2019-ųjų Nobelio medicinos premijos paskelbimas / „Scanpix“ nuotr.

Nobelio medicinos premija – už atradimus tyrinėjant ląstelių reakciją į deguonį

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-10-07 17:26
Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje paskirta trims mokslininkams – britui ir dviem amerikiečiams. Peter Ratcliffe iš Oksfordo universiteto, William Kaelin iš Harvardo universiteto ir Gregg Semenza iš Džonso Hopkinso universiteto atradimai, tikimasi, pasitarnaus gydant anemiją ir vėžį.
2019 m. Nobelio medicinos ir fiziologijos premija paskirta už atradimus, kaip ląstelės jaučia deguonies prieinamumą ir prie jo prisitaiko. Trys mokslininkai identifikavo molekulinius mechanizmus, atsakingus už genų veiklą reaguojant į įvairias deguonies koncentracijas.

Nobelio premijas teikianti Švedijos akademija pabrėžė, kad deguonies svarba suprantama šimtmečius metų, tačiau kaip ląstelės prisitaiko keičiantis deguonies lygiams, iki šiol buvo nežinoma. Deguonies koncentracija kūne svyruoja sportuojant, esant dideliame aukštyje, kai žaizda sutrikdo kraujotaką. Kai deguonies koncentracija krenta, ląstelės metabolizmas keičiasi.

Mokslininkų atradimai svarbūs anemijos, vėžio ir daugelio kitų susirgimų gydymui. Ląstelių deguonies prieinamumo jutimas gali paskatinti gaminti raudonuosius kraujo kūnelius ir formuotis kraujagysles. Taigi vaistai, kurie atkartotų šį ląstelių gebėjimą, gali būti veiksmingi gydant anemiją. Piktybiniai navikai, kad galėtų augti, skatina naujų kraujagyslių susidarymą. Tad vaistai, kurie šį procesą sustabdytų, galėtų padėti užkirsti kelią vėžio vystymuisi.

Parengta pagal BBC.com