Pandemija davė postūmį telemedicinos plėtrai JAV – nuotolinė medicina liks

Telemedicina. Videokonsultacija su gydytoju / Shutterstock nuotr.
Autorius: Manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-05-20 09:49
Kad telemedicina įsitvirtins, JAV prognozuota jau nuo 1960-ųjų. Tačiau stipriausią postūmį telemedicinos plėtrai davė COVID-19 pandemija. Nuotolinės konsultacijos pasiteisino, todėl JAV neabejojama, kad gydytojai ir toliau taikys hibridinę praktiką – gyvas konsultacijas derins su nuotolinėmis.

Prognozuojamas augimas

Terminai telesveikata, telemedicina ir e-sveikata teisine prasme skiriasi, tačiau pacientai juos vartoja sinonimiškai apibūdinti sveikatos priežiūros paslaugos suteikimą ne tiesioginiu būdu. Gydytojai gali konsultuoti telefonu, elektroniniu paštu, SMS žinutėmis, vaizdo ryšiu.

Nuotolinių konsultacijų poreikis JAV labai išaugo COVID-19 pandemijos metu. Pavyzdžiui, Bostone įsikūręs ligoninių ir gydytojų tinklas „Partners HealthCare“ vasarį įvykdė 1 tūkst. 600 nuotolinių konsultacijų, kovą – 89 tūkst., balandį – 242 tūkst.

Rinkos tyrimų kompanija „Forrester Research“ prognozuoja, kad iki 2020 metų pabaigos visose JAV nuotolinių konsultacijų bus įvykdyta milijardas.

Telemediciną pripažįsta draudikai ir kompensuoja konsultacijas

Telemedicinos plėtrą JAV stabdė tai, kad daugelio amerikiečių sveikatos draudimas nekompensuoja arba kompensuoja tik nedidelę dalį išlaidų už nuotolinę konsultaciją, o gydytojams nebuvo atlyginama už nuotoliniu būdu suteiktas paslaugas. Vidutiniškai gydytojo nuotolinė konsultacija, pavyzdžiui, įvertinant gripo simptomus, šioje šalyje kainuoja iki 100 JAV dolerių.

COVID-19 pandemijos metu ši situacija pasikeitė. Federalinės sveikatos draudimo programos „Medicare“ ir „Medicaid“ ir daugelis privačių draudikų pradėjo kompensuoti konsultacijas nuotoliniu būdu. O pagal „Medicare“ programą, gydytojams ir ligoninėms už daugelio specialistų nuotolines konsultacijas buvo pradėta atlyginti kaip už gyvas konsultacijas.

Ateities sveikatos priežiūra – gyvų ir nuotolinių konsultacijų derinys

Situacija JAV rodo, kad nuotolinės konsultacijos pilnai nepakeis gyvų vizitų pas gydytojus. Telemedicina JAV COVID-19 pandemijos metu neaugo tiek, kiek sumažėjo gyvų konsultacijų. Privataus JAV fondo „Commonwealth Fund“ atliktame tyrime analizuoti 50 tūkst. sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų duomenys. Nuo kovo vidurio gyvų vizitų pas gydytojus sumažėjo 60 proc., tačiau nuotolinės konsultacijos sudarė tik maždaug 30 proc. dar vykusių konsultacijų.

Gyvos konsultacijos vis tiek būtinos tam tikroms diagnozėms nustatyti ir sudėtingų būklių gydymui. Nes telemedicinos konsultacijos – trumpos, koncentruojamasi labiau į vieną problemą, o kai kuriems pacientams sunku užtikrinti privatumą namuose dalyvaujant nuotolinėje konsultacijoje. Be to, ne visų pacientų išmaniųjų telefonų kameros leidžia nuotoliniu būdu apžiūrėti paciento gerklę ar ausis, ne visi pacientai turi pulsoksimetrus ar kraujospūdžio matuoklius, o šių prietaisų duomenys suteikia gydytojui papildomos informacijos apie paciento būklę.

Tačiau analitikai ir medikai nesitiki, kad „telemedicinos džinas sugrįš atgal į butelį“, kai baigsis koronaviruso krizė.

Neabejojama, kad pasibaigus pandemijai, medikai taikys hibridines praktikas – derins telemediciną ir gyvus pacientų vizitus. Tokią praktiką skatina ir situacija Lietuvoje, nes poliklinikos dėl saugumo reikalavimų dabar tegali priimti perpus mažiau pacientų.

Išbandyti videokonsultaciją su gydytoju galite platformoje manodaktaras.lt, paspaudę čia.

Parengė Monika Kairienė pagal washingtonpost.com