Otorinolaringologas: pavėluotas gydymas gali iššaukti pavojingas komplikacijas

Ausies skausmas; ausų ligos / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-02-02 13:49
Jei jums skauda ausį, tačiau per vėlai kreipiatės į gydytoją arba ne iki galo išgydote ir infekcija vidurinėje ausyje vis pasikartoja – gali laukti skaudžios pasekmės. Su Klaipėdos respublikinės ligoninės gydytoju otorinolaringologu Valdu Bernotu portale manodaktaras.lt kalbamės apie tai, kaip atsiranda lėtinės ausų ligos, kurių pavėluotas gydymas gali iššaukti pavojingas komplikacijas, o kartais gali net prireikti chirurginio įsikišimo.

Gydytojas neslepia, jog per jo ilgametę darbo praktiką yra buvęs ne vienas atvejis, kai dėl įvairių ausų skausmų žmonės kreipėsi pavėluotai – tuomet, anot jo, nereikia stebėtis, kodėl, rodos, paprastas negalavimas gali komplikuotis į rimtą ligą.

Kuo pavojingas lėtinis vidurinės ausies uždegimas?

„Vienas įsimintiniausių atvejų – 83 metų moteris stacionarizuota skubos tvarka į Klaipėdos ligoninę. Pacientė skundėsi dešinės galvos pusės stipriu skausmu, dešinės ausies skausmu, pūliavimu, galvos svaigimu, jau kurį laiką turėjo prastą klausą, o jos veidas buvo „persikreipęs“, – pasakojo gydytojas otorinolaringologas V.Bernotas. 

Gydytojas otorinolaringologas Valdas Bernotas
Gydytojas otorinolaringologas Valdas Bernotas

Paaiškėjo, jog senjorei ausis nesveikuoja jau ne vienerius metus, nuolat pūliuoja, jau keletą metų vargina galvos skausmai, tačiau sustiprėjo per paskutinius porą mėnesių, o labiausiai moteris sunerimo, kai persikreipė veidas (anot gydytojo, veidinio nervo parezė atsirado prieš keletą savaičių). 

Po išsamių tyrimų moteriai nustatytas lėtinis vidurinės ausies uždegimas (lėtinis atikoantralinis otitas), kurio metu vidurinėje ausyje formuojasi  – cholesteatoma.

„Cholesteatoma – tai daugiasluoksnio plokščiojo ragėjančio epitelio (odos) atsiradimas vidurinėje ausyje bei oringose smilkinkaulio struktūrose. Kitaip tariant, tai yra nenormalus odos augimas vidurinėje ausyje, už ausies būgnelio. Tai gali būti įgimta, bet dažniausiai sukelia pasikartojančios vidurinės ausies infekcijos“, – pasakojo otorinolaringologas.

Anot gydytojo, dažnai ausyje išsivysto darinys kaip cista arba maišelis, kurio viduje dauginasi odos ląstelės (keratinas), atsiranda senos ląstelės. Kadangi šios negyvos odos ląstelės „maiše“ kaupiasi, cholesteatoma didėja, augimas plinta gilyn į vidurinės ausies struktūras, vyksta aplinkinių struktūrų destrukcija. 

Tai gali turėti įtakos žmogaus klausai, pusiausvyrai ir veido raumenų funkcijai.

Normalus ausies būgnelis
Normalus ausies būgnelis

Kas sukelia cholesteatomą?

Be pasikartojančių infekcijų, pasak otorinolaringologo V.Bernoto, cholesteatomą taip pat gali sukelti prastai veikiantis Eustachijaus vamzdis (kanalas, jungiantis vidurinę ausį ir nosiaryklę). 

Eustachijaus vamzdis leidžia orui patekti į ausį ir išlyginti ausies slėgį. Jis gali neveikti tinkamai dėl bet kurios iš šių priežasčių: lėtinės ausų infekcijos, iškrypusios nosies pertvaros, adenoidų, sinusų infekcijos, dažnų peršalimo ligų, alergijų.

„Jei Eustachijaus vamzdis neveikia tinkamai, vidurinėje ausyje gali atsirasti dalinis vakuumas. Dėl to ausies būgnelio dalis gali būti įtraukta į vidurinę ausį ir susidaryti cista, kuri gali virsti cholesteatoma“, – teigė gydytojas.

Labai retais atvejais kūdikis gali gimti su cholesteatoma. Įgimtos cholesteatomos gali susidaryti vidurinėje ausyje ar kitose ausies vietose.

Ausies būgnelis su kraštine perforacija ir užpakalinės kaulinės landos sienos defektu, pro perforaciją stebima cholesteatoma (padidinta)
Ausies būgnelis su kraštine perforacija ir užpakalinės kaulinės landos sienos defektu, pro perforaciją stebima cholesteatoma (padidinta)

Iš kokių simptomų galima „įtarti“ cholesteatomą?

