Rūkymas susijęs su asmenine žmogaus branda. / Shutterstock nuotr.

Nusprendėte mesti rūkyti – nedarykite lemtingos klaidos

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2020-02-25 08:00
Apie rūkymą, jo daromą žalą bei būdus ir klaidas, kaip atsikratyti šios priklausomybės informacijos tikrai netrūksta. Visgi, lengvai mesti rūkyti pavyksta toli gražus ne kiekvienam. Kodėl?
Med. psichologė Neringa Bagdonaitė sako, kad didžiausia klaida, kuri daroma metant rūkyti savarankiškai – tai pasidavimas emocinei būsenai abstinencijos metu, tai yra pirmosiomis 3-5 dienomis. „Abstinencijos nikotinui sindromas, kaip ir kitos abstinencijos nėra lengvas ir malonus, tačiau atlaikomas procesas. Čia svarbu pabrėžti, kad nemalonūs nikotino nutraukimo požymiai praeina, jie nesitęsia amžinai“, – teikia N. Bagdonaitė.  Visgi, metantys rūkyti neretai pasiduoda silpnumo akimirkai ir pritrūksta vidinių pastangų atsispirti kūno poreikiui gauti nikotino.

Psichologė Neringa Bagdonaitė

Psichologė Neringa Bagdonaitė

Pasak psichologės, metant rūkyti savarankiškai, trečia diena be nikotino laikoma pačia sunkiausia – kritiška, tačiau po jos ateina palengvėjimas. Ką daro savarankiškai metantys rūkoriai? Dažniausiai palūžta trečią metimo rūkyti dieną, galvodami, kad nenusipelnė tokios agonijos savo gyvenime. „Labai svarbu, kad metantis rūkyti žmogus suvoktų, kad šiuo metu yra sunku todėl, kad jis meta rūkyti ir būtent šiuo laikotarpiu rekomenduojama pažiūrėti į šį procesą ne tik su kantrybe, bet ir su meile sau“, – sako N. Bagdonaitė.  Jos teigimu, tai reiškia, kad tomis dienomis nereikėtų iš savęs reikalauti pernelyg daug. Jeigu labai sunku, reikia leisti sau išsigulėti, išsirgti, atsižvelgti į kūno rodomus poreikius ir požymius. Tada ir abstinencijos laikotarpis bus lengvesnis tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

Kita klaida, pasak gydytojos, metant ar tik metus rūkyti, leisti sau parūkyti tik vieną cigaretę. Jei apsisprendžiama mesti rūkyti, ar nerūkoma jau kurį laiką, tokių išlygų sau nederėtų daryti. Kadangi medžiagos gavimas smegenyse palaiko ar atkuria priklausomybę, o tai savo ruožtu kelia priklausomybės požymius – nenumaldomą potraukį.

„Metantiems rūkyti asmenims yra labai svarbu įsisąmoninti, suvokti, kad jie yra savo kūno šeimininkai, o ne vergai“, – sako psichologė. Jos įsitikinimu, kiekvienas yra laisvas rinktis rūkyti ar ne, atsispirti kūno poreikiams, juos pažaboti ar jiems pasiduoti. Tai yra atsakomybės už savo veiksmus prisiėmimas. „Be šio žingsnio kova su nikotino priklausomybe gali būti ilgas žaidimas, kuriame, deja, gali tekti užimti pralaimėjusiojo vaidmenį“, – sako N. Bagdonaitė.

Psichologė atkreipia dėmesį, kad negalėjimas įgyvendinti savo tikslų, susijusių su metimu rūkyti, persikelia ir į kitas gyvenimo sferas, kai stokojama vidinės stiprybės ir nuolaidžiaujama aplinkybėms ar delsiama priimti svarbius sprendimus, o tai nėra naudinga ir pačiam asmeniui. Tad drąsiai galima sakyti, jog toks, iš pirmo žvilgsnio visai nekaltas įprotis, kaip rūkymas, yra neabejotinai susijęs su asmenine  žmogaus branda.

Pas gydytoją registruokitės internetu www.manodaktaras.lt