Organizmo detoksikacija: padėti ar netrukdyti?

Vanduo – viena iš būtinų sąlygų organizmui pašalinti toksinus. / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-11-23 17:15
„Dažnai pučia pilvą, jauti sunkumą pavalgius? Matyt, reikėtų išsivalyti žarnyną“ – tokius ir panašius patarimus apie įvairias organizmo detoksikacijos procedūras ir žarnyno valymą galima rasti socialiniuose tinkluose. Tad kaip tinkamai padėti organizmui atsikratyti toksinų, o gal tiesiog jam netrukdyti darniai dirbti – apie tai portale manodaktaras.lt kalbamės su vidaus ligų gydytoju, reabilitologu Jurgiu Dulinsku.

Žmogaus organizmas – tobula savireguliacijos sistema

Tradicinė medicina išlieka skeptiška, kalbant apie bendrą organizmo detoksikaciją, kai tuo tarpu, netradicinės medicinos atstovai propaguoja organizmo valymą kaip vaistą nuo visų ligų.  

Pasak gydytojo J.Dulinsko, terminas „organizmo valymas“ oficialioje medicinoje praktiškai neegzistuoja, mat tarptautinėje ligų klasifikacijoje (ICD-10) tokios diagnozės nėra, atitinkamai gydymo standartuose (protokoluose) nėra atitinkamo terapinio algoritmo: „Tokia nuostata grindžiama tuo, kad daugelį metų daugybė medicinos specialistų, pradedant patofiziologais ir baigiant patologais, ištyrė žmogaus fiziologiją ir nusprendė, jog organizmas yra  pakankamai tobula savireguliacijos sistema“.

Įrodymais pagrįsta medicinoje detoksikacija – tai apsinuodijimo narkotinėmis medžiagomis, alkoholiu ar endogeniniais toksinais gydymas. 

„Tikroji detoksikacija atliekama ligoninėje tais atvejais, kai kyla grėsmė gyvybei.  Kalbant apie dažnai minimą organizmo metabolinę arba lėtinę maistinę ar užterštos aplinkos intoksikaciją, organizmas užsiteršia tam tikrame metabolizmo lygyje kaip funkcionuojanti sistema. Medžiagų apykaitos produktai nuolat šalinami ir vėl atsiranda“, – aiškino vidaus ligų gydytojas, reabilitologas J.Dulinskas.

Kas „užteršia” mūsų organizmą?

Anot gydytojo, žmogaus organizmo padidinto užterštumo priežastimis gali būti:

 • nepakankamas audinių aprūpinimas deguonimi,
 • fermentų trūkumas,
 • vidaus organų pažeidimai,
 • uždegiminė reakcija,
 • netinkama mityba 

„Dėl šių priežasčių padidėja laisvųjų radikalų kiekis. Visi šie teršalai–metabolitai kaupiasi, nuodija organus ir audinius bei sukelia įvairius negalavimus. Tai atsitinka, kai sutrinka normalus organizmo funkcionavimas, vidaus organų (inkstų, kepenų veikla“, – teigė J.Dulinskas.                            

Vidaus ligų gydytojas, reabilitologas Jurgis Dulinskas
Vidaus ligų gydytojas, reabilitologas Jurgis Dulinskas

Kokiu būdu toksinai pašalinami iš organizmo?

Dar senovės Egipte įvairūs gydūnai mokėjo išvalyti žmogaus virškinamąjį traktą ir taip išgydyti daugelį ligų. Medicinos vystymosi istorijoje ilga laiką patalogija buvo siejama su įvairių nuodu organizme atsiradimu, todėl buvo taikomi tokie „gydymo“ metodai kaip kraujo nuleidimas, skrandžio plovimas bei klizmų naudojimas. 

Anot gydytojo, dabar taip pat siūlomas ne vienas organizmo valymo būdas kaip įvairių simptomų gydymas. Tačiau žmogaus kūnas evoliucijos metu sukūrė puikią apsaugos nuo kenksmingų medžiagų sistemą. 

Oda, inkstai, kepenys, plaučiai, limfinė sistema, virškinimo traktas sudaro labai sudėtingą ir gerai koordinuotą „valymo“ sistemą, kuri gana gerai veikia, jei žmogus sveikas. 

Kepenys 

Pasak vidaus ligų gydytojo, J.Dulinsko, metabolitai, kitaip dar vadinami toksinais, išsiskiria iš organizmo per kepenis, inkstus, storąją žarną ir odą. Todėl labai svarbu, kad šie organai darniai veiktų. 
 
„Mūsų kepenys sintezuoja tūkstančius gyvybiškai svarbių molekulių. Jos taip pat atlieka filtravimą ir yra pagrindinis organizmo detoksikacijos ir valymo organas. Kepenys išskiria tulžį, kuri užpildo tulžies pūslę ir pašalina visas geras ir blogas medžiagas į žarnyną“, – pasakojo reabilitologas.
 
Norint, kad kepenys būtų sveikos, patartina:

 • vengti alkoholio,
 • vengti cukraus ir dirbtinio maisto,
 • valgyti sveiką ir ekologišką maistą. 

Yra daug įvairių produktų valyti ir stiprinti kepenų funkciją.    

Žarnynas
                                          
Žarnynas – tai pat labai svarbus detoksikacijos organas, kuriam, gydytojo apgaileistavimu, dažnai skiriama per mažai dėmesio. 

Norint palaikyti gerą žarnyno veiklą, būtina:

 • gerti daug vandens (1,5–2 l/d),
 • valgyti maisto produktus, kuriuose yra daug maistinių skaidulų, pvz., žalias daržoves ir sėklas (chia ir linų sėklos).

„Kai kuriems žmonėms reikia specialių procedūrų išvalyti žarnyną. Jei nesituštinate kiekvieną dieną, gerkite daugiau vandens, gerkite magnį bei galite naudoti klizmą su filtruotu vandeniu“, – patarė vidaus ligų gydytojas J.Dulinskas.

Inkstai
 
Na o geriausias būdas valyti inkstus – naudoti geros kokybės vandenį.  

Veiksmingiausia organizmo detoksikacija, pasak gydytojo, yra sveikas gyvenimo būdas: 

 • rūkalų ir svaigalų nutraukimas,
 • fizinis aktyvumas
 • subalansuota mityba (pvz., Viduržemio jūros regiono mityba).

„Paprastai tokios rekomendacijos erzina skaitytoją, nes išvardyti visi tie patys patarimai: negerkite alkoholio, nerūkykite, nevalgykite saldumynų, gerkite vandenį, daugiau judėkite, – teigė J.Dulinskas. – Kita problema yra ta, kad mes, nors ir nemažai žinome apie ryšį tarp mitybos ir sveikatos, tačiau tikrasis mokslas yra palaidotas po daugybe nereikalingos ir net žalingos informacijos kaip pseudomoksliniai tyrimai, už kuriuos moka maisto bendrovės, bei propaganda, kurią vykdo farmacijos pramonė”.

Užsiregistruoti konsultacijai pas „Innmed” vidaus ligų gydytoją, reabilitologą Jurgį Dulinską galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.