Pasak V.Bernoto, simptomai, susiję su cholesteatoma, paprastai prasideda švelniai, o tampa sunkesni ir ryškesni jau vėlesnėse ligos stadijose.

Pagrindiniai požymiai:

  • pradžioje iš pažeistos ausies gali atsirasti vandeningų išskyrų, vėliau jos tampa žalios arba geltonos spalvos, kartais su krauju ir/ar nemalonaus kvapo;
  • cholesteatomai augant, galimas spaudimo jausmas ausyje;
  • vėliau atsirasti skausmas ausyje arba už jos.

Kas nutinka, jei vidurinėje ausyje atsiradęs suragėjusios odos darinys (cholesteatoma) laiku negydomas?

„Esant pūliavimams ir didėjant cholesteatomai, pažeidžiami klausos kauliukai, būgnelis, todėl pradeda blogėti klausa. Jei cholesteatoma negydoma, ji gali išplisti apie vidinės ausies pusiausvyros organus ir sukelti galvos svaigimą“, – pasakojo otorinolaringologas.

Taigi, ilgainiui, anot gydytojo, cholesteatoma didėja ir turi savybę ardyti greta esančius audinius – būgnelį, klausos kauliukus, gali pasiekti galvos smegenis ir kitas svarbias šalia esančias anatomines struktūras. 

O negydant gali sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas, tokias kaip meningitą, galvos smegenų abscesą, veidinio nervo paralyžių, klausos praradimą. 

„Deja, tai tik „ledkalnio viršūnė“.  Ausyje viskas išsidėstę milimetrų dalimis – reikia suprasti, kad tame kūbiniame centimetre yra labai daug svarbių struktūrų. Negydoma cholesteatoma padidės ir sukels komplikacijų – nuo lengvų iki labai sunkių. Ausyje besikaupiančios negyvos odos ląstelės sudaro idealią aplinką bakterijoms ir grybeliams klestėti. Tai reiškia, kad cista gali infekuotis, sukeldama uždegimą ir nuolatinį ausies pūliavimą, todėl pūliavimai nuolat kartosis“, – paaiškino otorinolaringologas V.Bernotas.

Jeigu atsiranda minėti simptomai ar jų derinys, patariama nedelsti ir kuo skubiau kreiptis į specialistus.

Išplitusi cholesteatoma – pašalinta operacijos metu
Išplitusi cholesteatoma – pašalinta operacijos metu

Kaip ši liga diagnozuojama?

Pask gydytojo, otoskopuojant, mikroskopu ar endoskopu pirmiausia ištiriamas ausies vidus, išvaloma išorinė klausomoji landa. 

„Tai leidžia pamatyti, būgnelį, įvertinti jį, ar nėra perforacijos (būdingas kiauras būgnelis su krašte esančiu defektu), pro kurią galima pastebėti cholesteatomą. Esant įtarimui, pacientas siunčiamas atlikti kompiuterinės tomografijos, jei nėra akivaizdžių cholesteatomos požymių“, – sakė gydytojas otorinolaringologas V.Bernotas.

Kompiuterinė tomografija taip pat gali būti paskirta, jei atsiranda tam tikrų simptomų, tokių kaip galvos svaigimas ir veido raumenų silpnumas ar paralyžius.

Kaip gydomas lėtinis vidurinės ausies uždegimas? Kada prireikia operacijos?

Pasak gydytojo, nustačius atikoantralinės ligos paūmėjimą, dažniausiai skiriami antibiotikai, ausų lašai ir kruopštaus ausies valymo režimas, siekiant sumažinti uždegimą ir sustabdyti pūliavimą. Taip pat rekomenduojama nešlapinti ausies.

„Tačiau lėtinis otitas su cholesteatoma „gydomas“ vieninteliu būdu – šis odos darinys iš ausies pašalinamas chirurginiu būdu. Ji turi būti pašalinta, kad būtų išvengta komplikacijų. Deja, cholesteatomos natūraliai neišnyksta – paprastai toliau auga ir sukelia papildomų problemų“, – teigė otorinolaringologas V.Bernotas.

Pasak jo, kuo liga diagnozuojama anksčiau, tuo geresni gydymo rezultatai. Kai procesas nėra labai išplitęs, operacijos metu klausa yra išsaugoma ar net pagerinama. Esant išplitusiai cholesteatomai bei įtariant prasidedančias komplikacijas, gydytojo teigimu, atliekama radikali ausies operacija.

„Jeigu operacijos metu pavyksta išsaugoti klausos kauliukus bei būgnelio likučius, ligonio klausos likučiai išsaugomi, tačiau klausos pagerinimo prognozė iš esmės yra bloga. Po šių operacijų klausa nepagerėja, gali išlikti periodinis pūliavimas, tačiau apsisaugoma nuo gresiančių komplikacijų“, – paaišino otorinolaringologas.

Rasti gydytoją otorinolaringologą konsultacijai galite platformoje manodaktaras.lt