ar maitinti mišinuku, tai gali daryti sveikas artimas šeimos narys, kad mama neturėtų artimo kontakto su naujagimiu“, – sako akušerė ginekologė L.Varaneckienė.

Nėštumą planuoti vėliau patariama ir dėl to, kad nėštumo priežiūra karantino metu sudėtingesnė. „Nėščiosios per nėštumą turi bent 7 kartus apsilankyti pas prižiūrintį mediką. Tai gali būti šeimos gydytojas ar akušeris ginekologas. Kai kuriuos vizitus galima telefonu pakonsultuoti, aptarti tyrimus, bet vaisiaus echoskopijos niekaip negali padaryti nuotoliniu būdu. Dalis echoskopijų daromos ligoninių konsultacijų skyriuose, o ten yra didesnė COVID-19 infekcijos rizika“, – teigia gydytoja L. Varaneckienė.

Pasak gydytojos, nėštumas COVID-19 pandemijos metu kelia daugiau streso negu įprastu laikotarpiu: „Nėščiosios susirūpinusios, kita vertus, džiaugsmas, kad laukiesi, ko gero, viršija tą rūpestį. Visos labai saugosi, visoms primenu, kad laikytųsi taisyklių – svarbiausia plautis rankas ir kuo labiau laikytis saviizoliacijos. Idealu būtų, kad nėščioji visąlaik būtų namuose“, – sako „Amberclinic“ akušerė ginekologė L.Varaneckienė.

Pas gydytoją, akušerę ginekologę Liną Varaneckienę galima registruotis manodaktaras.lt platformoje