Pacientai laukia gripo vakcinos: susidomėjimas kelis kartus didesnis nei pernai

Skiepijimas, vakcina, skiepai / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-09-04 12:42
Šiemet medikai kaip niekada anksčiau rekomenduoja pasiskiepyti nuo gripo. Baiminamasi, kad gripo sezonas sutaps su antrąja COVID-19 banga, tuomet bus sudėtinga atskirti pacientų srautus ir išvengti situacijos, kai sergantieji susirgs ir COVID-19, ir gripu. Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas, Vilniaus Centro poliklinikos direktorius, gydytojas pediatras doc. dr. Kęstutis Štaras sako, kad pacientų susidomėjimas gripo vakcina šiemet labai didelis, poliklinikos vadovas prognozuoja, kad norinčių pasiskiepyti šiemet bus 3-4 kartus daugiau.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas, Vilniaus Centro poliklinikos direktorius doc. dr. Kęstutis Štaras sako, kad šiemet jaučiamas 3-4 didesnis nei pernai pacientų susidomėjimas gripo vakcina. Paprastai, pasak K.Štaro, komercinė gripo vakcina poliklinikas pasiekia rugsėjo antroje pusėje. O kada poliklinikas pasieks kompensuojama gripo vakcina, kuria skiepijami rizikos grupėms priskiriami žmonės, kol kas neaišku.

Pasak Vilniaus Centro poliklinikos vadovo, pasiskiepijus nuo gripo, bus lengviau atskirti pacientų srautus.  „Verta dėl to, kad galėtume paprasčiau diferencijuoti susirgimą, laiku diagnozuoti, ar tai karščiavimas dėl gripo, ar koronavirusas. Aišku, perkame ir gripo testus, kad identifikuotume, ar tai gripas A, ar gripas B. Jeigu teigiamas gripo testas, tikėtina, kad koronavirusu pacientas neserga, nors negalima bus ir to atmesti.  Be to, kaip ir iki koronaviruso, nuo gripo pasiskiepiję žmonės serga lengvesne forma“, – sako K.Štaras.

Pasak gydytojo, šį sezoną gali būti užsikrėtimų abejomis ligomis. „Gali būti, kad pradės sirgti COVID-19 ir tada užsikrės gripu ar atvirkščiai. Turėtų būti daugiau komplikacijų, mirčių, todėl skatinčiau skiepytis nuo gripo“,  – sako Centro poliklinikos vadovas K.Štaras.

Gydytojas pediatras, Centro poliklinikos vadovas, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas doc. dr. Kęstutis Štaras. Asmeninio archyvo nuotr.
Gydytojas pediatras, Centro poliklinikos vadovas, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas doc. dr. Kęstutis Štaras. Asmeninio archyvo nuotr.

Prieš kelias savaites sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pareiškė, kad visiems norintiems gripo vakcinų neužteks. Tačiau Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas nesiima vertinti ministro prognozės. „Kiek girdėjau iš ministro pasakymo, kad užsakymas yra žymiai didesnis – perkama daugiau vakcinų negu praeitais metais. Ir mes didesnius kiekius esame užsakę. Gali būti problemų su tiekimu, bet čia jau turbūt sužinosime, kai pasirašinėsime sutartis ir pasikalbėsime su tiekėjais, kurie laimės konkursus“, – sako K.Štaras.

Pasak jo, nuo gripo geriausia skiepytis jau spalį, kad imunitetas susiformuotų ir išsilaikytų iki pavasario.

COVID-19 paskatino pacientų sąmoningumą

Centro poliklinikos vadovas K.Štaras sako pastebintis didesnį pacientų susidomėjimą ne tik gripo vakcinomis – šiemet šioje poliklinikoje tris kartus daugiau pacientų norėjo pasiskiepyti ir nuo erkinio encefalito. K.Štaras tai sieja su tuo, kad COVID-19 pandemija pasaulyje paskatino pacientų sąmoningumą. „Sąmoningumas pasikeitė. Džiaugiuosi, kad žmonės nebesiklauso politikų, sakančių, kad skiepai nepadeda, o įsiklauso į medikų patarimus“, – sako K.Štaras.

Pasak Centro poliklinikos vadovo, COVID-19 pandemija prisidėjo ir prie geresnių pacientų higienos įpročių. „Kaip plauti rankas, kaip sveikintis, kaip bendrauti, išlaikant atstumą vienas nuo kito, tą pastebime netgi vaikštant po įstaigą. Keičiasi žmonių samprata. Mažiems vaikams formuoja tuos higieninius įgūdžius, vyresni galbūt prisimena, o tie, kurie nemokėjo, išmoksta“, – sako Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas, Vilniaus Centro poliklinikos direktorius K.Štaras.