Paprastas tyrimas padės nustatyti agresyvų prostatos vėžį

Paprastas tyrimas padės nustatyti agresyvų prostatos vėžį / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-12-04 12:00
Naujas tyrimas gali iš pagrindų pakeisti prostatos vėžio diagnostiką ir turėtų išsklaidyti neapibrėžtumą vyrams, kuriems įtariamas prostatos vėžys. Tyrimui reikės tik šlapimo mėginio. Iš šlapimo nustatoma, ar prostatos vėžys – agresyvus, kurį reikia skubiai gydyti, ar geriau pasirinkti aktyvaus sveikatos stebėjimo taktiką.

Naują prostatos vėžio diagnostikos metodą kuria Rytų Anglijos universitetas ir Norfolko ir Norvičo Universitetinė ligoninė. Šlapimo mėginius tyrimui vyrai galėtų surinkti namuose – tai būtų paprasčiau nei dabartiniai prostatos vėžio nustatymo metodai. Be to, iš šlapimo tyrimo agresyvų prostatos vėžį nustatyti galima tiksliau, taip išvengiant invazinių tyrimų.

Šlapimo mėginyje išmatuojamas tam tikrų biožymenų kiekis. Padidėjęs specifinių biožymenų kiekis siejamas su agresyvaus prostatos vėžio rizika. Naujasis tyrimas skirtas vyrams, kuriems įtariamas prostatos vėžys, ir tiems, kurie dėl lėtos eigos pasirinkę aktyvų sveikatos stebėjimą.

Prostatos vėžį įtarti galima atlikus PSA (prostatos specifinio antigeno) nustatymo tyrimą iš kraujo mėginio. Kai prostatoje yra vėžys, PSA – baltyminės medžiagos, kurią gamina prostata – kiekis kraujyje dažniausiai padidėja. Tačiau šis tyrimas nėra labai tikslus. Nemažai atvejų PSA lygis padidėja ne dėl vėžio, o kitų priežasčių. Pasitaiko atvejų, kai PSA lygis kraujyje išlieka normalus, net ir esant vėžiui.

Kitas tyrimas prostatos vėžiui nustatyti – digitalinis rektalinis tyrimas (prostatos apčiuopa pirštu per tiesiąją žarną). Tačiau šis tyrimas taip pat nėra tikslus – vėžinis procesas prostatoje vystosi lėtai, tad pakitimų galima ir neapčiuopti, nors vėžys jame jau yra. Tyrimas ultragarsu tikslesnis, tačiau vėžio diagnozei patvirtinti ar paneigti vis tiek būtina atlikti prostatos biopsiją – įtartinus audinius ištirti mikroskopu.

Prostatos vėžys dažniausiai vystosi lėtai ir nesukelia sveikatos problemų visą žmogaus gyvenimą. Kadangi gydymo šalutiniai poveikiai gali sukelti daugiau problemų nei aktyviai negydoma liga, esant ankstyvai vėžio stadijai, medikai siūlo aktyvaus stebėjimo taktiką – dažniau atlikti PSA lygio kraujyje tyrimus, prostatos apčiuopą. Pasirinkus stebėjimo taktiką, vertinama, kaip vystosi vėžinis procesas ir kada reikia gydymo.

Tyrimo, kuris nustatytų, ar navikas bus agresyvus, nėra, todėl nuspręsti dėl tinkamos taktikos sunku. Taigi britų mokslininkų sukurtas agresyvaus prostatos vėžio nustatymo būdas iš šlapimo mėginio gali įnešti aiškumo. Tiems vyrams, kuriems pasirinko aktyvų sveikatos stebėjimą, toks tyrimas iš šlapimo gali sumažinti vizitų pas gydytoją dažnumą ir leistų išvengti invazinio tyrimo – biopsijos. Paprastesnis tyrimas paskatintų daugiau pacientų tikrintis.

Prostatos vėžys – viena dažniausių onkologinių vyrų ligų pasaulyje, o Lietuvoje – dažniausia. Per metus nustatoma jau apie 2000 naujų atvejų, sergamumas šia liga nuolat auga. Lietuvoje vykdoma prostatos vėžio prevencijos programa, skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu. Kartą per 2 metus galima nemokamai atlikti PSA lygio kraujyje tyrimą. Jei PSA kiekis viršija normą, diagnozei patvirtinti atliekama biopsija.

Parengė Monika Kairienė pagal thehtn.co.uk ir nvi.lt