Otorinolaringologas: suskaudus ausiai, geriau nesivadovauti liaudies išmintimi

Ausų skausmas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-10-28 11:16
Atšalus orams ir prasidėjus peršalimo ligoms, vidurinės ausies uždegimų atvejų padažnėjimas akivaizdus – pastebi gydytojas otorinolaringologas Valdas Bernotas. Su portalo manodaktaras.lt skaitytojais jis sutiko pasidalinti patarimais, ką daryti, suskaudus ausiai, kaip išvengti įvairaus pobūdžio ausų uždegimų ir kodėl nepatartina pernelyg uoliai jų valyti.

Kodėl žmogui skauda ausį?

Ausies skausmas arba otalgija yra vienas dažniausiai pasitaikančių simptomų otorinolaringologų praktikoje. Ausies inervacija (nervų ir nervinių skaidulų pasiskirstymas) yra labai sudėtinga, susideda net iš penkių šaltinių – trišakio, veido, liežuvinio ryklės ir klajoklio galvos nervų bei kaklo rezginio – todėl priežasčių, kodėl žmogui gali skauda ausį, yra labai daug.

Kokio pobūdžio būna ausų skausmai?

Otalgija gali būti pirminė ir antrinė:

Pirminė – kai skausmas kyla dėl patologinio proceso ausies ribose (ausies kaušelio, išorinės klausomosios landos, būgnelio, būgninės ertmės patologijos). 

Antrinė – kai skausmas plinta iš tolimesnių vietų ir yra nesusijęs su ausies patologija. Nustatyti priežastį, kai skausmą sukelia nosies, prienosinių ančių, ryklės ir burnos ar dantų bei dantenų ligos paprastai pavyksta ištyrus otorinolaringologui, bet dažnai prireikia ir kitų specialistų. Netgi apie 50 proc. visų ausies skausmų yra ne otologinės kilmės. 

Gydytojas otorinolaringologas Valdas Bernotas
Gydytojas otorinolaringologas Valdas Bernotas

Kas sukelia vidurinės ausies uždegimą?

Viena dažniausių ir svarbiausių pirminės otalgijos priežasčių – tai ūmus vidurinės ausies uždegimas, kuriuo dažniausiai serga vaikai iki trejų metų. Netgi trečdalis vaikų iki trejų metų amžiaus viduriniosios ausies uždegimu suserga tris ar daugiau kartų. 

Vaikai suserga dažniau dėl Eustachijaus vamzdžio (tai vamzdelis jungiantis nosiaryklę su vidurine ausimi) anatominių ypatybių, jis būna trumpesnis, minkštesnis ir horizontalesnis nei suaugusių, todėl infekcija lengviau patenka, o susikaupęs vidurinėje ausyje uždegiminis sekretas sunkiau pasišalina.

Dėl gausių skausmo receptorių ausyje, jau esant ankstyvoms uždegimo stadijoms, jaučiamas stiprus skausmas giliai ausyje, kurį lydi karščiavimas, ausies užgulimas, prikurtimas. 

Kartais dėl susikaupusio uždegiminio sekreto būgnelis pratrūksta praėjus kelioms paroms ar netgi po keletos valandų. 

Vidurinės ausies uždegimas gali atsirasti dėl:

  • slogos,
  • gripo,
  • ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. 

Minėtų ligų sukėlėjai (virusai) pakenkia nosies gleivinės ir ausies trimito virpamojo epitelio funkcijai, todėl minėti mikrobai jau gali patekti į būgninę ertmę ir sukelti ūminį jos gleivinės uždegimą. 

Sergant virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, ūminis vidurinis otitas dažniau vystosi žmonėms, kuriems yra iškrypusi nosies pertvara, padidėjusios nosies kriauklės, nosiaryklėje yra adenoidai, lėtinis rinosinusitas, kurie serga alerginėmis ir endokrininėmis ligomis. 

Nepūlingas vidurinės ausies uždegimas – tai skyščio susikaupimas už būgnelio be uždegimo požymių. Skausmas paprastai yra nestiprus, labiau būdingas pilnumo jausmas ausyje ir susilpnėjusi klausa. Dažnai atsiranda po persirgto ūmaus vidurinės ausies uždegimo, tačiau gali atsirasti ir dėl barotraumos arba alergijos.

Šia liga dažnai serga vaikai dėl padidėjusių adenoidų ar dažnų adenoiditų. Taigi, jei tėveliai pastebi, kad vaikas neišgirsta, perklausia – svarbu pasikonsultuoti su gydytoju. Nes ši liga yra dažniausiai daugelio lėtinių ausų ligų pradžia.

Perforuotas ausies būgnelis – ausies būgnelio plyšimas. Ausies būgnelis yra ganėtinai trapus ir gali lengvai suplyšti dėl mechaninio sužalojimo, smūgio, slėgio pasikeitimo ar sprogimo. Be aštraus ausies skausmo, gali staiga suprastėti klausa, iš ausies pasirodyti skystis arba atsirasti spengimas ar dūzgimas ausyje.

