Pas gydytoją dietologą – atlikus namų darbus

Dieta ir svorio metimas / „Shutterstock“ nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2022-02-13 22:00
Pas gydytojus dietologus pacientai dažniausiai kreipiasi dėl varginančio nutukimo. Daugiau kaip prieš 20 metų nutukimas buvo oficialiai pripažintas lėtine liga, o šiandien jis vadinamas pasaulinio masto epidemija: juo sergančiųjų skaičius per 4 dešimtmečius patrigubėjo ir nuolat auga – prognozuojama, kad dar 2030-aisiais nutukimas gali būti diagnozuojamas kas 5 pasaulio gyventojui. Gydytoja dietologė Rasa Razgūnaitė sako, kad šią ligą galima gydyti, bet pataria savo pacientams prieš pasimatymą su dietologu atlikti namų darbus.
Gydytoja dietologė Rasa Razgūnaitė.
Gydytoja dietologė Rasa Razgūnaitė.

Medikė pirmiausia pataria pacientams sau pačiam atsakyti į klausimą, kodėl aš tą darau? Ypatingai tiems žmonėms, kurie serga nutukimu. Pasak dietologės, žmogus turi būti stipriai pasiruošęs morališkai, kad tai nebus vieno vizito kelionė.

„Reikia nusiteikti kelionei, kuri tęsis gal ir visą pusmetį, gal metus ar dar ilgesnį laiko tarpą, jeigu norime pasiekti užtikrintų ir sveikų rezultatų. Labai dažnai būna taip, kad žmogus ateina pas gydytoją dietologą ir tikisi, kad per vieną konsultaciją bus išspręsta problema, kuri atsirado ne per vienerius metus. Deja, taip nebūna“, –  tvirtina R.Razgūnaitė.

Jeigu pas gydytoją dietologą pacientą siunčia kitas gydytojas specialistas, specialistė pataria į konsultaciją atsinešti visų jau atliktų tyrimų rezultatus. „Labai pravartu žinoti gretutines būkles ar ligas, mums ypač svarbu žinoti kraujo tyrimų rezultatus, tad nereikės jų kartoti“, – pataria R.Razgūnaitė.

Dar vienas namų darbas – atsinešti parašytą 5–7 dienų mitybos dienoraštį, – pataria medikė. „Tą daryti reikėtų labai sąžiningai užfiksuojant, ką ir kiek tomis dienomis suvalgėte ir išgėrėte. Labai didelis procentas žmonių, paklausti, ką valgėte vakar, negali tiksliai pasakyti“, – pastebi gydytoja dietologė R.Razgūnaitė. Ji sako, kad tinkamai atlikti namų darbai padės sutaupyti ne tik mediko laiką, bet ir paties paciento vizitų skaičių.

Sunkiausias pirmasis mėnuo

Kiek užtrunka nutukimo gydymas? Dažnai antsvorio varginami žmonės guodžiasi, kad po  gydymo vėl sugrįžta į senąjį savo gyvenimą, senieji mitybos įpročiai vėl tampa rutina, o svoris vėl sugrįžta. Gydytoja dietologė sako, kad žmogaus įpročiai susiformuoja per 28 dienas. „Pirmas mėnuo yra sudėtingiausias. Tačiau kuo labiau būsite pasiruošę, nusiteikę, turėsite aplinkos palaikymą, gal net ir šeimos nariai nuspręs, kad jūs ne vienas keičiate mitybos įpročius, be visa šeima kartu. Ypatingai tas yra svarbu, kai gydome vaikus. Ne tik jų mityba turi būti koreguojama, bet ir visos šeimos“, – pastebi specialistė.

Medikės teigimu, tolimesnė gydymo eiga priklauso nuo paties žmogaus nusiteikimo ir pasiruošimo. Kuo toliau, tuo žmogui darosi lengviau, nes pats pradeda pastebėti akivaizdžią naudą sveikatai, palengvėjimą, kad nugalėjo save, jį džiugina vizualiai besikeičiantis kūnas. Nors tam gali prireikti ir 2–3 mėnesių.

„Visgi reikia žinoti, kad norint, jog rezultatas būtų ilgalaikis, reikia nusiteikti mažiausiai pusmetį truksiančiam bendradarbiavimui. Gal nėra būtinybės matytis su gydytoju kas kelias savaites ar kas mėnesį, bet patartina apsilankyti pas dietologą kas porą mėnesių, tam, kad būtume tikri, jog procesas vyksta sklandžiai ir pacientas yra įsisąmoninęs visą reikalingą informaciją“, – teigia medikė.

Pasak gydytojos, jeigu koreguojant mitybą, taip pat nepamirštant fizinio aktyvumo, visgi nepavyksta pasiekti trokštamų rezultatų, patariama pagalvoti apie kitas gydymo alternatyvas: medikamentinį gydymą ar skrandžio mažinimo operaciją, jeigu žmogus atitinka būtinus sveikatos kriterijus.

„Bariatrinės operacijos neatliekamos, jeigu asmuo serga uždegiminėmis, lėtinėmis, virškinimo trakto ligomis, pavyzdžiui, opalige, sunkiu ezofagitu, Krono liga, kepenų ciroze, lėtiniu pankreatitu. Asmenims, turintiems kontraindikacijų šiai operacijai atlikti, rekomenduojama kreiptis į gydytoją dietologą ir jam padedant ugdyti sveikus gyvenimo įpročius ir taip mažinti svorį“, – sako gydytoja dietologė R.Razgūnaitė.

Pasak medikės, net ir pasirinkus alternatyvius gydymo metodus, pacientams reikia suvokti, kad nei sureguliuotas mitybos planas, nei atlikta operacija negarantuos ilgalaikių rezultatų, jeigu nepakeis savo gyvenimo būdo ir neteisingų mitybos įpročių.