Todėl visais atvejais labai svarbu laiku kreiptis į otorinolaringologą.

Kaip gydomas ausų uždegimas? 

Kaip visada mėgstu sakyti, nereikia vadovautis liaudies išmintimi, kaip pavyzdžiui, sakoma, jog negydoma sloga praeina po septynių dienų, gydoma – per savaitę. Šiuo atveju, jei pajutote ausies skausmą ir jis nepraeina, nereikia delsti, kad būtų išvengta komplikacijų.

Na o gydant svarbiausia malšinti skausmą ir šalinti sukėlusią priežastį. Ūminis vidurinės ausies uždegimas gydomas: skausmą ir uždegimą mažinančiais vaistais, anemizuojančiais lašais į nosį, sisteminio poveikio dekongestantais (receptiniai vaistai, mažinantys nosies paburkimą).

Nereikėtų nustebti, kad gydytojas iškart neskiria antibiotikų. Juos tikslinga skirti, jei ligoniui kyla temperatūra, išreikštas skausminis sindromas, per 48–72 valandas nuo ligos pradžios pablogėja bendra būklė. Antibiotikas skiriamas ne trumpiau kaip 7–10 dienų. 

Antibiotikų lašai skiriami tik kai yra būgnelio perforacija. Skausmui sumažinti galima skirti vietinio poveikio nuskausminamuosius lašus.

Kartais persirgus pūlingu vidurinės ausies uždegimu ar patyrus traumą, lieka būgnelio perforacija. Nedidelės perforacijos sugyja savaime, tačiau reikia saugoti, kad į ausį nepatektų vandens. 

Didesnės perforacijos, ypač kai būgnelyje susiformuoja randinis kraštas, gydomos chirurgiškai – atliekama timpanoplastika (būgnelio užlopymo operacija). Jei būgnelis plyšo įkritus į vandenį ar jis buvo pradurtas – tam, kad nesupūliuotų, skiriama lantibiotikų lašų į pažeistą ausį. Taip pat patariama vengti vandens patekimo į pažeistą ausį, kol būgnelis sugis ar bus atlikta operacija.

Ar netinkamas ausų valymas gali išprovokuoti skausmą?

Ausys nereikalauja ypatingos priežiūros – jų nereikia nei šveisti, nei ypatingai prausti muilu ar juolab į ausis nukreipti dušo vandens srovės.

Dažna išorinio otito priežastis – pernelyg uolus ausų valymas ausų krapštukais. Valant ausies landoje gali atsirasti nedideli įtrūkimai, kurie sudaro sąlygas patekti infekcijai.

Neretai išorinis otitas dar vadinamas „plaukiko ausimi“ – tai išorinės klausomosios landos uždegimas. Išorinės ausies pažeidimo sukeltas skausmas yra lokalizuotas, jį lydi niežulys, pilnumo jausmas ausyje, gali atsirasti gelsvos ar skaidrios spalvos išskyros iš ausies, kartu su klausos susilpnėjimu ir ausies landos patinimu.

Priežastis, dėl kurios išorinis otitas dažniausiai vadinamas „plaukiko ausimi“, yra ta, kad dažnai išsivysto, kai nešvarus vanduo patenka į ausies kanalą.

Ausys nereikalauja ypatingos priežiūros – jų nereikia nei šveisti, nei ypatingai prausti muilu ar juolab į ausis nukreipti dušo vandens srovės.

Sieros kamštis – ar jis gali sukelti skausmą?

Sieros kamštis – tai išorinėje klausomojoje landoje susikaupusi padžiūvusi siera, susimaišiusi su riebalinių liaukų sekretu ir užkimšusi landą. Sieros kamščių ausyse formavimosi žmonės nejaučia – tiesiog ima prasčiau girdėti. 

Kai formuojasi kamštis, dar ne visiškai užkemšantis landą, ausis turi polinkį pati išsivalyti. Be abejonės, įtakos kamščio formavimuisi turi pomėgis ausis valytis krapštukais, siera tiesiog nustumiama gilyn. 

Jei, pradėjus formuotis sieros kamščiui, į ausį dar papuola vandens, jis išbrinksta, užkemša landą, o ausies kanalas nebepraleidžia oro. Kamštis pajuntamas tada, kai visiškai užkemša landą. Tada žmogus pajunta diskomfortą, nes ausis užgula, atsiranda pilnumo ar spaudimo jausmas ausyje, sutrinka klausa, ją ima skaudėti.

Šalinti patiems sieros kamštį nepatartina. Neretai žmonės prisidaro labai rimtų bėdų, mėgindami plauti ar naudodami ausies žvakes. Tai gana pavojingos procedūros, kurios dažniausiai nėra veiksmingos. Mėginant pašalinti kamštį patiems, galima sužeisti išorinės klausomosios landos odą, pradurti būgnelį ar sukelti ausies uždegimą.

Todėl pajutus simptomus, vertėtų kreiptis į specialistą.

Užsiregistruoti konsultacijai pas „Northway“ medicinos centro gydytoją otorinolaringologą Valdą Bernotą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia